ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Remarque Erich Maria (*22.06.1898 - †25.09.1970)

­­­­

Nebe nezná vyvolených

Příběh nás zavádí do sanatoria pro nemocné s tuberkulózou ve Švýcarských Alpách. Tito lidé jsou odkázáni kvůli své nemoci prožít svůj život v horách. Clerfayt je automobilový závodník, který je zvyklý při závodech neustále riskovat a neuvědomuje si, jak je pro některé lidi život drahý. Rozhodne se, že zajede do sanatoria a navštíví svého spolujezdce Hollmana. Při návštěvě přítele se seznámí s obyvateli sanatoria. Nejvíce se sblíží s mladou dívkou Lillian Dunkerquovou a také se setká s jejím přítelem Borisem Volkovem. Lillian věděla, že se její stav nezlepší, a proto se rozhodla odejít ze sanatoria a prožít svůj krátký zbytek života. Odjela s Clerfaytem do Paříže. Lillian začala poznávat nový život. V Paříži se ubytovala v hotelu a šla navštívit strýce Gastona, který byl opatrovníkem jejích peněz. Věděla, že jí nezbývá mnoho času, a tak si chtěla peněz co nejvíce užít. Jejímu strýcovi se to zdálo hloupé a myslel jen na to, jak by ji bohatě provdal. Lillian se hodně změnila a za krátkou dobu se Clerfayt do ní zamiloval a ona do něho. Clerfayt se rozešel se svou přítelkyní Lidií Morelliovou. Na další závod do Sicílie odjeli už spolu. Při závodě se mu stala nehoda a Lillian nechtěla, aby ještě závodil a odjela se podívat do Itálie. Prohlížela si zdejší města a vydala se také do Benátek. Navštívila divadlo a při představení z ní najednou začala chrlit krev. Rychle požádala o pomoc. Ochotný Ital ji hned odvezl do nemocnice. Po uzdravení se vrátila zpátky do hotelu v Paříži. Lillian odjela s Clerfaytem na riviéru, kde měl dům, který jí později věnoval. Zanedlouho požádal Lillian o ruku. Blížil se další závod - vydali se tedy do Monte Carla. Lillian usedla na tribunu, pověrčivě poplivala červený vůz a odešla. Clerfayt odstartoval. Z konce se postupně vypracoval na druhé místo. Když měl vítězství skoro na dosah, stala se osudná věc. Z jednoho auta vytekl olej a Clerfaytův vůz dostal smyk. Narazil do automobilu před ním a zezadu do něj narazilo další auto. Clerfayt si o volant prorazil hrudník. Byl v těžkém bezvědomí, ze kterého se už neprobral. Lillian se po jeho smrti rozhodla, že se vrátí zpátky do Alp. Na cestě zpět se potkala s Volkovem. Za šest týdnů v sanatoriu zemřela.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 14.06.2002

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Cesta zpátky, Cesta zpátky (2), Cesta zpátky (3), Cesta zpátky (4)
-Čas žít, čas umírat, Čas žít, čas umírat (2), Čas žít, čas umírat (3), Čas žít, čas umírat (4)
-Černý obelisk, Černý obelisk (2)
-Gam
-Jiskra života, Jiskra života (2), Jiskra života (3)
-Miluj bližního svého, Miluj bližního svého (2), Miluj bližního svého (3), Miluj bližního svého (4), Miluj bližního svého (5)
-Na západní frontě klid, Na západní frontě klid (2), Na západní frontě klid (3), Na západní frontě klid (4), Na západní frontě klid (5), Na západní frontě klid (6), Na západní frontě klid (7), Na západní frontě klid (8), Na západní frontě klid (9), Na západní frontě klid (10), Na západní frontě klid (11), Na západní frontě klid (12), Na západní frontě klid (13), Na západní frontě klid (14), Na západní frontě klid (15), Na západní frontě klid (16), Na západní frontě klid (17), Na západní frontě klid (18), Na západní frontě klid (19), Na západní frontě klid (20), Na západní frontě klid (21), Na západní frontě klid (22), Na západní frontě klid (23), Na západní frontě klid (24), Na západní frontě klid (25), Na západní frontě klid (26), Na západní frontě klid (27)
-Na západní frontě klid (rozbor), Na západní frontě klid (rozbor) (2), Na západní frontě klid (rozbor) (3)
-Nebe nezná vyvolených, Nebe nezná vyvolených (2), Nebe nezná vyvolených (3), Nebe nezná vyvolených (4), Nebe nezná vyvolených (5)
-Nepřítel
-Noc v Lisabonu, Noc v Lisabonu (2)
-Říše snů
-Stanice na obzoru
-Tři kamarádi, Tři kamarádi (2), Tři kamarádi (3), Tři kamarádi (4), Tři kamarádi (5), Tři kamarádi (6), Tři kamarádi (7), Tři kamarádi (8), Tři kamarádi (9)
-Vítězný oblouk, Vítězný oblouk (2)
Čítanka-Cesta zpátky
-Čas žít, čas umírat, Čas žít, čas umírat (2)
-Na západní frontě klid, Na západní frontě klid (2), Na západní frontě klid (3), Na západní frontě klid (4)
-Nebe nezná vyvolených, Nebe nezná vyvolených (2)
-Stíny v ráji
-Tři kamarádi
-Vítězný oblouk
­­­­

Diskuse k výpisku
Erich Maria Remarque - Nebe nezná vyvolenýchMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­