ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Remarque Erich Maria (*22.06.1898 - †25.09.1970)

­­­­

Stanice na obzoru


HLAVNÍ POSTAVY:

Automobiloví závodníci: Kai, Hollstein, Liéven, Murphy
Ženy: Maud Philbyová, Barbara, Lilian Dunquerová

DĚJ:

Kai si před svým odjezdem z domu vyjel s mladou Barbarou na koni a poté na ni stále myslel. Ze svého domu v Německu odjel do Itálie. Měl rád hazardní hry a první den málem prohrál vše. Cizí žena mu ale přisunula své žetony. Několikrát vyhrál a trhl dokonce bank.
Zde potkal i svého dávného přítele Liévena a spolu odjeli na automobilové závody. V jednom týmu měl Liéven jistý podíl. Cestou tam se srazilo jejich auto s autem Američanky Maud Philbyové.
Před závodem si řidič Hollstein poranil ruku, a tak jel Kai. Velmi dobře se umístil a dostal nabídku na Velkou cenu Milána. Závod vyhrál Murphy, přítel Maud. Společně se seznámili a všichni se často vídali. Murphy na Kaie žárlil, protože s Maud často flirtoval. Na jeho popud přijmul Kai nabídku do dalšího závodu.
Princezna Parma pořádala slavnost. Kai tam celý večer strávil s dívkou z kasina. Od přítele se dověděl, že je to koketa Lilian Dunquerová a miluje ji i vikomt Courbisson.
Kai poctivě trénoval v Monze. Snažil si s Murphym navzájem přijít na své "fígle". Stále se scházel s Maud, avšak jeho myšlenky někdy směřovali k Barbaře. Někdy také přemýšlel o tom, jestli by se neměl usadit a žít klidný život než ho stále riskovat.
Dva dny před závodem Kai přestal trénovat. Byla to jeho taktika. Měl špatný start, ale díky Murphyho poruchách všechny postupně předjel. Před cílem uviděl dvě bílé skvrny, dvě štěňátka. Zabrzdil, štěňata zachránil a mezitím Murphy projel cílem. Všichni se ale zajímali jen o Kaie. Murphy se rozhodl bojovat s Kaiem o Maud v dalším závodě, v závodě o Evropskou cenu.
Sportovní klub pořádal střelbu na holuby. Vedl vikomt Courbisson. Kai se ale zmínil, jak je strašné zabíjet něco živého a Lilian se k němu připojila. Vikomt se urazil a ještě víc, když s ním Lilian odjela.
Kaiovi přišel dopis od Barbary, že je ve Svatém Mořici. S dogou Frute a Hollsteinem za ní vyrazili. Kai se ale od společnosti distancoval, a tak strávila Barbara spoustu času jen s Hollsteinem.
Po příjezdu zpět se Kai začal věnovat Maud. Byli spolu u moře a Maud si uvědomila, že je do Kaie zamilovaná. Když se ale tým přesouval na Sicílii, dopravil se tam Kai na jachtě.
Stále měl v mysli tři ženy: pomíjivou Lilian, mladou Barbaru a stálou Maud. V závodu "o Maud" chtěl vyhrát spíš kvůli Murphymu. Z Kaiova týmu nejprve odpadl Hollstein a poté havaroval i Liéven. Byl to těžký závod. Jelo se více než osm hodin za úmorného vedra. I přes počáteční velký Murphyho náskok Kai vyhrál.
Pak se vypravil domů. Když se zahleděl z oken Barbařina pokoje, uvědomil si, co chce. Hned napsal Hollsteinovi telegram. Zval ho na měsíc do svého domu, kde bude Barbara. Sám navštíví francouzské pobřeží. Maud mu totiž před jeho odjezdem řekla, že tam stráví léto.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 08.10.2005

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Cesta zpátky, Cesta zpátky (2), Cesta zpátky (3), Cesta zpátky (4)
-Čas žít, čas umírat, Čas žít, čas umírat (2), Čas žít, čas umírat (3), Čas žít, čas umírat (4)
-Černý obelisk, Černý obelisk (2)
-Gam
-Jiskra života, Jiskra života (2), Jiskra života (3)
-Miluj bližního svého, Miluj bližního svého (2), Miluj bližního svého (3), Miluj bližního svého (4), Miluj bližního svého (5)
-Na západní frontě klid, Na západní frontě klid (2), Na západní frontě klid (3), Na západní frontě klid (4), Na západní frontě klid (5), Na západní frontě klid (6), Na západní frontě klid (7), Na západní frontě klid (8), Na západní frontě klid (9), Na západní frontě klid (10), Na západní frontě klid (11), Na západní frontě klid (12), Na západní frontě klid (13), Na západní frontě klid (14), Na západní frontě klid (15), Na západní frontě klid (16), Na západní frontě klid (17), Na západní frontě klid (18), Na západní frontě klid (19), Na západní frontě klid (20), Na západní frontě klid (21), Na západní frontě klid (22), Na západní frontě klid (23), Na západní frontě klid (24), Na západní frontě klid (25), Na západní frontě klid (26), Na západní frontě klid (27), Na západní frontě klid (28)
-Na západní frontě klid (rozbor), Na západní frontě klid (rozbor) (2), Na západní frontě klid (rozbor) (3), Na západní frontě klid (rozbor) (4)
-Nebe nezná vyvolených, Nebe nezná vyvolených (2), Nebe nezná vyvolených (3), Nebe nezná vyvolených (4), Nebe nezná vyvolených (5)
-Nepřítel
-Noc v Lisabonu, Noc v Lisabonu (2)
-Říše snů
-Stanice na obzoru
-Tři kamarádi, Tři kamarádi (2), Tři kamarádi (3), Tři kamarádi (4), Tři kamarádi (5), Tři kamarádi (6), Tři kamarádi (7), Tři kamarádi (8), Tři kamarádi (9), Tři kamarádi (10)
-Vítězný oblouk, Vítězný oblouk (2)
Čítanka-Cesta zpátky
-Čas žít, čas umírat, Čas žít, čas umírat (2)
-Na západní frontě klid, Na západní frontě klid (2), Na západní frontě klid (3), Na západní frontě klid (4)
-Nebe nezná vyvolených, Nebe nezná vyvolených (2)
-Stíny v ráji
-Tři kamarádi
-Vítězný oblouk
­­­­

Diskuse k výpisku
Erich Maria Remarque - Stanice na obzoruMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)