ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Remarque Erich Maria (*22.06.1898 - †25.09.1970)

   
­­­­

Tři kamarádi (10)

  • Literární druh: epika
  • Literární žánr: válečný román

Posledním Remarquovým románem, uzavírající hrůzy 1. svět. války a dobu po ní, jsou Tři kamarádi. V době mezi 2 světovými válkami byla situace v Německu velmi těžká. Společnost byla rozvrácená, vyhladovělá a zmítající se v inflaci. Na pozadí těchto událostí vzniká láska mezi Robertem a Patricií, hlavními hrdiny Remarquova příběhu.
Robby se svými kamarády z 1. světové války vede autodílnu. Kamarádi nakupují auta za pár marek a po rekonstrukci je prodávají za mnohem výhodnější ceny. Vydělávají si tak na život, jenž si v této složité době snaží ze všech sil zpříjemnit. Většinu času tráví po hospodách a barech, na závodištích a v restauracích. Pak se jednou objeví Patricie, jež má tuberkulózu a Robert se do ní zamiluje. Tráví spolu veškerý volný čas. Obzvlášť poté, co Robby zjistí, že je Pat nemocná.
Síla lásky a přátelství je tu postavena do kontrastu těžké poválečné doby. Kamarádství se tu stává jediným pevným pilířem, jenž člověka drží při životě.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Odeon v Praze roku 1970 (3. vydání). Z německého originálu Drei Kameraden přeložil Karel Houba. Počet stran: 384.

TÉMA:

Kamarádství (případně jejich osudy, příběh); milenecký vztah; boj s tuberkulózou

ČASOPROSTOR:

Německo - části města, kde žijí. Krátce po 1. světové válce.

KOMPOZICE:

Chronologická, retrospektivní (vzpomínání na minulost).

Kniha rozdělena do 28 kapitol, označovaných římskými číslicemi. Rozdělení je využito většinou v místě, kdy je potřeba oddělit děj týkající se všech tří kamarádů od toho, který se týká jen Patricie a Roberta.

VYPRAVĚČ:

ich-forma (autor se vložil do role hlavní postavy Roberta Lohkampa)

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

Spisovný jazyk, hovorové výrazy, občas cizí slova; častá přímá řeč a dialogy + monology Robbyho (co si myslí = autorská řeč); přirovnání, metafora, metonymie

POSTAVY:

Robert "Robby" Lohkamp - 30letý pianista; přátelský; rozporuplný; rád a hodně hodně pije alkohol; miluje Pat; poznamenaný válkou
Otto Köster - majitel společné autodílny a Karla; obětavý, pracovitý, věrný; nejrozumnější
Gottfried Lenz - "poslední romatnik"; aktivní; šprýmař, vše bere s humorem; kamarádi na život a na smrt, vztahy upevnili ve válce; společná autodílna
Patricie "Pat" Hollmanová - jemná, něžná a citlivá dáma; nemocná (tuberkulóza), ale nepoddává se nemoci, snaží se být statečná; miluje Robbyho
Jupp - pomocník v autodílně

NÁSTIN DĚJE:

Hlavní děj je protkán mnoha drobnými kapitolkami. Například životními osudy barmana Alfonse, jenž zabije Gottfriedova vraha, příběhy prostitutek, jež jsou nuceny se takto živit, aby jejich děti měly co jíst. Není výjimkou sebevražda Robertova souseda, jemuž utekla žena za bohatším milencem.

HLAVNÍ MYŠLENKY:

Přátelství je to jediné, co dobrého je válka a bezvýchodnost po návratu naučila, a právě pro kamarádství a lásku muže k ženě, opravdovou lásku bez frází a patosu, obyčejnou, silnou, ohroženou nepřízní osudu, stojí za to žít.
Autor v díle dokazuje svou nechuť k válce, poukazuje na její zbytečnost i na to, jak to lidé po ní měli těžké...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 22.09.2020

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Cesta zpátky, Cesta zpátky (2), Cesta zpátky (3), Cesta zpátky (4)
-Čas žít, čas umírat, Čas žít, čas umírat (2), Čas žít, čas umírat (3), Čas žít, čas umírat (4)
-Černý obelisk, Černý obelisk (2)
-Gam
-Jiskra života, Jiskra života (2), Jiskra života (3)
-Miluj bližního svého, Miluj bližního svého (2), Miluj bližního svého (3), Miluj bližního svého (4), Miluj bližního svého (5)
-Na západní frontě klid, Na západní frontě klid (2), Na západní frontě klid (3), Na západní frontě klid (4), Na západní frontě klid (5), Na západní frontě klid (6), Na západní frontě klid (7), Na západní frontě klid (8), Na západní frontě klid (9), Na západní frontě klid (10), Na západní frontě klid (11), Na západní frontě klid (12), Na západní frontě klid (13), Na západní frontě klid (14), Na západní frontě klid (15), Na západní frontě klid (16), Na západní frontě klid (17), Na západní frontě klid (18), Na západní frontě klid (19), Na západní frontě klid (20), Na západní frontě klid (21), Na západní frontě klid (22), Na západní frontě klid (23), Na západní frontě klid (24), Na západní frontě klid (25), Na západní frontě klid (26), Na západní frontě klid (27), Na západní frontě klid (28)
-Na západní frontě klid (rozbor), Na západní frontě klid (rozbor) (2), Na západní frontě klid (rozbor) (3), Na západní frontě klid (rozbor) (4)
-Nebe nezná vyvolených, Nebe nezná vyvolených (2), Nebe nezná vyvolených (3), Nebe nezná vyvolených (4), Nebe nezná vyvolených (5)
-Nepřítel
-Noc v Lisabonu, Noc v Lisabonu (2)
-Říše snů
-Stanice na obzoru
-Tři kamarádi, Tři kamarádi (2), Tři kamarádi (3), Tři kamarádi (4), Tři kamarádi (5), Tři kamarádi (6), Tři kamarádi (7), Tři kamarádi (8), Tři kamarádi (9), Tři kamarádi (10)
-Vítězný oblouk, Vítězný oblouk (2)
Čítanka-Cesta zpátky
-Čas žít, čas umírat, Čas žít, čas umírat (2)
-Na západní frontě klid, Na západní frontě klid (2), Na západní frontě klid (3), Na západní frontě klid (4)
-Nebe nezná vyvolených, Nebe nezná vyvolených (2)
-Stíny v ráji
-Tři kamarádi
-Vítězný oblouk
­­­­

Diskuse k výpisku
Erich Maria Remarque - Tři kamarádi (10)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)