ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Remarque Erich Maria (*22.06.1898 - †25.09.1970)

­­­­

Na západní frontě klid (27)

Dílo s autobiografickými prvky Na západní frontě klid se odehrává během 1. světové války. Román je rozdělen do 14 kapitol, jež se vzájemně prolínají a jsou volně řazeny, aby vytvářely ucelený obraz války.
Příběh vypraví o chlapcích, kteří pod tlakem třídního učitele Kantorka dobrovolně odchází do války. Hlavním hrdinou a vypravěčem celého příběhu je pruský student Paul Bäumer. V průběhu knihy se dovídáme, že spolužáci museli nejprve projít krutým a ponižujícím výcvikem pod vedením poručíka Himmelstosse, jemuž se později pomstí. Paul se se svými přáteli i přes každodenní hrůzy války snaží zachovat si lidskost. S přibývajícími mrtvými kamarády je to však těžší a těžší. Jejich velitelem je zkušený voják Stanislav Katczinstki, jenž jim v poli nahrazuje rodinu a dává na svou rotu pozor, jak jen to je možné.
Během několikadenní propustky domů Paul zjišťuje, že vše, co mu bylo blízké, je nenávratně pryč. S otcem si nerozumí a u ostatních lidí ve městě nachází jen nepochopení a povrchní chování. Na frontu se vrací zklamaný a s pocitem, že jeho jediným domovem je válka. Když je i Katczinski zabit, ztrácí Paul veškerý smysl života. Jeho čas na světě již ale taky pomalu dohořívá. Umírá v říjnu 1918, měsíc před koncem války...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Ikar v Praze roku 2015. Z německého originálu Im Westen nichts Neues přeložila Ivana Parkmanová. Počet stran: 183. ISBN: 978-80-249-2789-3.

CELKOVÁ CHARAKTERISTIKA DÍLA:

 • literární druh: epické (dílo obsahuje smysluplný děj)
 • literární forma: próza (souvislý text ve větách)
 • umělecké období: literatura první poloviny 20. století, období první světové války
 • literární žánr: román (válečný)
 • počet kapitol: 14

TÉMA DÍLA:

 • válka německé armády proti Francouzům
 • dílo reagující na první světovou válku
 • sleduje život mladých vojáků, jejich zranění, přátelství a prožitky z války

STRUČNÝ DĚJ:

Na začátku kniha líčí odchod Paula Bäumera s jeho kamarády Müllerem, Leerem, Albertem Kroppem a Franzem Kemmerichem po ukončení studia do armády.
Jako první přišel na řadu tvrdý výcvik kaprála Himmelstosse. Po řádném výcviku kluci nastoupili rovnou na frontu.
V prvním boji to odnesl Kemmerich, jenž byl převezen do nemocnice, kde potom zemřel.
Po návratu Himmelstosse byl problém s příliš mladými vojáky, jelikož jeho teror nezvládali.

Po delší době dostal Paul dovolenou a vrátil se zpět domů, kde zjistil, že má matka rakovinu. Matce líčil, že válka je v pohodě.
Když se z dovolené vrátil zpět na frontu, zjistil, že umřel Müller a postupem času zbyli už jen on a Kropp, který byl v nemocnici. Dokonce i jeho nejlepší přítel Katzca je zraněn a Paul s ním utíká do nejbližší nemocnice. Bohužel se tam dozví, že jeho přítel je už mrtvý.

Paul na konci sám také umírá. Protože ten den byl tichý, německé velitelství napsalo: Na západní frontě klid.

KOMPOZICE:

 • chronologická: děj knihy postupuje podle času
 • retrospektivní: někdy se časová posloupnost poruší; jen v některých případech

POSTAVY:

Hlavní postava

Paul Bäumer
Paul byl jeden z obyčejných kluků, jako mnoho dalších. Bohužel jeho povahu změnila válka, do které se jako dobrovolník přihlásil. Byl obětavý, dobrosrdečný, nebojácný. Ve válce se stane tvrdším a přátelé pro něho byli vším. V bojích se snažil, jak jen to šlo, a to by neuměl nebýt Himmelstosse. Snažil se zachránit cizí život i protivníka, což v něm budí obrovské přátelství.

Poznámka: V knize není vylíčena jeho postava - mohl bych ji sice popsat na základě filmu, ale jelikož jde o čtenářský deník, vnější charakteristiku vynechám.

