ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Remarque Erich Maria (*22.06.1898 - †25.09.1970)

­­­­

Tři kamarádi (4)

Hlavními postavami tohoto románu jsou tři nerozluční kamarádi, Robert Lohkamp, Gottfried Lenz a Otto Köster. Vypravěči Robertovi je třicet let, přežil první světovou válku a se svými dvěma kamarády se momentálně živí jako automechanik. Má rád rum, bydlí sám a občas si jde zahrát na klavír do Café International, kde dříve pracoval. Má tam mnoho přátel, hlavně mezi prostitutkami. Společným pokladem jejich autodílny je závodní vůz Karel, který vyhrává na závodech. Při jednom pouličním závodu se všichni tři seznámí se zvláštní, mladou a milou dívkou, Patricií Hollmannovou. Roberta zaujme, začne se o ni zajímat a brzy se do ní zamiluje. Na jejich společné dovolené u moře dostane Patricie záchvat chrlení krve. Jedinou možností je léčba v sanatoriu v dalekém horském středisku. Robert se zatím snaží vydělávat potřebné peníze. Je hospodářská krize, takže dělá vše, co se mu naskytne. Společnost je nespokojená, pořádají se politické protesty a revoluční odboje. Při jednom takovém povstání je Gottfried zastřelen. Policie však nemůže viníka stíhat, protože ho nezná, ale Otto s Robertem ví, kdo to udělal. Pár dní po pohřbu je jeho smrt pomstěna. Mstitelem je Lenzův přítel Alfons, majitel baru, kam tři kamarádi dříve chodili posedět. Blíží se konec zimy a Robert dostane od Patricie telegram, že má hned přijet za ní. Robert s Ottem nasednou do Karla a vyráží na 1000 km dlouhou cestu. Na konci cesty se dozví, že Patricii od smrti dělí velmi krátká doba. Robert zůstává s Pat a Otto se vrací a posílá jim peníze a ampuli morfia. Pat si s Robertem užívá naplno zbytek svého života. Nakonec umírá na přelomu černé noci a bílého dne s rukou držící pevně Robertovu dlaň. Poprvé mu neodpoví...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Tereza, 16.02.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Cesta zpátky, Cesta zpátky (2), Cesta zpátky (3), Cesta zpátky (4)
-Čas žít, čas umírat, Čas žít, čas umírat (2), Čas žít, čas umírat (3), Čas žít, čas umírat (4)
-Černý obelisk, Černý obelisk (2)
-Gam
-Jiskra života, Jiskra života (2), Jiskra života (3)
-Miluj bližního svého, Miluj bližního svého (2), Miluj bližního svého (3), Miluj bližního svého (4), Miluj bližního svého (5)
-Na západní frontě klid, Na západní frontě klid (2), Na západní frontě klid (3), Na západní frontě klid (4), Na západní frontě klid (5), Na západní frontě klid (6), Na západní frontě klid (7), Na západní frontě klid (8), Na západní frontě klid (9), Na západní frontě klid (10), Na západní frontě klid (11), Na západní frontě klid (12), Na západní frontě klid (13), Na západní frontě klid (14), Na západní frontě klid (15), Na západní frontě klid (16), Na západní frontě klid (17), Na západní frontě klid (18), Na západní frontě klid (19), Na západní frontě klid (20), Na západní frontě klid (21), Na západní frontě klid (22), Na západní frontě klid (23), Na západní frontě klid (24), Na západní frontě klid (25), Na západní frontě klid (26)
-Na západní frontě klid (rozbor), Na západní frontě klid (rozbor) (2), Na západní frontě klid (rozbor) (3)
-Nebe nezná vyvolených, Nebe nezná vyvolených (2), Nebe nezná vyvolených (3), Nebe nezná vyvolených (4), Nebe nezná vyvolených (5)
-Nepřítel
-Noc v Lisabonu, Noc v Lisabonu (2)
-Říše snů
-Stanice na obzoru
-Tři kamarádi, Tři kamarádi (2), Tři kamarádi (3), Tři kamarádi (4), Tři kamarádi (5), Tři kamarádi (6), Tři kamarádi (7), Tři kamarádi (8), Tři kamarádi (9)
-Vítězný oblouk, Vítězný oblouk (2)
Čítanka-Cesta zpátky
-Čas žít, čas umírat, Čas žít, čas umírat (2)
-Na západní frontě klid, Na západní frontě klid (2), Na západní frontě klid (3), Na západní frontě klid (4)
-Nebe nezná vyvolených, Nebe nezná vyvolených (2)
-Stíny v ráji
-Tři kamarádi
-Vítězný oblouk
­­­­

Diskuse k výpisku
Erich Maria Remarque - Tři kamarádi (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­