ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Remarque Erich Maria (*22.06.1898 - †25.09.1970)

   
­­­­

Na západní frontě klid (15)

Slavná kniha německého autora je jedním z nejlepších děl o hrůzách 1. světové války ve světové literatuře.
Autor nezamýšlel napsat ani své osobní vyznání, ani obžalobu některé z válčících stran. Je to svědectví o generaci, jež byla touto válkou narušena a zničena, ať už fyzicky či morálně. Svědčí o kamarádství prostých vojáků, o touze po životě u těch, kteří museli zemřít, o výčitkách svědomí a duševní trýzni u těch, kteří válečné šílenství přežili.

Hlavním hrdinou příběhu je bývalý gymnazista Pavel Bäumer. Děj se odehrává za 1. světové války a příběh je vyprávěn v ich-formě.

Děj začíná v kasárnách, kam byli vojáci posláni z fronty, aby si odpočinuli, mezitímco je vystřídala jiná rota. Avšak jednoho dne jim vrchní velitel dal rozkaz vrátit se.
Vojáci si ve válce uvědomili, jak je těžká, zákeřná a nebezpečná. Několik vojáků bylo zraněno a několik z nich umřelo. Ztratili přátele, s nimiž prožili hodně krásných chvil.

Po určité době se vracejí zpět do kasáren - střídá je jiná četa a začínají opět s výcvikem. Zanedlouho přichází opět rozkaz jít zpátky do boje. Prožívají znovu několik dlouhých týdnů bez pořádné stravy a bez hygienického zázemí. Museli lovit různá zvířata, krást je lidem ze dvorků - zkrátka se o sebe museli postarat ve všech směrech sami. Opět přicházejí o vojáky, někteří umírají hned, někteří až za několik dlouhých hodin v bolestech a utrpení. Zraněn je i Pavel Bäumer. Je poslán domů, čerpá dovolenou.
Když dorazí domů, nahrnou se mu do očí slzy dojetím, že zase vidí svou matku i sestru. Když mu volno skončí, musí zpátky. Je vybaven jídlem, které jeho rodina hromadila jen pro něho.

Následně umírá Pavlův nejlepší přítel z války, Katcza. Je postřelen a nemůže chodit. Pavel ho bere na záda a utíká s ním na ošetřovnu. Bohužel doběhne pozdě a zdravotník nemůže u Katczinského konstatovat nic jiného než smrt. Pavel nakonec umírá v říjnu roku 1918, v den, kdy byl podle hlášení "na západní frontě klid".

HLAVNÍ POSTAVY:

Pavel Bäumer - hlavní postava, voják
Katcza (Stanislav Katczinsky) - Pavlův nejlepší přítel, voják
Tjaden, Kropp, Müller, Leer, Haie - Pavlovi spolužáci
Himmelstoss - velitel
Kantorek - jejich třídní profesor

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: veronika001, 06.02.2011

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Cesta zpátky, Cesta zpátky (2), Cesta zpátky (3), Cesta zpátky (4)
-Čas žít, čas umírat, Čas žít, čas umírat (2), Čas žít, čas umírat (3), Čas žít, čas umírat (4)
-Černý obelisk, Černý obelisk (2)
-Gam
-Jiskra života, Jiskra života (2), Jiskra života (3)
-Miluj bližního svého, Miluj bližního svého (2), Miluj bližního svého (3), Miluj bližního svého (4), Miluj bližního svého (5)
-Na západní frontě klid, Na západní frontě klid (2), Na západní frontě klid (3), Na západní frontě klid (4), Na západní frontě klid (5), Na západní frontě klid (6), Na západní frontě klid (7), Na západní frontě klid (8), Na západní frontě klid (9), Na západní frontě klid (10), Na západní frontě klid (11), Na západní frontě klid (12), Na západní frontě klid (13), Na západní frontě klid (14), Na západní frontě klid (15), Na západní frontě klid (16), Na západní frontě klid (17), Na západní frontě klid (18), Na západní frontě klid (19), Na západní frontě klid (20), Na západní frontě klid (21), Na západní frontě klid (22), Na západní frontě klid (23), Na západní frontě klid (24), Na západní frontě klid (25), Na západní frontě klid (26), Na západní frontě klid (27), Na západní frontě klid (28)
-Na západní frontě klid (rozbor), Na západní frontě klid (rozbor) (2), Na západní frontě klid (rozbor) (3), Na západní frontě klid (rozbor) (4)
-Nebe nezná vyvolených, Nebe nezná vyvolených (2), Nebe nezná vyvolených (3), Nebe nezná vyvolených (4), Nebe nezná vyvolených (5)
-Nepřítel
-Noc v Lisabonu, Noc v Lisabonu (2)
-Říše snů
-Stanice na obzoru
-Tři kamarádi, Tři kamarádi (2), Tři kamarádi (3), Tři kamarádi (4), Tři kamarádi (5), Tři kamarádi (6), Tři kamarádi (7), Tři kamarádi (8), Tři kamarádi (9), Tři kamarádi (10)
-Vítězný oblouk, Vítězný oblouk (2)
Čítanka-Cesta zpátky
-Čas žít, čas umírat, Čas žít, čas umírat (2)
-Na západní frontě klid, Na západní frontě klid (2), Na západní frontě klid (3), Na západní frontě klid (4)
-Nebe nezná vyvolených, Nebe nezná vyvolených (2)
-Stíny v ráji
-Tři kamarádi
-Vítězný oblouk
­­­­

Diskuse k výpisku
Erich Maria Remarque - Na západní frontě klid (15)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­