ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Remarque Erich Maria (*22.06.1898 - †25.09.1970)

­­­­

Miluj bližního svého (2)

Proslulý román o vyděděncích moderního světa, německých antifašistech a židovských emigrantech, putujících Evropou v předvečer 2. světové války.
Hlavními hrdiny je dvojice mladých lidí, kteří se seznámí v uprchlickém táboře v Praze a po strastiplném putování celou Evropou odjíždějí do Mexika, kde konečně doufají nalézt klidnou existenci. Osudy jejich přátel a většiny ostatních emigrantů končí však převážně tragicky.
Román je psán s formálním mistrovstvím, je plný dramatických momentů a pro autora typických dějových zvratů.

Ve vídeňském penzionu zatkne policie emigranty a uprchlíky z Německa, Polska a Itálie. Mezi nimi i Ludvíka Kerna a Josefa Steinera. Pro Německo neexistují. Pro ostatní svět existují jako policejní subjekty. Oba jsou vyhoštěni na rakouské hranice. Kern zamíří do Prahy a Steiner zpět do Vídně.
V emigrantském hotelu v Praze se Kern seznámí s židovskou dívkou Ruth Hollandovou. Zde v Praze se také Kern naposledy setkává se svým otcem. Ruth, později i Kern, opouští Československo a putuje ilegálně do Vídně.
V kavárně Sperler se Kern opět vidí se Steinerem. Oba získají výbornou práci v Prátru. Když ale Kern zasáhne při lynčování židovských studentů, je zatčen a doživotně vyhoštěn z Rakouska. To mu ovšem nezabrání v návratu zpět za Ruth. Avšak mezitím byla Ruth vyhoštěna a přežívá v Curychu. Kern se proto vydává do Švýcarska, kde vyhledá Ruth. Jejich společným cílem je Francie, vše ale zkomplikuje Ruth, jíž stihne vážný zápal plic.
Připojení Rakouska k Německu je jen otázkou času, Steiner tedy z Rakouska odchází. Přes všechnu nepřízeň osudu se všichni schází v Paříži. V Paříži, která přijala všechny emigranty světa, kde vane duch tolerance.
Steiner dostává dopis od své ženy z Německa. Jeho žena Marie umírá a Steiner ji chce ještě spatřit, než zemře. Dává Paříži sbohem. Všichni vědí, že se již nevrátí, že ho nikdy více neuvidí. On je ztracen a Kern a Ruth jsou zachráněni. Steiner a přátelé jim obstarali palubní lístky do Mexika.

Osudem emigrantů bylo utíkat a skrývat se před policí, žít neustále ve strachu, žít ze dne na den. Častokráte putovali z jedné policejní stanice na druhou, od hranice k hranici, z vězení do vězení. Země si je přehazovaly jako horký brambor. Někteří neměli sílu žít dál, ale našli se i tací, kteří neztratili naději, naději na nový, lepší život.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: morfium, 30.11.2004

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Cesta zpátky, Cesta zpátky (2), Cesta zpátky (3), Cesta zpátky (4)
-Čas žít, čas umírat, Čas žít, čas umírat (2), Čas žít, čas umírat (3), Čas žít, čas umírat (4)
-Černý obelisk, Černý obelisk (2)
-Gam
-Jiskra života, Jiskra života (2), Jiskra života (3)
-Miluj bližního svého, Miluj bližního svého (2), Miluj bližního svého (3), Miluj bližního svého (4), Miluj bližního svého (5)
-Na západní frontě klid, Na západní frontě klid (2), Na západní frontě klid (3), Na západní frontě klid (4), Na západní frontě klid (5), Na západní frontě klid (6), Na západní frontě klid (7), Na západní frontě klid (8), Na západní frontě klid (9), Na západní frontě klid (10), Na západní frontě klid (11), Na západní frontě klid (12), Na západní frontě klid (13), Na západní frontě klid (14), Na západní frontě klid (15), Na západní frontě klid (16), Na západní frontě klid (17), Na západní frontě klid (18), Na západní frontě klid (19), Na západní frontě klid (20), Na západní frontě klid (21), Na západní frontě klid (22), Na západní frontě klid (23), Na západní frontě klid (24), Na západní frontě klid (25), Na západní frontě klid (26)
-Na západní frontě klid (rozbor), Na západní frontě klid (rozbor) (2), Na západní frontě klid (rozbor) (3)
-Nebe nezná vyvolených, Nebe nezná vyvolených (2), Nebe nezná vyvolených (3), Nebe nezná vyvolených (4), Nebe nezná vyvolených (5)
-Nepřítel
-Noc v Lisabonu, Noc v Lisabonu (2)
-Říše snů
-Stanice na obzoru
-Tři kamarádi, Tři kamarádi (2), Tři kamarádi (3), Tři kamarádi (4), Tři kamarádi (5), Tři kamarádi (6), Tři kamarádi (7), Tři kamarádi (8), Tři kamarádi (9)
-Vítězný oblouk, Vítězný oblouk (2)
Čítanka-Cesta zpátky
-Čas žít, čas umírat, Čas žít, čas umírat (2)
-Na západní frontě klid, Na západní frontě klid (2), Na západní frontě klid (3), Na západní frontě klid (4)
-Nebe nezná vyvolených, Nebe nezná vyvolených (2)
-Stíny v ráji
-Tři kamarádi
-Vítězný oblouk
­­­­

Diskuse k výpisku
Erich Maria Remarque - Miluj bližního svého (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­