ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Remarque Erich Maria (*22.06.1898 - †25.09.1970)

­­­­
Erich Maria Remarque1

ŽIVOTOPIS č.1 - Lilith, albynka[zavinac]centrum.cz

 • vlastním jménem Erich Paul Remark
 • narodil se 22. června 1898 v Osnabrücku Anně Marii Remarkové, rozené Stallknechtové, a knihvazači Petru Franzovi Remarkovi
 • bratr: Theodor Arthur; sestry: Erna, Elfriede
 • studoval na učitelském ústavu
 • r.1916 odešel do války jako dobrovolník německé armády, ale hned roku 1918 byl zraněn střepinou granátu do levé nohy, pravé paže a do krku
 • nejen díky tomu je celé jeho dílo poznamenáno odporem k válce a antimilitarismem
 • vystřídal řadu povolání, pracoval jako účetní, obchodní cestující, agent s hřbitovními náhrobky, reklamní poradce, varhaník, učitel
 • působil v časopisech Echo Continental a Sport im Bild
 • r.1925 uzavírá své první manželství s Ilsa Jutta Zambona; jejich manželství však trvalo pouze do roku 1932, kdy emigroval do Švýcarska
 • hodně během svého života cestoval po Itálii, Švýcarsku, Balkáně a Turecku
 • r.1931 nominován na Nobelovu cenu za mír od válečného zpravodaje profesora Sigismonda Cybichowskeho a od N.M.Butlera
 • v roce 1931 se přestěhoval do Ascony ve Švýcarsku
 • o dva roky později v Německu fašisté spálili jeho knihy a roku 1938 ho zbavili občanství
 • roku 1939 odcestoval do New Yorku, kde roku 1947 získal americké státní občanství
 • v roce 1958 se znovu oženil s americkou filmovou hvězdou Paulette Goddardovou, bývalou manželkou Charlieho Chaplina
 • Remarque umírá 25. září 1970 na klinice Sant'Agnese v Locarnu (příčinou smrti je aortenaneurisma)
 • jeho vrcholným dílem je sugestivně napsaný román Na západní frontě klid (1928), ve kterém zpracoval své vlastní zážitky z 1. světové války
 • volným pokračováním tohoto románu je Cesta zpátky z roku 1931, kde líčí problém začlenit se do společnosti po návratu z války
 • roku 1937 vychází další román Tři kamarádi
 • osudy německých emigrantů vykreslil poprvé v románu Miluj bližního svého (1940)
 • světového úspěchu dosáhl znovu až roku 1946 s románem Vítězný oblouk
 • román z koncentračního prostředí Jiskra života z roku 1957 byl inspirován vězením a smrtí jeho sestry Elfriede
 • v románu Čas žít, čas umírat (1954) líčí osudy německého vojáka 2. světové války
 • ironicky založený román Černý obelisk z roku 1956 popisuje období inflace v Německu
 • Nebe nezná vyvolených (1959) je román z prostředí automobilových závodů
 • další díla: Domov snů (1920), Stanice na obzoru (1928), Miluj bližního svého (1941), Noc v Lisabonu (1962), Stíny v ráji (1971), Žena se zlatýma očima (1918) a divadelní hru Poslední stanice (1956)
 • Remarqueova nejúspěšnější díla Na západní frontě klid a Vítězný oblouk byla zfilmována

ŽIVOTOPIS č.2 - J. Kloudová, Aktij007[zavinac]centrum.cz

Vlastním jménem Erich Paul Remark, narozen 22. června 1898 v Osnabrücku, zemřel 25. září 1970 v Locarnu. Patřil ke "ztracené generaci" mladých Němců, kteří byli svými učiteli vychováni tak, že se jako studenti dobrovolně přihlásili na jatka první světové války. Ti, kteří se z ní vrátili, poznamenáni na celý život, přizpůsobili se jen těžko novým společenským podmínkám země zdemoralizované prohranou válkou a inflací. Remarque vystřídal mnoho povolání, byl účetním, úředníkem, učitelem, redaktorem atd. V roce 1928 vyšel časopisecky jeho první román Na západní frontě klid (Im Westen nichts Neues), 1929 jako kniha. Stala se pro svůj protiválečný patos světovým úspěchem. Na tento román volně navázala Cesta zpátky (Der Weg zurück, 1931). V roce 1933 spálili nacisté jeho knihy jako pacifistické. V roce 1938 byl Remarque zbaven německého občanství a roku 1939 emigroval do Spojených států. Do své vlasti se už nevrátil a zemřel ve Švýcarsku.

