ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Fitzgerald Francis Scott (*24.09.1896 - †21.12.1940)

­­­­
Francis Scott Fitzgerald 1937 June 4 (2) (photo by Carl van Vechten)

ŽIVOTOPIS č.1 - nefertiti, angel16[zavinac]centrum.cz

Francis Scott Fitzgerald patří ke známým americkým spisovatelům. Ve svých románech psal především o mládí a citech, nejvíce o zoufalství. Narodil se v Minnesotě v roce 1896. Autor pochází z rodiny irských přistěhovalců, což se nepatrně projevilo i v jeho tvorbě. Studoval v New Jersey a taky v Princetonu. Zde se setkal s Edmundem Wilsonem. Po svém studiu se stal mluvčím mladé generace, kritizoval starší generaci. V roce 1917, kdy se Spojené státy zapojily do 1. světové války, neváhal a šel do boje. Po válce byl propuštěn z armády. Oženil se se Zeldou Sayrovou, která byla poněkud výjimečná a vedli spolu velmi vzrušující a zajímavý život. Patřili ke smetánce a prožívali velmi rozmařilý život a ač zbožňoval psaní románů, nikdy se v jeho době moc dobře neprodávaly. To se projevilo a autor musel psát novely do časopisů. Ocital se stále ve finanční tísni a žádal věčně o půjčky jak u přátel, tak i u sanatoria. Se svou ženou se velmi odcizili, autor se stal scénáristou v Hollywoodu a seznámil se zde s Sheilah Grahamovou. Fitzgerald zemřel roku 1940 v bytě své milé - Sheilah. V roce 2001 dva z jeho románů - konkrétně Velký Gatsby a Něžná je noc - byly zařazeny Americkou moderní knihovnou mezi 100 nejlepších románů.

DÍLO:

Velký Gatsby - autor zde vyjádřil kritiku vyšší vrstvy; hlavní hrdina Gatsby je bohatý, ale nešťastný; touží po pravé lásce, ovšem jeho dívka vidí jen peníze
Na prahu ráje
Krásní a prokletí
Něžná je noc - o psychiatrovi, který se ožení se svou pacientkou
Poslední magnát - tento román nebyl nikdy dokončen, poznámky pro něj sestavil jeho přítel Edmund Wilson, děj pojednává o filmovém průmyslu


ŽIVOTOPIS č.2

Francis Scott Fitzgerald se narodil roku 1886 v St. Paul ve státě Minnesota v rodině natolik zámožné, aby mu mohla zařídit kvalitní studia. Studoval na prestižní americké univerzitě v Princetonu.

Po vypuknutí první světové války dobrovolně naverboval do armády. Když pobýval v alabamském výcvikovém táboře Camp Sheridan, seznámil se tam se svou budoucí manželkou, dcerou soudce, Zeldou Sayrovou. Nejprve působil v reklamní agentuře, ale aby se vyrovnal společenským požadavkům, které byly prostředí Zeldy a její rodiny vlastní, začal se věnovat psaní.

Společně se svým vrstevníkem a přítelem Ernestem Hemingwayem patří do skupiny autorů nazývaných Ztracená generace. Jeho prvotina Na prahu ráje ho uvedla do světa úspěšných literátů, a tak si mohl Zeldu vzít. Brzy po tom vyšel Velký Gatsby. Manželé žili střídavě v Paříži, na Riviéře a v Americe. Jejich tehdejší život se odráží v díle Krásní a prokletí. Autobiografické prvky můžeme vypozorovat nejvíce v románu Něžná je noc. Psal ho v době, kdy jeho žena Zelda propadla duševní chorobě a kdy v období krize, po krachu americké burzy, v roce 1929 pro Fitzgeralda nadobro skončil "nekonečný flám" dvacátých let. Fitzgerald byl už v té době otcem. Potřeboval peníze na studium dcery Frances a na sanatorium, v němž pobývala jeho žena. Vydělával si především velkým množstvím povídek uveřejňovaných v časopisech. Tyto povídky byly po jeho smrti vydávány také knižně, například jako Příběhy Pata Hobbyho, které napsal na samém sklonku svého života.

Jeho život byl v té době poznamenán také stále častějšími zkušenostmi s alkoholem. V Hollywoodu, kam se přestěhoval a kde pracoval jako scénárista, ho už málokdo bral vážně. Tady se naposledy vzmohl a napsal román Poslední magnát ze zákulisí filmového průmyslu. V tomto příběhu se Fitzgerald poprvé vyhnul tématu flámů a večírků dvacátých let. Tento román však zůstal nedokončen, protože Fitzgeralda stihl srdeční záchvat. Za svůj život napsal pět románů a asi sto šedesát povídek.

Francis Scott Fitzgerald zemřel jako čtyřiačtyřicetiletý 21. prosince 1940.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: nefertiti, 25.06.2008

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Francis Scott FitzgeraldMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­