ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Remarque Erich Maria (*22.06.1898 - †25.09.1970)

­­­­

Gam

Příběh se začíná odvíjet v Káhiře. Gam si koupí staré vydání Divanu Abú Nuváse. Pak ji manžel Norman seznámí se synem přítele Clerfaytem. Clerfayt se zblázní do Gam a zabije jejího manžela, pak jí to suše oznámí, ale reakce se nedočká. Gam odjede do Davosu, kde se seznámí s různými lidmi, poznává jejich charaktery a ráda s nimi diskutuje. Objeví se tu i Clerfayt a požádá ji o ruku, ale ona ho odmítne. Gam stráví chvíle u lůžka Rusa Puriškova, jenž umírá.
V Benátkách myslí na Kinsleyho, s nímž se seznámila v Davosu. Nějaký čas tráví s ním v Argentině. Poté cestují do Kolomba. Gam navštíví svatyni a buddhistický kněz jí poví, že se tam ještě jednou vrátí. Na cirkusovém představení vznikne požár a v panice s ním spojené jakýsi kreol unese Gam. Tráví tedy nějaký čas v jeho pokojích, ale pod zámkem. Ráda ho provokuje, ale svého cíle kreol nedosáhne, proto ji zase propustí. Gam se vrátí ke Kinsleymu, přesvědčená, že jej miluje, ale on se s ní loučí. Dalšího dne už je Kinsley pryč. Gam tráví čas myšlenkovými úvahami, pozorováním okolí a plachtěním na moři. V Paříži se rozhodne seznámit s nějakým úředníkem. Pozná účetního Freda, se kterým začne trávit čas. Fred jí nabídne, aby s ním bydlela a vařila mu, ona s tím bezděky souhlasí. Jenže pak navštíví Gam starou markýzu d'Argenteuil a ta jí nabídla bydlet v jejím zámečku nedaleko Paříže. Gam opustí Freda a nastěhuje se tam. Náhodou se tam také objeví dobrodružný Lavalette, s nímž se Gam seznámila díky Kinsleymu už v Davosu. Slíbí mu, že za 12 dní nastoupí v Marseille na loď Anne Lane a pojede do Singapuru, kde on bude čekat. Opravdu tak udělá, při plavbě se seznámí se sympatickým Séjourem, s nímž ráda diskutuje. V Singapuru pobude s Lavalettem, s nímž dál cestuje. Její cit k němu se prohlubuje, aniž si to připouští. Jenže pak pocítí Gam touhu uprchnout. Neslyšně se proto vytratí, potká Séjoura a cestuje s ním po Indonésii, pozná sultána, na jiném místě zase přihlíží popravě vězňů. Stráví divokou noc se Séjourem. Zároveň si uvědomuje, že její vztah k Lavalettovi přerůstá v lásku. Vrací se do Hongkongu, Lavalette se ani nepodiví jejímu zmizení a na nic se jí neptá. Prý přichází právě včas. Gam pomáhá Lavalettovi získat důležité plány od jistého Angličana, což se jí podaří. Lavalette se ale zaplete do nebezpečné hry, kvůli krádeži cenných papírů jej hledá policie. Gam i Lavalette utíkají na čínské lodi na Sumatru. V jedné vesnici se seznámí s pohostinným Scrymourem, který rád vítá Evropany. Lavaletta obskakuje Malajka a Gam na ni žárlí. Scrymour zase pokukuje po Gam, ale neuspěje, stejně jako Malajka u Lavalette. Gam i Lavalette utíkají džunglí dál, na Lavaletta už je vypsána odměna a tato zpráva se rychle šíří i v těchto končinách. Gam onemocní a Lavalette ji odveze do vesnice, kde je poznán a zadržen. Gam se uzdraví a organizuje útěk. Oba vědí, že jejich cit už přerostl v lásku. Bohužel při pokusu o útěk je Lavalette zastřelen.
Gam tráví nějaký čas sama. Při zpáteční cestě se ještě jednou zastaví v chrámu. Kněz jí poví, že každý konec znamená nový začátek. Po 3 letech nachází Gam mezi svými věcmi právě knihu, kterou si koupila v Káhiře. Listuje v ní, a když ji zavře, cítí, že zavírá i jednu kapitolu svého života. Pak vyjde do přírody, cítí život kolem sebe i ve svém těle. Je připravena k novému začátku.

