ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Remarque Erich Maria (*22.06.1898 - †25.09.1970)

­­­­

Na západní frontě klid (rozbor) (4)

Na západní frontě klid je otřásajícím dramatem jedné mladé generace naverbované ze školních lavic do zákopové války, která pohřbila spoustu mladých mužů. Všichni, kteří tehdy bojovali, se ztotožňovali s příběhem této knihy a viděli v ní živě největší dramata svých vlastních životů. Ve vojákovi, který je ústředním hrdinou, poznávají sami sebe. Toto Remarquovo dílo je tak památkou neznámého vojáka a vzpomínkou na padlé ve válce.
Román vypráví příběh 19letého svobodníka Pavla Bäumera, jenž v 1. světové válce bojuje na francouzské západní frontě. Sedm svých kamarádů zná ze školy: celá třída, povzbuzená patriotistickým učitelem, se dobrovolně přihlásila na frontu...

LITERÁRNĚ-HISTORICKÝ KONTEXT:

Literární/obecně kulturní kontext

Dílo vzniklo jako reakce na první světovou válku. Řadí se k meziválečné literatuře. Generace amerických spisovatelů narozených kolem roku 1900 se označuje jako ztracená generace. Obecně tak můžeme ale označovat veškeré vojáky (Remarqua), kteří sice válku přežili, ale bylo pro ně obtížné se vrátit zpátky do společnosti.
Mezi autory ztracené generace patří Ernest Hemingway, jehož nejznámějším dílem je novela Stařec a moře, John Steinbeck, od něhož můžeme znát novelu O myších a lidech a další významný americký spisovatel Francis Scott Fitzgerald, autor románu Velký Gatsby.
Další autoři se už sice neřadí ke ztracené generaci, jsou ale také velice významní: Romain Rolland - Petr a Lucie, Jaroslav Hašek - Osudy dobrého vojáka Švejka, Franz Kafka - Proměna.

Dílo v kontextu autorovy tvorby

Kvůli svému pacifickému postoji se Remarque dostal na listinu zakázaných autorů - mnoho jeho knih bylo spáleno. Emigroval do Švýcarska a následně do Ameriky. Literární úspěch jeho tvorby je založen hlavně na napínavém ději, účinné charakteristice postav a antimilitárním (pacifickém) postoji.

ZÁKLADNÍ INFORMACE O KNIZE:

Literární druh a žánr

Epika, protiválečný historický román

Časoprostor

Období 1. světové války na západní frontě (Francie a Německo)

Téma, motivy, hlavní myšlenky

  • hlavní téma: pohled vojáka v zákopech na realitu války a její nesmyslnost
  • motivy: přátelství, zoufalství, ztráta iluzí a snaha přežít
  • hlavní myšlenka: snaha poukázat na nesmyslnost a absurditu války, utrpení vojáků, ale i civilních občanů

Vypravěč/lyrický subjekt

Příběh je vyprávěný Pavlem (Paul) Bäumerem v ich-formě. Na závěr er-forma - oznámení Pavlovy smrti.

POSTAVY A DĚJ:

Hlavní postavy

  • Pavel Bäumer - hlavní hrdina, vypravěč, zosobnění Remarqua; mladý gymnazista (16 let); dobrosrdečný, soucitný, ztratil iluze
  • Stanislav Katczinsky - velitel roty, opora pro vojáky; Pavlův nejlepší přítel a vzor; pohotový, vynalézavý, dokáže najít jídlo i tam, kde zdánlivě není
  • Albert Kropp - bývalý Paulův spolužák; během bitvy přijde o nohu, léčí se poté v klášteře a přemýšlí o sebevraždě
  • Himmelstoss - namyšlený desátník; krutý, bezohledný, zbabělý; vedl výcvik

Vedlejší postavy

  • Kantorek - bývalý třídní učitel; přesvědčil kluky k odchodu na frontu
  • Leer - nejzkušenější z Paulových spolužáků; v pokračování Cesta zpátky velitel
  • Tjaden, Müller, Detering - další Pavlovi spolužáci

Děj

Hlavním hrdinou je mladý student Pavel (Paul) Bäumer. Pod nátlakem svého profesora Kantorka spolu s dalšími spolužáky (Kropp, Tjaden, Müller, Kemmerich) se dobrovolně přihlásí jako dobrovolník na frontu. Počáteční nadšení studentů brzy pomine a změní se v neustálý boj o přežití. Nepolevující šikanování velitele Himmelstosse vojenský výcvik ještě znepříjemňuje. Po deseti týdnech se sice tohoto mučitele zbaví, budou ale muset snést ještě horší útrapy.