Další díla: Tři kamarádi (Drei Kameraden), Miluj bližního svého (Liebe deinen Nächsten), Vítězný oblouk (Arc de Triomphe), Jiskra života (Der Funke Leben), Čas žít, čas umírat (Zeit zu leben, Zeit zu sterben), Černý obelisk (Der schwarze Obelisk), Nebe nezná vyvolených (Der Himmel kennt keine Günstlinge), Noc v Lisabonu (Die Nacht von Lisabon), Stíny v ráji (Schatten im Paradies) a nedokončený román Zaslíbená země (Das gelobte Land).

Hrdiny Remarqueových románů jsou většinou mladí lidé, kteří se dostanou do vírů své doby (válka, inflace, emigrace atd.) a snaží se z nich zachránit hodnotu, jíž autor připisuje význam nejvyšší: obyčejný lidský život se všemi strastmi, nadějemi i sny.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: J. Kloudová, 01.11.2008

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Cesta zpátky, Cesta zpátky (2), Cesta zpátky (3), Cesta zpátky (4)
-Čas žít, čas umírat, Čas žít, čas umírat (2), Čas žít, čas umírat (3), Čas žít, čas umírat (4)
-Černý obelisk, Černý obelisk (2)
-Gam
-Jiskra života, Jiskra života (2), Jiskra života (3)
-Miluj bližního svého, Miluj bližního svého (2), Miluj bližního svého (3), Miluj bližního svého (4), Miluj bližního svého (5)
-Na západní frontě klid, Na západní frontě klid (2), Na západní frontě klid (3), Na západní frontě klid (4), Na západní frontě klid (5), Na západní frontě klid (6), Na západní frontě klid (7), Na západní frontě klid (8), Na západní frontě klid (9), Na západní frontě klid (10), Na západní frontě klid (11), Na západní frontě klid (12), Na západní frontě klid (13), Na západní frontě klid (14), Na západní frontě klid (15), Na západní frontě klid (16), Na západní frontě klid (17), Na západní frontě klid (18), Na západní frontě klid (19), Na západní frontě klid (20), Na západní frontě klid (21), Na západní frontě klid (22), Na západní frontě klid (23), Na západní frontě klid (24), Na západní frontě klid (25), Na západní frontě klid (26), Na západní frontě klid (27), Na západní frontě klid (28)
-Na západní frontě klid (rozbor), Na západní frontě klid (rozbor) (2), Na západní frontě klid (rozbor) (3), Na západní frontě klid (rozbor) (4)
-Nebe nezná vyvolených, Nebe nezná vyvolených (2), Nebe nezná vyvolených (3), Nebe nezná vyvolených (4), Nebe nezná vyvolených (5)
-Nepřítel
-Noc v Lisabonu, Noc v Lisabonu (2)
-Říše snů
-Stanice na obzoru
-Tři kamarádi, Tři kamarádi (2), Tři kamarádi (3), Tři kamarádi (4), Tři kamarádi (5), Tři kamarádi (6), Tři kamarádi (7), Tři kamarádi (8), Tři kamarádi (9), Tři kamarádi (10)
-Vítězný oblouk, Vítězný oblouk (2)
Čítanka-Cesta zpátky
-Čas žít, čas umírat, Čas žít, čas umírat (2)
-Na západní frontě klid, Na západní frontě klid (2), Na západní frontě klid (3), Na západní frontě klid (4)
-Nebe nezná vyvolených, Nebe nezná vyvolených (2)
-Stíny v ráji
-Tři kamarádi
-Vítězný oblouk
­­­­

Diskuse k životopisu
Erich Maria RemarqueMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­