ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Remarque Erich Maria (*22.06.1898 - †25.09.1970)

­­­­

Čas žít, čas umírat (2)

Běžel k továrně. Nevěděl, jestli Alžbětu najde, zato věděl, že továrny byly hlavním cílem náletů, a chtěl se aspoň pokusit, aby ji dostal ven.
Zahnul za jeden roh. Před ním se na konci ulice pomalu zdvihl do výše dům. Ve vzduchu se rozletěl na kusy, které se od sebe oddělily a v tom strašlivém hřmění padaly bez vlastního hluku, neslyšně a rozvážně. Graeber padl do odtokové stružky, paže si tiskl k uším.
Tlaková vlna druhého výbuchu ho popadla jako ruka obra a mrštila jím o několik metrů zpět. Kolem něho se řítily kameny jako příval deště. I ony padaly neslyšně v té vřavě. Zdvihl se, potácel se, prudce potřásal hlavou, tahal se za uši a tloukl se do čela, aby se vzpamatoval. Během okamžiku se ulice před ním proměnila v bouři plamenů. Nemohl projít a obrátil se.
Proti němu se řítili lidé s otevřenými ústy, s děsem v očích. Křičeli, ale nemohl je slyšet. Proběhli kolem něho jako splašené hejno hluchoněmých. Za nimi běžel muž s dřevěnou nohou, v rukou držel velké kukačky, jejichž závaží poskakovalo po dláždění. Za ním přikrčeně uháněl ovčácký pes. Na jednom nároží stála pětiletá holčička. Křečovitě k sobě tiskla kojence. Graeber se zastavil. "Utíkej do nejbližšího krytu!" vykřikl. "Kde máš rodiče? Proč tě tu nechají takhle stát?"
Holčička nevzhlédla. Hlavu měla skloněnou a tiskla se ke zdi. Graeber najednou zahlédl muže z protiletecké hlídky, který na něho neslyšně křičel. Graeber volal odpověď a neslyšel se. Muž křičel neslyšně dál a dával mu znamení. Graeber mávl rukou a ukázal na obě děti. Byla to přízračná pantomima. Muž se ho pokusil zadržet jednou rukou, druhou natahoval po dětech. Graeber se mu vytrhl. V zběsilém hřmění měl na okamžik pocit, jako by byl bez tíže a mohl dělat nesmírné skoky, a vzápětí na to si připadal, že je jak z měkkého olova a že ho obrovitá kladiva roztloukají na placku.
Nad hlavou mu proletěla skříň s otevřenými dveřmi jako neohrabaný předpotopní pták. Mocný závan vzduchu ho popadl a zavířil s ním, ze země vyletěly plameny, pronikavá žluť smazala nebe, vzplanula do ještě intenzivnější běli a zase se zřítila dolů jako průtrž. Graeber dýchal oheň, plíce měl jako spálené, zhroutil se, zaryl hlavu mezi paže, zadržel dech, až se mu z toho hlava málem rozskočila, potom vzhlédl. Do uslzených a štípajících očí mu pomalu vplul obraz, rozvlnil se a pak se ustálil: rozervaná, skvrnitá zeď zamáčknutá na schodiště, a na schodišti tělo pětileté holčičky, nabodnuté na rozštípané schody, krátká kostkovaná sukýnka ohrnutá, nožky roztažené a nahé, ruce rozpřažené jak na kříži, hruď propíchnutá tyčí ze železné mříže, jejíž hlavice čněla daleko z dívčích zad - stranou vedle ní muž z protiletecké hlídky, jako vy měl daleko víc kloubů než za živa, bez hlavy, měkký jako hadr a už jen málo krvácející, přelomený v pase, nohy přes ramena jako hadí muž. Kojence nebylo nikde vidět. Muselo ho to odmrštit někam jinam v té smršti, která se teď vracela, žhavá a planoucí, ženoucí před sebou oheň ve zpětném sání. Graeber slyšel, jak někdo vedle něho řve: "Svině! Svině! Proklaté svině!" a třeštil oči do nebe a ohlédl se a viděl, že to křičí sám.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Instantní uživatelka, 01.01.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Cesta zpátky, Cesta zpátky (2), Cesta zpátky (3), Cesta zpátky (4)
-Čas žít, čas umírat, Čas žít, čas umírat (2), Čas žít, čas umírat (3), Čas žít, čas umírat (4)
-Černý obelisk, Černý obelisk (2)
-Gam
-Jiskra života, Jiskra života (2), Jiskra života (3)
-Miluj bližního svého, Miluj bližního svého (2), Miluj bližního svého (3), Miluj bližního svého (4), Miluj bližního svého (5)
-Na západní frontě klid, Na západní frontě klid (2), Na západní frontě klid (3), Na západní frontě klid (4), Na západní frontě klid (5), Na západní frontě klid (6), Na západní frontě klid (7), Na západní frontě klid (8), Na západní frontě klid (9), Na západní frontě klid (10), Na západní frontě klid (11), Na západní frontě klid (12), Na západní frontě klid (13), Na západní frontě klid (14), Na západní frontě klid (15), Na západní frontě klid (16), Na západní frontě klid (17), Na západní frontě klid (18), Na západní frontě klid (19), Na západní frontě klid (20), Na západní frontě klid (21), Na západní frontě klid (22), Na západní frontě klid (23), Na západní frontě klid (24), Na západní frontě klid (25), Na západní frontě klid (26)
-Na západní frontě klid (rozbor), Na západní frontě klid (rozbor) (2), Na západní frontě klid (rozbor) (3)
-Nebe nezná vyvolených, Nebe nezná vyvolených (2), Nebe nezná vyvolených (3), Nebe nezná vyvolených (4), Nebe nezná vyvolených (5)
-Nepřítel
-Noc v Lisabonu, Noc v Lisabonu (2)
-Říše snů
-Stanice na obzoru
-Tři kamarádi, Tři kamarádi (2), Tři kamarádi (3), Tři kamarádi (4), Tři kamarádi (5), Tři kamarádi (6), Tři kamarádi (7), Tři kamarádi (8), Tři kamarádi (9)
-Vítězný oblouk, Vítězný oblouk (2)
Čítanka-Cesta zpátky
-Čas žít, čas umírat, Čas žít, čas umírat (2)
-Na západní frontě klid, Na západní frontě klid (2), Na západní frontě klid (3), Na západní frontě klid (4)
-Nebe nezná vyvolených, Nebe nezná vyvolených (2)
-Stíny v ráji
-Tři kamarádi
-Vítězný oblouk
­­­­

Diskuse k úryvku
Erich Maria Remarque - Čas žít, čas umírat (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­