Teprve po prvních bojích si vojáci uvědomují hrůzu války. Neustálý hluk, umírání přátel, krvavé boje a stále se opakující útok a obrana. Vojáci jsou špatně živeni a mnoho z nich umírá v nemocnicích ve strašných bolestech. Postupně Pavel přichází o všechny své kamarády. Vidí nové nezkušené mladé vojáky bez výcviku, které čeká stejný osud jako další.

Největším vzorem pro Pavla a ostatní jeho kamarády byl polský velitel roty Stanislav Katczinsky. Dokázal najít jídlo i tam, kde zdánlivě nebylo.

Při krátké dovolené se Pavel nedokáže vrátit k běžnému životu. Snaží se najít se svými rodiči společnou řeč, ale je to pro něj velmi obtížné. Dozvídá se, že jeho maminka má rakovinu, což ho ještě více nutí nevracet se na frontu.

Po dovolené se dostává zpět na frontu, kde se ocitne sám zblízka v boji muže proti muži. Ze strachu bodne několikrát francouzského vojáka, poté jej však začne ošetřovat a litovat. Dozvídá se jeho příběh a uvědomuje si, jak je celá válka nesmyslná.

Největší ránou pro Pavla se stala smrt Katczinského. Ten byl na bojišti postřelen. Pavel se ho snažil odnést do bezpečí, cestou byl však Katczinsky zasažen střepinou do hlavy a zemřel.

Na podzim roku 1918 zůstává Pavel posledním živým ze svých spolužáků. Nevěří, že se vůbec dočká míru a ani neví, jestli se vůbec dokáže zapojit do normálního života. Paradoxem je, že zemřel v den, kdy se podle velitelství nic zásadního nestalo. (Je zde ukázáno, jak si jen jednoho životu ve válce nikdo neváží.)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: mrtaf, 13.04.2021

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Cesta zpátky, Cesta zpátky (2), Cesta zpátky (3), Cesta zpátky (4)
-Čas žít, čas umírat, Čas žít, čas umírat (2), Čas žít, čas umírat (3), Čas žít, čas umírat (4)
-Černý obelisk, Černý obelisk (2)
-Gam
-Jiskra života, Jiskra života (2), Jiskra života (3)
-Miluj bližního svého, Miluj bližního svého (2), Miluj bližního svého (3), Miluj bližního svého (4), Miluj bližního svého (5)
-Na západní frontě klid, Na západní frontě klid (2), Na západní frontě klid (3), Na západní frontě klid (4), Na západní frontě klid (5), Na západní frontě klid (6), Na západní frontě klid (7), Na západní frontě klid (8), Na západní frontě klid (9), Na západní frontě klid (10), Na západní frontě klid (11), Na západní frontě klid (12), Na západní frontě klid (13), Na západní frontě klid (14), Na západní frontě klid (15), Na západní frontě klid (16), Na západní frontě klid (17), Na západní frontě klid (18), Na západní frontě klid (19), Na západní frontě klid (20), Na západní frontě klid (21), Na západní frontě klid (22), Na západní frontě klid (23), Na západní frontě klid (24), Na západní frontě klid (25), Na západní frontě klid (26), Na západní frontě klid (27), Na západní frontě klid (28)
-Na západní frontě klid (rozbor), Na západní frontě klid (rozbor) (2), Na západní frontě klid (rozbor) (3), Na západní frontě klid (rozbor) (4)
-Nebe nezná vyvolených, Nebe nezná vyvolených (2), Nebe nezná vyvolených (3), Nebe nezná vyvolených (4), Nebe nezná vyvolených (5)
-Nepřítel
-Noc v Lisabonu, Noc v Lisabonu (2)
-Říše snů
-Stanice na obzoru
-Tři kamarádi, Tři kamarádi (2), Tři kamarádi (3), Tři kamarádi (4), Tři kamarádi (5), Tři kamarádi (6), Tři kamarádi (7), Tři kamarádi (8), Tři kamarádi (9), Tři kamarádi (10)
-Vítězný oblouk, Vítězný oblouk (2)
Čítanka-Cesta zpátky
-Čas žít, čas umírat, Čas žít, čas umírat (2)
-Na západní frontě klid, Na západní frontě klid (2), Na západní frontě klid (3), Na západní frontě klid (4)
-Nebe nezná vyvolených, Nebe nezná vyvolených (2)
-Stíny v ráji
-Tři kamarádi
-Vítězný oblouk
­­­­

Diskuse k výpisku
Erich Maria Remarque - Na západní frontě klid (rozbor) (4)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)