ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Remarque Erich Maria (*22.06.1898 - †25.09.1970)

­­­­

Nebe nezná vyvolených

"Jak dlouho už jste tu?" zeptala se.
"Dvacet let. Celý život, viďte?"
"Ano, celý život."
Život pomyslela si,ale jaký život? Jeden den jako druhý, v nekonečné zaběhanosti, den ze dnem, a na konci roku všechny ty dny, tak podobné jeden druhému, splynuly, jako by byly jen jedním jediným dnem; a tak také splývaly roky, jako by byly jen jedním jediným rokem, neboť se podobaly jeden druhému jako vejce vejci. Ne, pomyslela si Lillian, takhle ne! Takhle nechci skončit! Takhle ne!
"Začneme dnes?" zeptal se Richter.
Lillian zavrtěla hlavou. "nemá to smysl. Už tu dlouho nezůstanu."
"Odejdete dolů?" zaskuhral Richter.
"Ano. Za několik dní."

***

Za čtvrt hodiny uviděla, jak před nemocnicí zastavil otevřený vůz s manažerem a dvěma mechaniky. Sestra na příjmu je zavedla do čekárny, kde pak stísněně postávali.
"Dověděli jste se něco?" zeptala se Lillian.
Manažer ukázal na mechanika. "Byl při tom, když ho vyprošťovali."
"Krvácel z úst," řekl mechanik.
"Z úst?"
"Ano, jako kdyby měl chrlení krve."
Lillian pohlédla na muže. Co to je proboha za strašlivý nesmysl? Chrlení krve přece patří k ní, ne ke Clerfaytovi. "Jak mohl mít chrlení krve?" zeptala se.
"Vrazil si volant do prsou," řekl mechanik.
Lillian pomalu zavrtěla hlavou. "Ne," řekla "Ne."
Manažer šel ke dveřím. "Podívám se po lékaři."
Lillian slyšela, jak hlučně mluví se sestrou. Hovor dozněl a opět tu bylo to horké ticho, v němž hlasitě dýchali oba mechanici a bzučely mouchy.
Manažer se vrátil. Zůstal stát ve dveří. V opáleném obličeji vypadaly jeho oči nepřirozeně bílé. Několikrát pohnul rty, než promluvil. "Clerfayt je mrtvý," řekl pak.
Mechanici na něho upřeli pohled. "Operovali ho?"
"Neoperovali ho. Zemřel už předtím."

***

Vstala a roztáhla záclony. Do pokoje vpadlo slunce. Při pohledu na bezmračné nebe, na palmy ve slunečním jasu a planoucí květinové záhony v hotelové zahradě jí připadala Clerfaytova smrt ještě nepochopitelnější. Já, pomyslela si Lillian, já to měla být, to bylo určeno mně, ne jemu! Připadala si jako podvodnice, jako někdo, kdo je přebytečný, kdo žije jen jakýmsi nedopatřením, místo něhož byl zabit někdo jiný a nad nímž se vznáší neurčitý, šedý stín vraždy jako nad řidičem, který unaven přejel člověka, jemuž se mohl vyhnout.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: pavla, 27.12.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Cesta zpátky, Cesta zpátky (2), Cesta zpátky (3), Cesta zpátky (4)
-Čas žít, čas umírat, Čas žít, čas umírat (2), Čas žít, čas umírat (3), Čas žít, čas umírat (4)
-Černý obelisk, Černý obelisk (2)
-Gam
-Jiskra života, Jiskra života (2), Jiskra života (3)
-Miluj bližního svého, Miluj bližního svého (2), Miluj bližního svého (3), Miluj bližního svého (4), Miluj bližního svého (5)
-Na západní frontě klid, Na západní frontě klid (2), Na západní frontě klid (3), Na západní frontě klid (4), Na západní frontě klid (5), Na západní frontě klid (6), Na západní frontě klid (7), Na západní frontě klid (8), Na západní frontě klid (9), Na západní frontě klid (10), Na západní frontě klid (11), Na západní frontě klid (12), Na západní frontě klid (13), Na západní frontě klid (14), Na západní frontě klid (15), Na západní frontě klid (16), Na západní frontě klid (17), Na západní frontě klid (18), Na západní frontě klid (19), Na západní frontě klid (20), Na západní frontě klid (21), Na západní frontě klid (22), Na západní frontě klid (23), Na západní frontě klid (24), Na západní frontě klid (25), Na západní frontě klid (26)
-Na západní frontě klid (rozbor), Na západní frontě klid (rozbor) (2), Na západní frontě klid (rozbor) (3)
-Nebe nezná vyvolených, Nebe nezná vyvolených (2), Nebe nezná vyvolených (3), Nebe nezná vyvolených (4), Nebe nezná vyvolených (5)
-Nepřítel
-Noc v Lisabonu, Noc v Lisabonu (2)
-Říše snů
-Stanice na obzoru
-Tři kamarádi, Tři kamarádi (2), Tři kamarádi (3), Tři kamarádi (4), Tři kamarádi (5), Tři kamarádi (6), Tři kamarádi (7), Tři kamarádi (8), Tři kamarádi (9)
-Vítězný oblouk, Vítězný oblouk (2)
Čítanka-Cesta zpátky
-Čas žít, čas umírat, Čas žít, čas umírat (2)
-Na západní frontě klid, Na západní frontě klid (2), Na západní frontě klid (3), Na západní frontě klid (4)
-Nebe nezná vyvolených, Nebe nezná vyvolených (2)
-Stíny v ráji
-Tři kamarádi
-Vítězný oblouk
­­­­

Diskuse k úryvku
Erich Maria Remarque - Nebe nezná vyvolenýchMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­