Další postavy

Müller; Albert Kropp; Katzca - jeho nejlepší přítel; Leer; Tjaden; Detering; Kemmerich - nejlepší přítel ze školy

ROLE VYPRAVĚČE:

JAZYK DÍLA:

 • spisovný, hovorový
 • slova z francouzštiny
 • slang vojáků, někdy vulgární

KONTEXT AUTOROVY TVORBY:

 • je to jedno z nejznámějších děl autora
 • na tento román volně navazuje kniha Cesta zpátky
 • Remarque toto dílo napsal, když emigroval do Ameriky

KONTEXT AUTOROVA ŽIVOTA A OSOBNOSTI:

 • kniha odráží autorův psychický stav, jsou to vzpomínky na válku
 • byl velmi poznamenán válkou (ztráta rodiny, boje, ...)
 • snažil se upozornit na zbytečnost válek a že to odskáčou nevinní lidé

KONTEXT HISTORICKÝ:

První světová válka

KONTEXT LITERÁRNÍHO A UMĚLECKÉHO VÝVOJE:

Dílo spadá do období první poloviny 20. století.

OHLAS DÍLA:

Je to neznámější dílo autora s celosvětovým úspěchem.

MOJE HODNOCENÍ:

Po přečtení knihy se tato stala jednou z mých nejoblíbenějších. Hned jsem utíkal si vyhledat podrobnosti, které jsem v knize nenašel a zhlédl i film. Ten se mi ovšem nelíbil tak jako kniha, kterou jsem přečetl za dva dny. Nemohl jsem spát, protože jsem pořád přemýšlel nad Paulovou osobností a jaké to asi je, když kolem něho umírají jeho spolužáci, přátelé, ale i neznámí lidé. Do války bych nikdy nechtěl už jen z toho důvodu, že mám rád svůj život a je to velmi riskantní. U Paula se mi líbilo, že i přes válku myslel ve škole na pozitivní věci a ve filmu si maloval zvířectvo. Měl skvělý vztah se svými kamarády, rozuměli si a jeden druhého navzájem poslouchali. Bohužel se mnoho změnilo po smrti jeho nejlepšího kamaráda ze školy Franze. To ho velmi poznamenalo. Stejně jako smrt Katzcinského. Bylo mi ho velmi líto. Na zádech jej nesl až do nemocnice a po takové dálce se dozvěděl, že je mrtvý.
Na tuto knihu budu ještě dlouho vzpomínat už jen proto, že mi je Paul velmi blízký a rozuměl jsem mu v mnoha situacích. Jednal bych jako on, rozhodoval bych se jako on.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: frýďas, 21.01.2020

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Cesta zpátky, Cesta zpátky (2), Cesta zpátky (3), Cesta zpátky (4)
-Čas žít, čas umírat, Čas žít, čas umírat (2), Čas žít, čas umírat (3), Čas žít, čas umírat (4)
-Černý obelisk, Černý obelisk (2)
-Gam
-Jiskra života, Jiskra života (2), Jiskra života (3)
-Miluj bližního svého, Miluj bližního svého (2), Miluj bližního svého (3), Miluj bližního svého (4), Miluj bližního svého (5)
-Na západní frontě klid, Na západní frontě klid (2), Na západní frontě klid (3), Na západní frontě klid (4), Na západní frontě klid (5), Na západní frontě klid (6), Na západní frontě klid (7), Na západní frontě klid (8), Na západní frontě klid (9), Na západní frontě klid (10), Na západní frontě klid (11), Na západní frontě klid (12), Na západní frontě klid (13), Na západní frontě klid (14), Na západní frontě klid (15), Na západní frontě klid (16), Na západní frontě klid (17), Na západní frontě klid (18), Na západní frontě klid (19), Na západní frontě klid (20), Na západní frontě klid (21), Na západní frontě klid (22), Na západní frontě klid (23), Na západní frontě klid (24), Na západní frontě klid (25), Na západní frontě klid (26), Na západní frontě klid (27)
-Na západní frontě klid (rozbor), Na západní frontě klid (rozbor) (2), Na západní frontě klid (rozbor) (3)
-Nebe nezná vyvolených, Nebe nezná vyvolených (2), Nebe nezná vyvolených (3), Nebe nezná vyvolených (4), Nebe nezná vyvolených (5)
-Nepřítel
-Noc v Lisabonu, Noc v Lisabonu (2)
-Říše snů
-Stanice na obzoru
-Tři kamarádi, Tři kamarádi (2), Tři kamarádi (3), Tři kamarádi (4), Tři kamarádi (5), Tři kamarádi (6), Tři kamarádi (7), Tři kamarádi (8), Tři kamarádi (9)
-Vítězný oblouk, Vítězný oblouk (2)
Čítanka-Cesta zpátky
-Čas žít, čas umírat, Čas žít, čas umírat (2)
-Na západní frontě klid, Na západní frontě klid (2), Na západní frontě klid (3), Na západní frontě klid (4)
-Nebe nezná vyvolených, Nebe nezná vyvolených (2)
-Stíny v ráji
-Tři kamarádi
-Vítězný oblouk
­­­­

Diskuse k výpisku
Erich Maria Remarque - Na západní frontě klid (27)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­