ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Remarque Erich Maria (*22.06.1898 - †25.09.1970)

­­­­

Tři kamarádi (5)

HLAVNÍ POSTAVY:

Robert Lohkamp - vojenský vysloužilec, přátelský, trochu piják
Gottfried Lenz - šprýmař s blonďatou hřívou
Otto Koster - z těch tří kamarádů asi nejrozumnější, majitel společné dílny
Patricie Hollmannová - mladičká dívka, onemocněla tuberkulózou, milá, každého si získá

DĚJ:

Příběh se odehrává v Německu ve 20. letech 20. století.
Tři nerozluční přátelé-váleční kamarádi pracují společně v autodílně. Otáčí se, jak jen to jde v této nuzné době. Ale i přes všechno, co se děje, neztrácejí smysl pro humor. Jejich velkým dílem a ještě větší chloubou je postarší vozidlo s výkonem toho nejnovějšího - Karel. Díky tomuto závodníkovi se také seznámí s krásnou Patricií. Robert, ve dvoření ne příliš zkušený, se začne o Pat zajímat. I když jejich vztah zpočátku nevypadal závazně, oba si posléze uvědomí, že bez sebe nemohou být. Robert, přítel všech místních prostitutek, člověk, který přežívá ze dne na den, barový hudebník, má skutečně pevný bod. Bohužel každá krása má svůj kaz, nic není dokonalé. U Pat se opět začne projevovat již dříve léčená tuberkulóza. Neděje se nic zvláštního, až když jede Robert s Pat na víkend k moři, kde se objeví první velké chrlení krve. Robert je v šoku, protože o ničem nevěděl, ihned kontaktuje jejího lékaře. Ten doporučí okamžité přemístění do horského sanatoria. Jen pár dní po přestěhování do domu, kde bydlí i Robert, odjíždí Pat do hor. Následuje trojúhelník tragických událostí. Pan Hesse, Robertův soused, se neustále snažil. Ušetřil, co šlo, pracoval a pracoval. A také se hádal s ženou. Ta se jednoho dne rozhodla a odešla bez jakéhokoliv rozloučení. Hesse se trápil, psychicky neunesl ztrátu a oběsil se. Dalším bodem byl Gottfried. Při jedné politické schůzi je zastřelen mladým revolucionářem, kterého čeká odplata oko za oko, zub za zub. Posledním elementem je Pat. Zdálo se, že se její zdravotní stav zlepšuje, ale nečekaně nastal zlom, který se již nedal překonat. Umírala v bolestech, ale měla ve své blízkosti milovanou osobu.

VLASTNÍ NÁZOR:

Po jazykové stránce si nikdo nemůže na nic stěžovat. Srozumitelné, jasné, krátké věty bez jakýchkoli obrazných pojmenování. Zpočátku se mi kniha jevila jako vyprávění o povedené partičce chlápků. Nepopírám, že jsem se do ni ihned začetla.
Je to příběh lidských osudů, který může potkat každého, ale také se může každému vyhnout. Podle toho jak se s tím dokážeme vypořádat, jaké lidi kolem sebe máme, co si z rozličných situací odneseme. Myslím, že tito tři pánové měli vše, co jsem právě vyjmenovala. Všichni byli silné osobnosti, přestože tento fakt není zřejmý na první pohled. Jeden se ztrácí v alkoholu, druhý se schovává za smíchem, ale tam vevnitř jsou silní. Jestliže autor nelhal a všichni tři byli skutečně přátelé z války, muselo být pouto mezi nimi těžko zpřetrhatelné. V každé situaci byli schopni pomoci jeden druhému, bez ohledu na to, jak bude cesta k cíli namáhavá. Zvlášť když se zaměřím na Roberta a jeho vztah k Pat. Jak moc se musel v sobě zapřít, aby s ní dokázal jít až na konec cesty a jakou bolest v sobě musel poté tišit. Klobouk dolů pane Lohkamp...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Carlos, 18.04.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Cesta zpátky, Cesta zpátky (2), Cesta zpátky (3), Cesta zpátky (4)
-Čas žít, čas umírat, Čas žít, čas umírat (2), Čas žít, čas umírat (3), Čas žít, čas umírat (4)
-Černý obelisk, Černý obelisk (2)
-Gam
-Jiskra života, Jiskra života (2), Jiskra života (3)
-Miluj bližního svého, Miluj bližního svého (2), Miluj bližního svého (3), Miluj bližního svého (4), Miluj bližního svého (5)
-Na západní frontě klid, Na západní frontě klid (2), Na západní frontě klid (3), Na západní frontě klid (4), Na západní frontě klid (5), Na západní frontě klid (6), Na západní frontě klid (7), Na západní frontě klid (8), Na západní frontě klid (9), Na západní frontě klid (10), Na západní frontě klid (11), Na západní frontě klid (12), Na západní frontě klid (13), Na západní frontě klid (14), Na západní frontě klid (15), Na západní frontě klid (16), Na západní frontě klid (17), Na západní frontě klid (18), Na západní frontě klid (19), Na západní frontě klid (20), Na západní frontě klid (21), Na západní frontě klid (22), Na západní frontě klid (23), Na západní frontě klid (24), Na západní frontě klid (25), Na západní frontě klid (26), Na západní frontě klid (27)
-Na západní frontě klid (rozbor), Na západní frontě klid (rozbor) (2), Na západní frontě klid (rozbor) (3)
-Nebe nezná vyvolených, Nebe nezná vyvolených (2), Nebe nezná vyvolených (3), Nebe nezná vyvolených (4), Nebe nezná vyvolených (5)
-Nepřítel
-Noc v Lisabonu, Noc v Lisabonu (2)
-Říše snů
-Stanice na obzoru
-Tři kamarádi, Tři kamarádi (2), Tři kamarádi (3), Tři kamarádi (4), Tři kamarádi (5), Tři kamarádi (6), Tři kamarádi (7), Tři kamarádi (8), Tři kamarádi (9)
-Vítězný oblouk, Vítězný oblouk (2)
Čítanka-Cesta zpátky
-Čas žít, čas umírat, Čas žít, čas umírat (2)
-Na západní frontě klid, Na západní frontě klid (2), Na západní frontě klid (3), Na západní frontě klid (4)
-Nebe nezná vyvolených, Nebe nezná vyvolených (2)
-Stíny v ráji
-Tři kamarádi
-Vítězný oblouk
­­­­

Diskuse k výpisku
Erich Maria Remarque - Tři kamarádi (5)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­