ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Remarque Erich Maria (*22.06.1898 - †25.09.1970)

­­­­

Na západní frontě klid (14)

Až dokumentaristicky pojatý obraz první světové války z perspektivy mladého vojáka Paula Bäumera, který byl společně se svými spolužáky povolán přímo ze školy na válečnou frontu. Obžaloba celé jedné generace dospělých, která vehnala vlastní děti do války a na smrt.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Z německého originálu Im Westen nichts Neues, Der Weg zurück přeložil František Gel.
In Erich Maria Remarque: Na západní frontě klid, Cesta zpátky; ilustrace Oldřich Kulhánek, doslov Květuše Hyršlová. Vydalo nakladatelství Naše vojsko (6. vydání) v Praze roku 1988. Počet stran: 382 (Na západní frontě klid jen 167).

HLAVNÍ POSTAVY:

Pavel Bäumer, Katcza, Müller, Tjaden, Kropp

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Fronta ve Francii, rodiště v Německu, 1914-1918

TÉMA:

Vypravěč
Ich-forma

Fabule
Pavel Bäumer vypráví, jak se v roce 1916 rovnou ze školních lavic dostal do války i se svými spolužáky. Příběh je dojemný, chlapci postupně vyspějí a nebojí se smrti. Parta kamarádů se snaží držet při sobě. Po dvou letech dostane Pavel dovolenou, a tak navštíví rodinu. Jeho matka je nemocná, bojí se o něj. Pavel se musí vrátit, cítí se ale ještě hůře. Popisuje také svoji hlídku v táboře s Ruskými zajatci, se kterými se seznámil. Častokrát jde o život, není co jíst a pít. Pavel s přáteli se vždy snaží být nad věcí, i když je to občas téměř nadlidský úkol.
Roku 1918 se šíří fámy, že válka skončí, ale bohužel ani jeden se konce nedožijí. Pavel vidí umírat své přátele, snaží se zachránit i největšího přítele Katczu, ale marně. Nakonec sám padne, ale má ve tváři spokojený výraz. Jediní, kdo z jejich pluku přežili, jsou Kropp, jenž přišel o nohu a už se do války nevrátil, a Tjaden, který se objevuje ve volném pokračování Cesta zpátky.

Kompozice

 • kompoziční postup: chronologický, retrospektivní
 • syžet:
  1. chlapci nastupují do války
  2. první z kamarádů umírá
  3. průběh války
  4. návrat domů a vzpomínky
  5. Pavlova první oběť zblízka
  6. pobyt v klášterní nemocnici, smrt kamarádů
  7. snaha zachránit Katczu
  8. Pavlova smrt

Perspektiva
Autor k nám promlouvá skrze Pavlova ústa. Nejdříve začne pozvolna, ovšem pak se strhne smršť autentických scén a děsuplných historek. Alespoň trochu můžeme pochopit zoufalé postavení nevinných vojáků, kteří se do války dostali kvůli ziskuchtivým ambicím svých pánů.

Druh
Epika

Žánr
Válečný román

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: bonitooo, 03.02.2010

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Cesta zpátky, Cesta zpátky (2), Cesta zpátky (3), Cesta zpátky (4)
-Čas žít, čas umírat, Čas žít, čas umírat (2), Čas žít, čas umírat (3), Čas žít, čas umírat (4)
-Černý obelisk, Černý obelisk (2)
-Gam
-Jiskra života, Jiskra života (2), Jiskra života (3)
-Miluj bližního svého, Miluj bližního svého (2), Miluj bližního svého (3), Miluj bližního svého (4), Miluj bližního svého (5)
-Na západní frontě klid, Na západní frontě klid (2), Na západní frontě klid (3), Na západní frontě klid (4), Na západní frontě klid (5), Na západní frontě klid (6), Na západní frontě klid (7), Na západní frontě klid (8), Na západní frontě klid (9), Na západní frontě klid (10), Na západní frontě klid (11), Na západní frontě klid (12), Na západní frontě klid (13), Na západní frontě klid (14), Na západní frontě klid (15), Na západní frontě klid (16), Na západní frontě klid (17), Na západní frontě klid (18), Na západní frontě klid (19), Na západní frontě klid (20), Na západní frontě klid (21), Na západní frontě klid (22), Na západní frontě klid (23), Na západní frontě klid (24), Na západní frontě klid (25), Na západní frontě klid (26), Na západní frontě klid (27)
-Na západní frontě klid (rozbor), Na západní frontě klid (rozbor) (2), Na západní frontě klid (rozbor) (3)
-Nebe nezná vyvolených, Nebe nezná vyvolených (2), Nebe nezná vyvolených (3), Nebe nezná vyvolených (4), Nebe nezná vyvolených (5)
-Nepřítel
-Noc v Lisabonu, Noc v Lisabonu (2)
-Říše snů
-Stanice na obzoru
-Tři kamarádi, Tři kamarádi (2), Tři kamarádi (3), Tři kamarádi (4), Tři kamarádi (5), Tři kamarádi (6), Tři kamarádi (7), Tři kamarádi (8), Tři kamarádi (9)
-Vítězný oblouk, Vítězný oblouk (2)
Čítanka-Cesta zpátky
-Čas žít, čas umírat, Čas žít, čas umírat (2)
-Na západní frontě klid, Na západní frontě klid (2), Na západní frontě klid (3), Na západní frontě klid (4)
-Nebe nezná vyvolených, Nebe nezná vyvolených (2)
-Stíny v ráji
-Tři kamarádi
-Vítězný oblouk
­­­­

Diskuse k výpisku
Erich Maria Remarque - Na západní frontě klid (14)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­