Menu
Remarque Erich Maria (*22.06.1898 - †25.09.1970)
Miluj bližního svého (2)
Hlavními hrdiny je dvojice mladých lidí, kteří se seznámí v uprchlickém táboře v Praze a po strastiplném putování celou Evropou odjíždějí do Mexika, kde konečně doufají nalézt klidnou existenci. Osudy jejich přátel a většiny ostatních emigrantů končí však převážně tragicky.
Román je psán s formálním mistrovstvím, je plný dramatických momentů a pro autora typických dějových zvratů. Ve vídeňském penzionu zatkne policie emigranty a uprchlíky z Německa, Polska a Itálie. Mezi nimi i Ludvíka Kerna a Josefa Steinera. Pro Německo neexistují. Pro ostatní svět existují jako policejní subjekty. Oba jsou vyhoštěni na rakouské hranice. Kern zamíří do Prahy a Steiner zpět do Vídně.
V emigrantském hotelu v Praze se Kern seznámí s židovskou dívkou Ruth Hollandovou. Zde v Praze se také Kern naposledy setkává se svým otcem. Ruth, později i Kern, opouští Československo a putuje ilegálně do Vídně.
V kavárně Sperler se Kern opět vidí se Steinerem. Oba získají výbornou práci v Prátru. Když ale Kern zasáhne při lynčování židovských studentů, je zatčen a doživotně vyhoštěn z Rakouska. To mu ovšem nezabrání v návratu zpět za Ruth. Avšak mezitím byla Ruth vyhoštěna a přežívá v Curychu. Kern se proto vydává do Švýcarska, kde vyhledá Ruth. Jejich společným cílem je Francie, vše ale zkomplikuje Ruth, jíž stihne vážný zápal plic.
Připojení Rakouska k Německu je jen otázkou času, Steiner tedy z Rakouska odchází. Přes všechnu nepřízeň osudu se všichni schází v Paříži. V Paříži, která přijala všechny emigranty světa, kde vane duch tolerance.
Steiner dostává dopis od své ženy z Německa. Jeho žena Marie umírá a Steiner ji chce ještě spatřit, než zemře. Dává Paříži sbohem. Všichni vědí, že se již nevrátí, že ho nikdy více neuvidí. On je ztracen a Kern a Ruth jsou zachráněni. Steiner a přátelé jim obstarali palubní lístky do Mexika. Osudem emigrantů bylo utíkat a skrývat se před policí, žít neustále ve strachu, žít ze dne na den. Častokráte putovali z jedné policejní stanice na druhou, od hranice k hranici, z vězení do vězení. Země si je přehazovaly jako horký brambor. Někteří neměli sílu žít dál, ale našli se i tací, kteří neztratili naději, naději na nový, lepší život.
Zdroj: morfium, 30.11.2004
Související odkazy
Diskuse k výpisku
Erich Maria Remarque - Miluj bližního svého (2)
Štítky
vergilius severus snape souboj upíří deníky Mahen amélie Amelie z montmartru blanka Blahoslav Ječmínkovi popis charakteru tisíc mil pod mořem Čím je pro mě sport velká kniha nesmyslů máchovské variace Já, Francois Villon báje davidův hřích sebe sama Kalibův zločin básen polednice šajvl hudební Woolf Nové Organon franz kafka proces hynek z podebrad leonardo Chamtivec Rozdělat oheň Rezistence
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 698 011 412
Odezva: 0.03 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí