ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Remarque Erich Maria (*22.06.1898 - †25.09.1970)

   
­­­­

Miluj bližního svého (4)

Pohnuté osudy hlavních hrdinů, nedostudovaného medika Ludvíka Kerna a mladé Ruth Hollandové, kteří jsou pro svůj rasový původ štváni v předvečer druhé světové války napříč celou Evropou.

V knize najdeme dvě dějové linie, které popisují život dvou přátel a v určitých momentech se prolínají. Steinerův příběh je spíše v pozadí, doprovází osudy Kerna.

Ludvík Kern, mladý a nezkušený uprchlík, a Josef Steiner, protřelý moudrý muž, se seznámí ve Vídeňském penzionu, kde majitelka načerno ubytovává emigranty. Jednou z večera se zde nečekaně objeví policie a pozatýká ilegální návštěvníky. Vyhostí je za hranice, kde se cesty obou přátel rozdělují. Steiner se vrací do Vídně a Kern putuje do Čech. Zde získává v Praze povolení ke krátkodobému pobytu a v penzionu, kde je ubytován, se setkává s židovkou Ruth Hollandovou a snaží se získat její srdce. Zanedlouho Ruth putuje ilegálně do Vídně a Kern chvíli po ní. Zde se opět setkává se Steinerem v emigrantské kavárně, který mu sežene místo v Prátru, kde sám již pracuje. Kern sem pozve Ruth a utužují svůj vztah, který se proměňuje v lásku. Když ale čeká na Ruth před školou, je svědkem lynčování židovských studentů a omylem je do bitky zapleten. Jeho zatknou, ale Ruth stihne uprchnout. Ve vězení se od spoluvězňů naučí spoustu užitečných věcí, například boxu či francouzštině, která se mu později bude velmi hodit. Je doživotně vyhoštěn z Rakouska a vydává se do Curychu ve Švýcarsku, protože zde teď přebývá Ruth. Odejdou spolu a jako cíl cesty si vytyčí Paříž. Pouť se ale zkomplikuje nemocí Ruth, kterou postihne zápal plic. Naštěstí ve vesnici, kde se ukrývají, narazí na ochotného židovského doktora, jenž jim pomůže. Kern chodí každý večer pod Ruthino nemocniční okno a zapaluje sirky, aby ho ve tmě viděla. To se mu stane osudným a je dopaden policisty. Po týdnech vězení je vyhoštěn a čeká na Ruth na smluveném místě - v Ženevě. Společně potom odjíždějí do Francie. Steiner po připojení Rakouska k Německu odchází také do Paříže a opět se potkává s Kernem. Díky liberálnosti Francie vůči emigrantům se nemusejí příliš skrývat a nacházejí dokonce placenou práci. Steiner ale dostává dopis od své ženy z Německa, že je na pokraji smrti. Okamžitě se za ní vydá, i když všichni vědí, že je to cesta jedním směrem. Je zde také zatčen a spáchá sebevraždu skokem z okna, při němž strhne i jednoho policistu. Kern je zatčen, když přijdou na jeho ilegální práci, ale za chvíli se vrací. Získává zprávy o Steinerově smrti a také peníze, které zde pro ně Steiner nechal. Přátelé jim zajistili místo na lodi do Mexika, kde seženou práci a čeká je již snad šťastná a spokojená budoucnost.

POZNÁMKY:

  • při cestování na různá místa se Kern často setkával se stejnými lidmi, tvořili jakousi komunitu
  • vylíčen vzájemný vztah emigrantů - pomáhají si, díky tomu přežívají, jsou na sobě navzájem závislí; ušlechtilosti lidí, kteří od nich odkupují zboží, či jim poskytnou přístřeší, ochranu, radu
  • z německého originálu Liebe deinen Nächsten
  • jména a místa se často shodují s jinými Remarqueovými díly

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Antifašistické dílo, těžký a nespravedlivý život emigrantů, postavení Židů. Pro úřady jsou mrtví, nikdo je nechce ve svém státě a jsou neustále vyhošťováni.
Když žije člověk chudým životem, váží si každé maličkosti. Co tě nezabije, to tě posílí (vědomosti získané ve věznici).

CITÁT Z KNIHY:

"Tady? Milý chlapče - Rakousko, Československo, Švýcarsko - to byla pohybová válka emigrantů - ale Paříž je poziční válka. Nejpřednější linie zákopů. Každá vlna emigrantů se přivalí až sem." (Marril - emigrant)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: hnisavý vřed, 02.12.2009

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Cesta zpátky, Cesta zpátky (2), Cesta zpátky (3), Cesta zpátky (4)
-Čas žít, čas umírat, Čas žít, čas umírat (2), Čas žít, čas umírat (3), Čas žít, čas umírat (4)
-Černý obelisk, Černý obelisk (2)
-Gam
-Jiskra života, Jiskra života (2), Jiskra života (3)
-Miluj bližního svého, Miluj bližního svého (2), Miluj bližního svého (3), Miluj bližního svého (4), Miluj bližního svého (5)
-Na západní frontě klid, Na západní frontě klid (2), Na západní frontě klid (3), Na západní frontě klid (4), Na západní frontě klid (5), Na západní frontě klid (6), Na západní frontě klid (7), Na západní frontě klid (8), Na západní frontě klid (9), Na západní frontě klid (10), Na západní frontě klid (11), Na západní frontě klid (12), Na západní frontě klid (13), Na západní frontě klid (14), Na západní frontě klid (15), Na západní frontě klid (16), Na západní frontě klid (17), Na západní frontě klid (18), Na západní frontě klid (19), Na západní frontě klid (20), Na západní frontě klid (21), Na západní frontě klid (22), Na západní frontě klid (23), Na západní frontě klid (24), Na západní frontě klid (25), Na západní frontě klid (26)
-Na západní frontě klid (rozbor), Na západní frontě klid (rozbor) (2), Na západní frontě klid (rozbor) (3)
-Nebe nezná vyvolených, Nebe nezná vyvolených (2), Nebe nezná vyvolených (3), Nebe nezná vyvolených (4), Nebe nezná vyvolených (5)
-Nepřítel
-Noc v Lisabonu, Noc v Lisabonu (2)
-Říše snů
-Stanice na obzoru
-Tři kamarádi, Tři kamarádi (2), Tři kamarádi (3), Tři kamarádi (4), Tři kamarádi (5), Tři kamarádi (6), Tři kamarádi (7), Tři kamarádi (8), Tři kamarádi (9)
-Vítězný oblouk, Vítězný oblouk (2)
Čítanka-Cesta zpátky
-Čas žít, čas umírat, Čas žít, čas umírat (2)
-Na západní frontě klid, Na západní frontě klid (2), Na západní frontě klid (3), Na západní frontě klid (4)
-Nebe nezná vyvolených, Nebe nezná vyvolených (2)
-Stíny v ráji
-Tři kamarádi
-Vítězný oblouk
­­­­

Diskuse k výpisku
Erich Maria Remarque - Miluj bližního svého (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­