ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Fitzgerald Francis Scott (*24.09.1896 - †21.12.1940)

­­­­

Velký Gatsby (rozbor)

  • literární druh: epika
  • literární žánr: román

Jay Gatsby se ve snaze získat dívku svého srdce dostane do nejvyšších vrstev společnosti, kde je obdivován pro své bohatství i tajemství, jež ho obestírá, ale nikdy do ní opravdu nezapadne, neboť jsou pro něj stále nejvyšší hodnotou vztahy mezi lidmi.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Odeon v Praze roku 2013. Z anglického originálu The Great Gatsby přeložil Martin Pokorný. Počet stran: 157. ISBN: 978-80-207-1499-2.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Francis Scott Fitzgerald se narodil v roce 1896 v americké Minnesotě. Byl dobrovolníkem v první světové válce, poté se oženil se Zeldou Sayrovou, čímž se dostal do bohaté rodiny. Vyšlo však najevo, že Zelda trpí schizofrenií a Fitzgerald začal mít problémy s alkoholismem. Roku 1940 zemřel na infarkt.

Jeho dílo se velmi prolíná s jeho životem, je zasazeno do stejné doby a osobám dává podobné vlastnosti (Daisy - Zelda). Osoba Jaye Gatsbyho se určitým způsobem podobá jemu samému.

DĚJ:

Příběh se odehrává několik let po první světové válce ve Spojených státech amerických, když se mladý muž Nick Carraway přestěhuje ze západního pobřeží do New Yorku, aby zde mohl obchodovat na burze. Spřátelí se se svým novým sousedem Jayem Gatsbym, jenž - jak zjistí - je velmi proslavený díky večírkům, které každý týden pořádá. Gatsby požádá Nicka o seznámení se svou starou lásku, Daisy, jež je blízce příbuzná s Nickem.

Daisy se ocitá v rozpacích, když Gatsbyho znovu uvidí, jelikož je již několik let vdaná. Uchvátí ji však Gatsbyho obří majetek.

Nick brzy přijde na to, že Daisyno manželství příliš nefunguje a že ji její manžel Tom už nějakou dobu podvádí s ženou jménem Myrtle.
Gatsby požádá Daisy, aby opustila Toma a zůstala navždy s ním.

Jednoho dne, po hádce mezi Gatsbym a Tomem, odjede však Daisy v Gatsbyho autě domů a nešťastnou náhodou srazí Myrtle. Gatsby ale vezme vinu na sebe.
Wilson, manžel Myrtle, se chce pomstít, zastřelí Gatsbyho a poté spáchá sebevraždu.

Celá kniha končí Gatsbyho pohřbem, kam se, ačkoliv měl za života Gatsby stovky přátel, nedostaví nikdo kromě Nicka a Gatsbyho otce. Nick znechucený společenskou smetánkou odjíždí zpátky domů na západ.

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Autor se snaží upozornit na nestálost vyšší společnosti, kde veškeré city i láska jsou pouhou přetvářkou. Román se odehrává v době velké ekonomické prosperity a blahobytu. Fitzgerald kritizuje úpadek morálních hodnot, chamtivost a cynismus a zamýšlí se nad dopadem války na lidi.

CHARAKTERISTIKA POSTAV:

Hlavní postavy:

Jay Gatsby - velmi bohatý mladík, jehož minulost nikdo pořádně nezná; ke svému bohatství přišel díky pašování alkoholu v době prohibice; je velmi ctižádostivý, silně optimistický, ale ne vždy úplně upřímný; celý život dokázal jít za svým cílem
Nick Carraway - vypravěč; přestěhoval se do New Yorku za účelem výdělku; velmi tolerantní a čestný; mnoho lidí mu sděluje svá tajemství; v milostném příběhu má roli prostředníka
Daisy Buchananová - manželka Toma, sestřenice Nicka; krásná, i když trochu povrchní mladá žena; její prioritou je luxus a majetek; často se přetvařuje a zcela úplně neví, co chce; její postava byla vytvořena podle vzoru Fitzgeraldovy ženy Zeldy

Vedlejší postavy:

