ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Remarque Erich Maria (*22.06.1898 - †25.09.1970)

­­­­

Říše snů

Stárnoucí malíř Fritz Schramm se obklopuje mladými umělci, kteří se scházejí v podkrovní světničce jeho ateliéru, která je nazývána Říší snů. Fritz, jemuž přátelé neřeknou jinak než "strýček Fritz", pořádá pravidelné dýchánky, během nichž se často také diskutuje. Nejvděčnějším tématem k diskusi je láska, lidské city a hodnoty. Pavlínka a Fried jsou skvělým důkazem toho, že co se škádlívá, se rádo i mívá.
Paní domu seznamuje Fritze se svou neteří Elisabeth Heidorfovou. Ta se stane modelkou pro jeho nový obraz. Během mnoha hodin strávených v ateliéru se Elisabeth zamiluje do jednoho z obrazů. Je na něm Fritzův přítel Ernst Winter, mladý pianista. A Elisabeth umí zase pěkně zpívat. Ernst se po dlouhé době vrací z Berlína a ihned se do Elisabeth zamiluje.
Právě Elisabeth a Ernst jsou Fritzovi nejbližší a jen oni znají celý příběh jeho mrtvé lásky, kvůli níž Fitz stále trpí. V jeho pokoji stále visí její obraz. Nejkrásnější je v šeru, v záři plápolajících svící, pak to vypadá, jako by oči plály a rudá ústa se smála. Už od malička trpěl Fritz rozedmou plic a astmatem. Když už to vypadalo, že se blíží poslední etapa jeho života, zamiloval se do krásné Luise. Ona jeho city opětovala, avšak měla již snoubence. Oba se museli rozejít a Fritz odcestoval, aby se s tím vyrovnal. Když se vrátil, byla jeho láska mrtvá. Přes protesty rodičů opustila snoubence a vydala se za Fritzem, ale nenašla jej. Pak onemocněla a zemřela. Z této zprávy se Fritz nikdy nevzpamatoval a stále je otevřenou ranou v jeho srdci. Často vede dialogy se svou milovanou Lu...
Ernst odjíždí do Lipska. Záhy jeho vztah s Elisabeth čeká těžká zkouška. Ernst vzplane k uhrančivé zpěvačce Laně Reinerové. Ta má spoustu obdivovatelů a Ernst se proto cítí poctěn, že si vybrala právě jeho. Že právě on je jejím "chlapečkem". Přestože není-li s Lanou, myslí na Elisabeth, nedokáže Lanu opustit. Fritz, maje za sebou už spoustu životních zkušeností, zachraňuje vztah Elisabeth a Ernsta. Ví, že Ernst je teď zmatený a pouze hledá svoji cestu, radí proto Elisabeth, aby mu odpustila a dokázala čekat. Elisabeth mu to slíbí. Fritzova dobrá duše a zkušenost zachrání i osud mladé Trix Bergerové, která kvůli chlapci, který ji posléze nechal, opustila rodiče. Bojí se vrátit zpět, ale Fritzovi se podaří vztah s jejími rodiči urovnat. Trix je mu velmi vděčná.
Náhle se znovu objeví Fritzovy potíže s dýcháním. Fritz umírá obklopen svými přáteli. Ernst však z Lipska nedojede včas. Když dostane zprávu o smrti nejbližšího přítele, vzpamatuje se, opustí Lanu a vrací se zpět. Ze žalu onemocní a vypadá to s ním špatně. Zachrání ho obětavá Elisabeth. Ernst je přesvědčen, že si její lásku nezaslouží a nechápe, jak mu může odpustit vztah s Lanou. Elisabeth mu odpouští, jak slíbila Fritzovi, jehož obraz teď visí na místě, kde se nacházel ten Luisin. Právě před obrazem v ŘÍŠI SNŮ se Ernst a Elisabeth usmiřují. Ernst si uvědomuje, jaké měl štěstí, že konečně nalezl cestu z bloudění. Fritzovy "děti" konečně našly cestu domů. A vypadalo to, jako by se na ně Fritz z obrazu usmíval.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Zuzka, 14.01.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Cesta zpátky, Cesta zpátky (2), Cesta zpátky (3), Cesta zpátky (4)
-Čas žít, čas umírat, Čas žít, čas umírat (2), Čas žít, čas umírat (3), Čas žít, čas umírat (4)
-Černý obelisk, Černý obelisk (2)
-Gam
-Jiskra života, Jiskra života (2), Jiskra života (3)
-Miluj bližního svého, Miluj bližního svého (2), Miluj bližního svého (3), Miluj bližního svého (4), Miluj bližního svého (5)
-Na západní frontě klid, Na západní frontě klid (2), Na západní frontě klid (3), Na západní frontě klid (4), Na západní frontě klid (5), Na západní frontě klid (6), Na západní frontě klid (7), Na západní frontě klid (8), Na západní frontě klid (9), Na západní frontě klid (10), Na západní frontě klid (11), Na západní frontě klid (12), Na západní frontě klid (13), Na západní frontě klid (14), Na západní frontě klid (15), Na západní frontě klid (16), Na západní frontě klid (17), Na západní frontě klid (18), Na západní frontě klid (19), Na západní frontě klid (20), Na západní frontě klid (21), Na západní frontě klid (22), Na západní frontě klid (23), Na západní frontě klid (24), Na západní frontě klid (25), Na západní frontě klid (26)
-Na západní frontě klid (rozbor), Na západní frontě klid (rozbor) (2), Na západní frontě klid (rozbor) (3)
-Nebe nezná vyvolených, Nebe nezná vyvolených (2), Nebe nezná vyvolených (3), Nebe nezná vyvolených (4), Nebe nezná vyvolených (5)
-Nepřítel
-Noc v Lisabonu, Noc v Lisabonu (2)
-Říše snů
-Stanice na obzoru
-Tři kamarádi, Tři kamarádi (2), Tři kamarádi (3), Tři kamarádi (4), Tři kamarádi (5), Tři kamarádi (6), Tři kamarádi (7), Tři kamarádi (8), Tři kamarádi (9)
-Vítězný oblouk, Vítězný oblouk (2)
Čítanka-Cesta zpátky
-Čas žít, čas umírat, Čas žít, čas umírat (2)
-Na západní frontě klid, Na západní frontě klid (2), Na západní frontě klid (3), Na západní frontě klid (4)
-Nebe nezná vyvolených, Nebe nezná vyvolených (2)
-Stíny v ráji
-Tři kamarádi
-Vítězný oblouk
­­­­

Diskuse k výpisku
Erich Maria Remarque - Říše snůMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­