ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Remarque Erich Maria (*22.06.1898 - †25.09.1970)

   
­­­­

Cesta zpátky (4)

Autor líčí poslední dny mladých německých vojáků ve Francii těsně před koncem první světové války, jejich návrat domů a počátky mírového života.
Vracejí se naprosto bez iluzí, bojují s pocitem osamění, s existenčními starostmi i se svou neschopností vrátit se do normálního života. V těchto podmínkách se ztrácí i jejich stará přátelství z fronty. Na každém kroku se hrdinové setkávají s německými maloměšťáky, kteří mají na svědomí jejich zničené životy a kteří se znovu dostávají do čela nového státu. Mnozí z nich se už nedovedou s tímto vývojem vůbec vypořádat.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Ikar v Praze roku 2011. Z německého originálu Der Weg zurück přeložila Ivana Parkmanová. Počet stran: 262. ISBN: 978-80-249-1563-0.

OBSAH:

Kniha Cesta zpátky volně navazuje na veleúspěšnou Remarqueovu knihu Na západní frontě klid.
Celá kniha je vyprávěna vojákem Ernstem.

Válka skončila a přeživší vojáci se vrací domů. Všichni se už velmi těší, až se shledají se svými přáteli a rodinou, protože si myslí, že všechno bude jako dřív. Nicméně, realita se naprosto liší od jejich představ. Mnozí z nich si musí dodělat závěrečné zkoušky, aby se mohli stát učiteli a učit nejmladší děti na vesnicích. Všichni si připadají odlišní, jiní než ostatní lidé, kteří nebyli ve válce. Dokonce si přestávají rozumět i se svými kamarády z vojny. Většina Ernstových kamarádů nezvládla svůj krutý osud a vzali si život. Třeba Ernstův nejlepší kamarád Ludwig se oběsil, když mu byla diagnostikována velmi vážná pohlavní nemoc. George se vydal znovu do války, ale na frontě se zastřelil nad hroby svých kamarádů, kteří zemřeli v bojích. Albert zastřelil milence své ženy, a proto skončil ve vězení...

Válka ovlivnila životy všech vojáků. Přestože v ní nezemřeli, stali se její obětí. Ti, kteří si svůj život nevzali sami, žili naprosto jinak než ostatní. Viděli hrůzy a zvěrstva, jaká si jen málokdo z nás dokáže představit a na celý zbytek jejich života je to poznamenalo.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: DreAmeR, 30.04.2016

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Cesta zpátky, Cesta zpátky (2), Cesta zpátky (3), Cesta zpátky (4)
-Čas žít, čas umírat, Čas žít, čas umírat (2), Čas žít, čas umírat (3), Čas žít, čas umírat (4)
-Černý obelisk, Černý obelisk (2)
-Gam
-Jiskra života, Jiskra života (2), Jiskra života (3)
-Miluj bližního svého, Miluj bližního svého (2), Miluj bližního svého (3), Miluj bližního svého (4), Miluj bližního svého (5)
-Na západní frontě klid, Na západní frontě klid (2), Na západní frontě klid (3), Na západní frontě klid (4), Na západní frontě klid (5), Na západní frontě klid (6), Na západní frontě klid (7), Na západní frontě klid (8), Na západní frontě klid (9), Na západní frontě klid (10), Na západní frontě klid (11), Na západní frontě klid (12), Na západní frontě klid (13), Na západní frontě klid (14), Na západní frontě klid (15), Na západní frontě klid (16), Na západní frontě klid (17), Na západní frontě klid (18), Na západní frontě klid (19), Na západní frontě klid (20), Na západní frontě klid (21), Na západní frontě klid (22), Na západní frontě klid (23), Na západní frontě klid (24), Na západní frontě klid (25), Na západní frontě klid (26)
-Na západní frontě klid (rozbor), Na západní frontě klid (rozbor) (2), Na západní frontě klid (rozbor) (3)
-Nebe nezná vyvolených, Nebe nezná vyvolených (2), Nebe nezná vyvolených (3), Nebe nezná vyvolených (4), Nebe nezná vyvolených (5)
-Nepřítel
-Noc v Lisabonu, Noc v Lisabonu (2)
-Říše snů
-Stanice na obzoru
-Tři kamarádi, Tři kamarádi (2), Tři kamarádi (3), Tři kamarádi (4), Tři kamarádi (5), Tři kamarádi (6), Tři kamarádi (7), Tři kamarádi (8), Tři kamarádi (9)
-Vítězný oblouk, Vítězný oblouk (2)
Čítanka-Cesta zpátky
-Čas žít, čas umírat, Čas žít, čas umírat (2)
-Na západní frontě klid, Na západní frontě klid (2), Na západní frontě klid (3), Na západní frontě klid (4)
-Nebe nezná vyvolených, Nebe nezná vyvolených (2)
-Stíny v ráji
-Tři kamarádi
-Vítězný oblouk
­­­­

Diskuse k výpisku
Erich Maria Remarque - Cesta zpátky (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­