ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Remarque Erich Maria (*22.06.1898 - †25.09.1970)

­­­­

Nebe nezná vyvolených (5)

Slavný román německého autora o tragické lásce profesionálního automobilového závodníka a těžce nemocné, umírající dívky.
Děj se odehrává v prostředí švýcarského plicního sanatoria a v místech automobilových závodišť několik let po ukončení druhé světové války. Mladá dívka po neúspěšné léčbě opouští sanatorium, aby poslední měsíce svého života prožila s mužem, kterého miluje a jemuž se hazardní závodění stalo smyslem existence, a zapomněla tak na blížící se smrt. Oba žijí v tomto krátkém čase naplno a snaží se nemyslet na budoucnost ani na to, jak dalece je oba poznamenala válka.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Melantrich v Praze roku 1979 (1. vydání tamtéž). Z německého originálu Der Himmel kennt keine Günstlinge přeložil Karel Houba. Počet stran: 183.

STRUČNÁ CHARAKTERISTIKA DÍLA:

Román pojednává o složitém životě těžce nemocných, kteří jsou v podstatě odsouzeni osudem k smrti, o těžké volbě mezi tím žít trochu déle a neopouštět léčebný ústav, nebo si užít života, dokud to jde.

DĚJ:

Automobilový závodník Clerfayt přijel navštívit svého přítele a spolujezdce Hollmanna na kliniku Bella Vista vysoko ve švýcarských Alpách, kde se léčí lidé s tuberkulózou. Zde, kde jsou slova smrt a nemoc tabu, se pozná s Lillian Dunkerqueovou, která se mu líbí. Lillian, kterou deptají vyhlídky na smrt v ústavu, se rozhodne odcestovat s Clerfaytem z hor dolů a užít si poslední rok života, jenž jí zbývá. Clerfayt s Lillian spolu dojedou do Paříže, kde si Lillian koupí šaty v nejlepších salonech, bydlí v nejlepších hotelech a jinak si užívá života. Clerfayt mezitím odjíždí do Říma podepsat smlouvu se svým manažerem. Na cestě zjišťuje, že se zamiloval do Lillian. Ta si není svými city jistá, neví, jestli má ráda Clerfayta, nebo jen život. I přesto však vyrazí s Clerfaytem na závody na Sicílii, Clerfayt má na trase nehodu, a proto ho Lillian prosí, aby přestal závodit. Na cestě zpátky zaletí Lillian spontánně do Benátek, zde ji však zastihne její nemoc a musí se zde zdržet. Clerfayt o ni má strach, proto je rád, že se znovu v Paříži setkají. Clerfayt plánuje, že si vezme Lillian a bude pracovat jako prodejce aut. Clerfaytův další závod je v Monte Carlu. Lillian uvažuje, že Clerfayta po závodě opustí. Clerfayt jede na druhém místě, ale naneštěstí uklouzne na oleji po předchozím autě a shodou nešťastných okolností rozmáčkne volant Clerfaytovi hrudník a on zraněním podlehne. Lillian odjíždí zpět do sanatoria v Alpách, kde po šesti týdnech umírá.

HLAVNÍ POSTAVY:

Clerfayt - automobilový závodník, jehož prací je dennodenně riskovat život; zamiluje se do Lillian Dunkerqueové; jeho snem je vzít si Lillian a bydlet s ní v domě na Francouzské riviéře
Lillian Dunkerqueová - nemocná tuberkulózou, žila v sanatoriu Bella Vista v Alpách, ale toužila po tom si užít zbytek života; je ctižádostivá a stojí si za svým názorem

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se mi líbila, jelikož velmi zajímavě popisuje prostředí automobilových závodů a také sanatoria dlouhodobě nemocných. Též mě zaujal popis poměrů v poválečné Evropě, dále se mi líbil autorův styl vyprávění, nic nežene příliš dopředu, ale také nejsou v knize dlouhé úseky, kde se nic neděje. A doporučení na konec: Pro všechny čtenáře, kteří nemají mezi blízkými automobilového závodníka nebo nemocného tuberkulózou.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Mozek97, 19.05.2013

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Cesta zpátky, Cesta zpátky (2), Cesta zpátky (3), Cesta zpátky (4)
-Čas žít, čas umírat, Čas žít, čas umírat (2), Čas žít, čas umírat (3), Čas žít, čas umírat (4)
-Černý obelisk, Černý obelisk (2)
-Gam
-Jiskra života, Jiskra života (2), Jiskra života (3)
-Miluj bližního svého, Miluj bližního svého (2), Miluj bližního svého (3), Miluj bližního svého (4), Miluj bližního svého (5)
-Na západní frontě klid, Na západní frontě klid (2), Na západní frontě klid (3), Na západní frontě klid (4), Na západní frontě klid (5), Na západní frontě klid (6), Na západní frontě klid (7), Na západní frontě klid (8), Na západní frontě klid (9), Na západní frontě klid (10), Na západní frontě klid (11), Na západní frontě klid (12), Na západní frontě klid (13), Na západní frontě klid (14), Na západní frontě klid (15), Na západní frontě klid (16), Na západní frontě klid (17), Na západní frontě klid (18), Na západní frontě klid (19), Na západní frontě klid (20), Na západní frontě klid (21), Na západní frontě klid (22), Na západní frontě klid (23), Na západní frontě klid (24), Na západní frontě klid (25), Na západní frontě klid (26)
-Na západní frontě klid (rozbor), Na západní frontě klid (rozbor) (2), Na západní frontě klid (rozbor) (3)
-Nebe nezná vyvolených, Nebe nezná vyvolených (2), Nebe nezná vyvolených (3), Nebe nezná vyvolených (4), Nebe nezná vyvolených (5)
-Nepřítel
-Noc v Lisabonu, Noc v Lisabonu (2)
-Říše snů
-Stanice na obzoru
-Tři kamarádi, Tři kamarádi (2), Tři kamarádi (3), Tři kamarádi (4), Tři kamarádi (5), Tři kamarádi (6), Tři kamarádi (7), Tři kamarádi (8), Tři kamarádi (9)
-Vítězný oblouk, Vítězný oblouk (2)
Čítanka-Cesta zpátky
-Čas žít, čas umírat, Čas žít, čas umírat (2)
-Na západní frontě klid, Na západní frontě klid (2), Na západní frontě klid (3), Na západní frontě klid (4)
-Nebe nezná vyvolených, Nebe nezná vyvolených (2)
-Stíny v ráji
-Tři kamarádi
-Vítězný oblouk
­­­­

Diskuse k výpisku
Erich Maria Remarque - Nebe nezná vyvolených (5)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­