DODATEK:

Tato Remarquova raná próza vznikla pravděpodobně v letech 1923-1924. Čtenáři se s ní však poprvé mohli seznámit až v roce 1998, kdy byl vydán soubor "Neznámé dílo" (F.Schneider a T.Westphalen). Autor hraje v knize roli vrstevníka a nechává se strhnout vášněmi hrdinů, zatímco v pozdějších dílech už píše s nadhledem. Dílo Gam není ani tak zaměřeno na dějovou stránku, jako na proudy myšlenek, které je provázejí. Po celou dobu se o hlavní hrdince vlastně nic nedozvíme, odkud byla, ani kde brala peníze na nákladné cesty.
Pro mě byla Gam jedna z nejhůře čtivých knih, zvláště kvůli myšlenkovým úvahám, mnohdy naprosto nesrozumitelných a nepochopitelných.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Zuzka, 03.03.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Cesta zpátky, Cesta zpátky (2), Cesta zpátky (3), Cesta zpátky (4)
-Čas žít, čas umírat, Čas žít, čas umírat (2), Čas žít, čas umírat (3), Čas žít, čas umírat (4)
-Černý obelisk, Černý obelisk (2)
-Gam
-Jiskra života, Jiskra života (2), Jiskra života (3)
-Miluj bližního svého, Miluj bližního svého (2), Miluj bližního svého (3), Miluj bližního svého (4), Miluj bližního svého (5)
-Na západní frontě klid, Na západní frontě klid (2), Na západní frontě klid (3), Na západní frontě klid (4), Na západní frontě klid (5), Na západní frontě klid (6), Na západní frontě klid (7), Na západní frontě klid (8), Na západní frontě klid (9), Na západní frontě klid (10), Na západní frontě klid (11), Na západní frontě klid (12), Na západní frontě klid (13), Na západní frontě klid (14), Na západní frontě klid (15), Na západní frontě klid (16), Na západní frontě klid (17), Na západní frontě klid (18), Na západní frontě klid (19), Na západní frontě klid (20), Na západní frontě klid (21), Na západní frontě klid (22), Na západní frontě klid (23), Na západní frontě klid (24), Na západní frontě klid (25), Na západní frontě klid (26)
-Na západní frontě klid (rozbor), Na západní frontě klid (rozbor) (2), Na západní frontě klid (rozbor) (3)
-Nebe nezná vyvolených, Nebe nezná vyvolených (2), Nebe nezná vyvolených (3), Nebe nezná vyvolených (4), Nebe nezná vyvolených (5)
-Nepřítel
-Noc v Lisabonu, Noc v Lisabonu (2)
-Říše snů
-Stanice na obzoru
-Tři kamarádi, Tři kamarádi (2), Tři kamarádi (3), Tři kamarádi (4), Tři kamarádi (5), Tři kamarádi (6), Tři kamarádi (7), Tři kamarádi (8), Tři kamarádi (9)
-Vítězný oblouk, Vítězný oblouk (2)
Čítanka-Cesta zpátky
-Čas žít, čas umírat, Čas žít, čas umírat (2)
-Na západní frontě klid, Na západní frontě klid (2), Na západní frontě klid (3), Na západní frontě klid (4)
-Nebe nezná vyvolených, Nebe nezná vyvolených (2)
-Stíny v ráji
-Tři kamarádi
-Vítězný oblouk
­­­­

Diskuse k výpisku
Erich Maria Remarque - GamMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­