ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Remarque Erich Maria (*22.06.1898 - †25.09.1970)

   
­­­­

Na západní frontě klid (3)

- úryvek

Kapitola III.

Dostáváme náhradu za padlé a raněné. Mezery v početních stavech jsou vyplněné, slamníky v barácích mají zase své nocležníky. Dílem to jsou starší lidé, ale poslali nám z polního shromažďovacího střediska i dvacet pět nováčků. Jsou skoro o rok mladší než my. Kropp do mne šťouchá: "Viděls ty děti?"
Přikyvuji. Vytahujeme se na ně, dáváme se na dvoře holit, strkáme ruce do kapes, prohlížíme si rekruty a připadáme si jako prastaré vojny.
Ketczinsky se k nám přidává. Loudáme se maštalemi a přicházíme k těm novým, právě když fasují plynové masky a kávu. Katcza se ptá jednoho z nejmladších: "Jak tak na tebe koukám, už jste asi dlouho nedostali nic pořádného na zub, co?"
Rekrut se ušklíbá: "Ráno tuřínový chleba, v poledne tuřínová zelenina, večer tuřínové kotlety s tuřínem."
Katczinsky odbornicky hvízdá. "Tuřínový chleba? To jste měli kliku, teď už ho dělají taky z pilin. Ale co bys takhle řekl porcičce bílých fazolí? Píchly by?" Kluk se červená: "Utahovat by sis ze mě nemusel." Katczinsky neodpovídá nic než: "Popadni ešus."
Zvědavě jdeme za nimi. Vede nás k soudku, který stojí vedle jeho slamníku. Soudek je opravdu do poloviny plný bílých fazolí s hovězím masem. Katzczinsky stojí před bečkou jako generál a říká: "Bystré oči, dlouhé prsty! To je u Prajzů heslo dne."
Jsme překvapeni. Ptám se: "To mě podrž, Katczo! Jak ses k tomu dostal?"
"Tajče bylo rádo, že jsem mu od toho pomohl. Dal jsem mu tři kusy padákového hedvábí. Bílé fazole jsou přece prima i studené."
Blahosklonně nandává chlapci vydatnou porci a říká: "Až tady podruhé nastoupíš s ešusem, budeš mít v levé ruce doutník nebo bago. Jasné?"
Pak se obrací k nám. "Vy samozřejmě dostanete jen tak."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: w..., 06.05.2007

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Cesta zpátky, Cesta zpátky (2), Cesta zpátky (3), Cesta zpátky (4)
-Čas žít, čas umírat, Čas žít, čas umírat (2), Čas žít, čas umírat (3), Čas žít, čas umírat (4)
-Černý obelisk, Černý obelisk (2)
-Gam
-Jiskra života, Jiskra života (2), Jiskra života (3)
-Miluj bližního svého, Miluj bližního svého (2), Miluj bližního svého (3), Miluj bližního svého (4), Miluj bližního svého (5)
-Na západní frontě klid, Na západní frontě klid (2), Na západní frontě klid (3), Na západní frontě klid (4), Na západní frontě klid (5), Na západní frontě klid (6), Na západní frontě klid (7), Na západní frontě klid (8), Na západní frontě klid (9), Na západní frontě klid (10), Na západní frontě klid (11), Na západní frontě klid (12), Na západní frontě klid (13), Na západní frontě klid (14), Na západní frontě klid (15), Na západní frontě klid (16), Na západní frontě klid (17), Na západní frontě klid (18), Na západní frontě klid (19), Na západní frontě klid (20), Na západní frontě klid (21), Na západní frontě klid (22), Na západní frontě klid (23), Na západní frontě klid (24), Na západní frontě klid (25), Na západní frontě klid (26)
-Na západní frontě klid (rozbor), Na západní frontě klid (rozbor) (2), Na západní frontě klid (rozbor) (3)
-Nebe nezná vyvolených, Nebe nezná vyvolených (2), Nebe nezná vyvolených (3), Nebe nezná vyvolených (4), Nebe nezná vyvolených (5)
-Nepřítel
-Noc v Lisabonu, Noc v Lisabonu (2)
-Říše snů
-Stanice na obzoru
-Tři kamarádi, Tři kamarádi (2), Tři kamarádi (3), Tři kamarádi (4), Tři kamarádi (5), Tři kamarádi (6), Tři kamarádi (7), Tři kamarádi (8), Tři kamarádi (9)
-Vítězný oblouk, Vítězný oblouk (2)
Čítanka-Cesta zpátky
-Čas žít, čas umírat, Čas žít, čas umírat (2)
-Na západní frontě klid, Na západní frontě klid (2), Na západní frontě klid (3), Na západní frontě klid (4)
-Nebe nezná vyvolených, Nebe nezná vyvolených (2)
-Stíny v ráji
-Tři kamarádi
-Vítězný oblouk
­­­­

Diskuse k úryvku
Erich Maria Remarque - Na západní frontě klid (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­