ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Remarque Erich Maria (*22.06.1898 - †25.09.1970)

­­­­

Na západní frontě klid (20)

Vypravěčem a zároveň hlavním hrdinou románu je bývalý gymnazista, nyní frontový voják Pavel Bäumer. Spolu se svými kamarády byl gymnaziálním profesorem přesvědčen, aby se přihlásil do války. Vojáci jsou nejprve plni vlastenectví, iluzí, ve válce však z těchto ideálů vystřízliví...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Svoboda v Praze roku 1975 (1. vydání tamtéž). Z německého originálu Im Westen nichts Neues přeložil František Gel. Počet stran: 189.

OBSAH:

Válečný román zachycuje děj v první světové válce. Hlavním hrdinou je Pavel Bäumer, který na frontu přišel hned po střední škole. Do armády se dostal vlastně náhodou. Jeden z jejich učitelů na střední škole je totiž tak dlouho přesvědčoval, aby udělali něco pro vlast, až se celá jeho třída dobrovolně přihlásila do armády.

Příběh začíná v okamžiku, kdy jeho jednotka po návratu z boje odpočívá na klidném úseku kus od fronty.
Pavel v knize vypráví své zážitky z války. Hledání potravy v opuštěných domech, šikanování při zácviku a schovávání se v zákopech... Na frontě mu postupně většina jeho přátel (a zároveň bývalých spolužáků z gymnázia) zemřela. Když se na několik týdnů dostal domů, po návratu na frontu zjistil, že zemřeli další z nich. Ale válka se ničím nezměnila.

Kniha je popisem takzvané "ztracené generace", mladých lidí, kteří hned po škole šli do války. Neměli vybudovanou vlastní rodinu ani kariéru. Neměli se po válce k čemu vracet a navíc byli doživotně poznamenání.

Většina knihy je psaná v ich-formě, kromě závěrečného odstavce, který je napsán ve 3. osobě. V posledním odstavci je konstatováno, že Bäumer zemřel v říjnu 1918, v den, který byl v době války tišší než obvykle. V den, kdy rádia hlásila: "Na západní frontě klid."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pája, 29.04.2012

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Cesta zpátky, Cesta zpátky (2), Cesta zpátky (3), Cesta zpátky (4)
-Čas žít, čas umírat, Čas žít, čas umírat (2), Čas žít, čas umírat (3), Čas žít, čas umírat (4)
-Černý obelisk, Černý obelisk (2)
-Gam
-Jiskra života, Jiskra života (2), Jiskra života (3)
-Miluj bližního svého, Miluj bližního svého (2), Miluj bližního svého (3), Miluj bližního svého (4), Miluj bližního svého (5)
-Na západní frontě klid, Na západní frontě klid (2), Na západní frontě klid (3), Na západní frontě klid (4), Na západní frontě klid (5), Na západní frontě klid (6), Na západní frontě klid (7), Na západní frontě klid (8), Na západní frontě klid (9), Na západní frontě klid (10), Na západní frontě klid (11), Na západní frontě klid (12), Na západní frontě klid (13), Na západní frontě klid (14), Na západní frontě klid (15), Na západní frontě klid (16), Na západní frontě klid (17), Na západní frontě klid (18), Na západní frontě klid (19), Na západní frontě klid (20), Na západní frontě klid (21), Na západní frontě klid (22), Na západní frontě klid (23), Na západní frontě klid (24), Na západní frontě klid (25), Na západní frontě klid (26)
-Na západní frontě klid (rozbor), Na západní frontě klid (rozbor) (2), Na západní frontě klid (rozbor) (3)
-Nebe nezná vyvolených, Nebe nezná vyvolených (2), Nebe nezná vyvolených (3), Nebe nezná vyvolených (4), Nebe nezná vyvolených (5)
-Nepřítel
-Noc v Lisabonu, Noc v Lisabonu (2)
-Říše snů
-Stanice na obzoru
-Tři kamarádi, Tři kamarádi (2), Tři kamarádi (3), Tři kamarádi (4), Tři kamarádi (5), Tři kamarádi (6), Tři kamarádi (7), Tři kamarádi (8), Tři kamarádi (9)
-Vítězný oblouk, Vítězný oblouk (2)
Čítanka-Cesta zpátky
-Čas žít, čas umírat, Čas žít, čas umírat (2)
-Na západní frontě klid, Na západní frontě klid (2), Na západní frontě klid (3), Na západní frontě klid (4)
-Nebe nezná vyvolených, Nebe nezná vyvolených (2)
-Stíny v ráji
-Tři kamarádi
-Vítězný oblouk
­­­­

Diskuse k výpisku
Erich Maria Remarque - Na západní frontě klid (20)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­