ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Remarque Erich Maria (*22.06.1898 - †25.09.1970)

­­­­

Nebe nezná vyvolených (4)

Remarqueův proslavený román, známý i z filmové adaptace, je prost falešného sentimentu, ale nesmírně působivý... V horském sanatoriu se setkají dva hráči se smrtí - krásná, ale nevyléčitelně nemocná Lillian a stárnoucí automobilový závodník Clerfayt. Lillian přes varování všech opouští sanatorium a odjíždí s novým známým do Paříže. Nehodlá promarnit ani vteřinu. Rodící se láska mezi ní a Clerfaytem je bez minulosti a budoucnosti, odměřuje ji čas od závodu k závodu a od jednoho záchvatu nemoci k druhému. Zpočátku nezávazný vztah se začne komplikovat.

Hlavními hrdiny knihy jsou profesionální automobilový závodník Clerfayt a k smrti odsouzená Lillian. Lillian stráví čtyři roky svého života v sanatoriu Bella Vista. Shodou náhod tam Clerfayt přijede za svým bývalým závodním kolegou Hollmannem. Seznámí se s Lillian, a ta se rozhodne opustit sanatorium a odjet s ním do Paříže. Její nemoc - TBC - se nelepší, ba naopak. Je smířená s tím, že zemře, a tak si alespoň poslední část svého života chce užít a ne být zavřená v nějakém sanatoriu, kde jí to stejně nepomáhá. I přes prosby jejího blízkého přítele Borise, Lillian s Clerfaytem odjede. V Paříži vyhledá Lilly svého strýce Gastona, jenž spravuje její peníze a každý měsíc jí posílal určitou částku na zaplacení pobytu v sanatoriu. Ač nerad, musí dát Lillian všechny její peníze, o které si žádá a ona začne nehorázně utrácet. Clerfayt na nějakou dobu odjede do Říma. Když se vrátí a sejde se s Lillian, nepoznává ji. Za tu krátkou dobu, co byl pryč, se změnila. Stala se z ní dospělá krásná žena. Už nebyla nejistá a neohrabaná. Zamiluje se do ní a naštěstí to není láska jednostranná i Lillian má Clerfayta ráda. Odjedou spolu na jeden důležitý závod na Sicílii. Po závodě, při němž se Clerfayt lehce zraní, se zase vrací do Paříže, jenže každý jinak a Lillian, aniž by mu cokoli řekla, si výlet prodlouží a jede do Benátek, kde dostane jeden ze svých záchvatů chrlení krve. Usoudí, že se její čas se neodvratitelně krátí. Vrátí se za Clerfaytem, který je strachy bez sebe, později mu dojde, že od ní nemůže čekat nic jiného, Lillian taková je, je schopná se v momentě sbalit a někam utéct. Po nějaké době si Clerfayt uvědomí, že ji miluje natolik, že nechce riskovat, aby mu zase někam odjela a třeba se tentokrát už nevrátila, chce ji k sobě připoutat a chce si ji vzít. To ale Lillian odmítá, nechce si ho vzít ani s ním bydlet. Clerfayt dlouho naléhá, a tak Lillian usoudí, že je nejvyšší čas utéct. Clerfayt má před sebou jeden závod, hned po něm má někam na dva dny odjet, Lillian se rozhodne, že během těch dvou dnů, co bude pryč, se vypaří, neví kam, ví jen, že odjede. Proto mu den před závodem slíbí, že si ho vezme a že s ním bude bydlet. Jenže závod z Brescie do Brescie je Clerfaytův poslední, na trati dojde k velké srážce. Volant mu promáčkne hrudník, Clerfayt upadne do bezvědomí, ze kterého už se neprobudí. Lillian tomu nechce věřit, to ona měla být mrtvá, ona je přeci odsouzená k smrti.
Boris Volkov, její přítel ze sanatoria, ji vyhledá a vrátí se spolu do Bella Visty. Při jejich příjezdu právě odjíždí vyléčený Hollmann, ještě se jim stačí pochlubit, že dostal nabídku od jeho bývalé firmy, aby zase jezdil závody. V podstatě má nahradit Clerfaytovo místo. Lilianina nemoc se den ode dne horší. O šest týdnů později od návratu do sanatoria Lillian zemře. Zadusí se při chrlení krve za jednoho krásného, teplého, letního odpoledne.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Dery, 03.06.2008

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Cesta zpátky, Cesta zpátky (2), Cesta zpátky (3), Cesta zpátky (4)
-Čas žít, čas umírat, Čas žít, čas umírat (2), Čas žít, čas umírat (3), Čas žít, čas umírat (4)
-Černý obelisk, Černý obelisk (2)
-Gam
-Jiskra života, Jiskra života (2), Jiskra života (3)
-Miluj bližního svého, Miluj bližního svého (2), Miluj bližního svého (3), Miluj bližního svého (4), Miluj bližního svého (5)
-Na západní frontě klid, Na západní frontě klid (2), Na západní frontě klid (3), Na západní frontě klid (4), Na západní frontě klid (5), Na západní frontě klid (6), Na západní frontě klid (7), Na západní frontě klid (8), Na západní frontě klid (9), Na západní frontě klid (10), Na západní frontě klid (11), Na západní frontě klid (12), Na západní frontě klid (13), Na západní frontě klid (14), Na západní frontě klid (15), Na západní frontě klid (16), Na západní frontě klid (17), Na západní frontě klid (18), Na západní frontě klid (19), Na západní frontě klid (20), Na západní frontě klid (21), Na západní frontě klid (22), Na západní frontě klid (23), Na západní frontě klid (24), Na západní frontě klid (25), Na západní frontě klid (26)
-Na západní frontě klid (rozbor), Na západní frontě klid (rozbor) (2), Na západní frontě klid (rozbor) (3)
-Nebe nezná vyvolených, Nebe nezná vyvolených (2), Nebe nezná vyvolených (3), Nebe nezná vyvolených (4), Nebe nezná vyvolených (5)
-Nepřítel
-Noc v Lisabonu, Noc v Lisabonu (2)
-Říše snů
-Stanice na obzoru
-Tři kamarádi, Tři kamarádi (2), Tři kamarádi (3), Tři kamarádi (4), Tři kamarádi (5), Tři kamarádi (6), Tři kamarádi (7), Tři kamarádi (8), Tři kamarádi (9)
-Vítězný oblouk, Vítězný oblouk (2)
Čítanka-Cesta zpátky
-Čas žít, čas umírat, Čas žít, čas umírat (2)
-Na západní frontě klid, Na západní frontě klid (2), Na západní frontě klid (3), Na západní frontě klid (4)
-Nebe nezná vyvolených, Nebe nezná vyvolených (2)
-Stíny v ráji
-Tři kamarádi
-Vítězný oblouk
­­­­

Diskuse k výpisku
Erich Maria Remarque - Nebe nezná vyvolených (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­