Tom Buchanan - bohatý arogantní muž, manžel Daisy; na spoustu věcí má rasistický nebo sexistický názor
Myrtle Wilsonová - milenka Toma a žena Wilsona, který vlastní čerpací stanici; velmi chudá, ale ve společnosti Toma se raduje z jeho peněz
Jordan Bakerová - golfistka, milenka Nicka; na první pohled velmi skromná a čestná žena, Nick však zjistí, že svůj první golfový turnaj vyhrála podvodem

PROSTŘEDÍ A DOBA DĚJE:

Děj se odehrává na východním pobřeží USA, přesněji v New Yorku na Long Islandu, a to v době po 1. světové válce. Příběh je zasazen do velmi krátkého období v létě roku 1922.

KOMPOZICE:

Děj je rozdělen do 9 kapitol, kniha má 157 stran.

Příběh je psán chronologicky v ich-formě. Obsahuje ale také úryvky, ve kterých se vypravěč (Nick Carraway) zamýšlí nad motivy a minulostí ostatních postav. Ty jsou psány er-formou.

JAZYK:

Příběh je čtivý, vynikající spád mají dějové situace. Je dodržována klasická syntaktická skladba slov ve větě, takže kniha není obtížná na čtení. Nejsou také použity cizí nebo odborné výrazy.

Celý příběh je psán spisovnou češtinou, včetně vypjatých dialogů. Využívá hovorové výrazy.

Stylové rozvrstvení slovní zásoby, lexikální, syntaktické a textové prostředky

Autor využívá častá přirovnání. Velkou váhu dává na barvitý popis věcí, převážně Gatsbyho majetku. Dialogy jsou z většiny krátké a jednoznačné, myšlenky vypravěče jsou oproti tomu zdlouhavě vysvětlovány. Věty jsou velmi rozvinuté, v delších souvětích. Autor dokáže každou scénu popsat z úhlu různých postav a postavy tím přesně charakterizovat. Použity jsou epitetony, metafory či apoziopeze.

OKOLNOSTI VZNIKU DÍLA:

Kniha byla poprvé vydána v roce 1925. Dílo nebylo za života autora příliš přijímáno a širokou oblibu veřejnosti zaznamenalo až v 50. letech minulého století.

Společensko-historický kontext

Dílo vzniklo po první světové válce v době hospodářské prosperity, která měla za důsledek úpadek morálních hodnot společnosti. Kniha je napsána v takzvaném "jazzovém věku", tedy v období po roce 1920, kdy se USA stává centrem dění, prohlubují se společenské rozdíly mezi bohatými a chudými a většina lidí má svůj "americký sen" o výdělku.

Literární kontext

Meziválečné období

Ernest Hemingway - americký spisovatel, mezi jehož nejznámější díla patří Stařec a moře a Komu zvoní hrana
Franz Kafka - pražský německy píšící spisovatel židovského původu, jenž napsal spoustu povídek, ale také román Proměna
Erich Maria Remarque - německý spisovatel, značně ovlivněný první světovou válkou, ve které sám bojoval, se proslavil hlavně dílem Na západní frontě klid, ve kterém popisuje válečné zážitky
Romain Rolland - francouzský dramatik, prozaik, literární kritik a hudební historik; jeho historický román Colas Breugnon (česky Dobrý člověk ještě žije) se odehrává za vlády Ludvíka XIII.

Francis Scott Fitzgerald patří mezi "autory ztracené generace" - tito američtí spisovatelé zažili 1. světovou válku a tuto skutečnost zobrazovali ve svých dílech.
Přímo na Fitzgeralda navázala další generace romanopisců (např. Norman Mailer).

VLIV DÍLA:

Román byl opakovaně zfilmován (1926, 1949, 1974, 2012), poslední filmové adaptace se ujal režisér Baz Luhrmann.

V 50. letech minulého století se z tohoto díla stala povinná četba na mnoha středních školách po celém světě. Často se o Velkém Gatsbym mluví jako o jednom z největších anglicky psaných románů 20. století, stejně jako o nejlepším americkém literárním díle, které kdy bylo napsáno.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jakub Hájek, 31.05.2018

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Francis Scott Fitzgerald - Velký Gatsby (rozbor)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­