ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Remarque Erich Maria (*22.06.1898 - †25.09.1970)

­­­­

Miluj bližního svého (5)

Román je odezvou na politické události v době 2. světové války a zároveň je obžalobou nacistického totalitního režimu v Německu.
Hlavními hrdiny je dvojice mladých lidí, kteří se seznámí v uprchlickém táboře v Praze a spolu potom po strastiplném putování celou střední Evropou odjíždějí do Mexika, kde konečně doufají nalézt klidnou existenci. Osudy jejich přátel a většiny ostatních emigrantů však končí převážně tragicky. Román je psán s formálním mistrovstvím, je plný dramatických momentů a pro autora typických dějových zvratů a pro čtenáře všech kategorií je již řadu let poutavou četbou.

Ludvík Kern, mladík ze židovské rodiny, je nucen emigrovat nejprve do Rakouska. Avšak ani ve Vídni nedostane na dlouhou dobu povolení k pobytu. Musí být ostražitý a opatrný. Dostane se i do vězení, kde se potká s Josefem Steinerem. Ten je již dlouholetý uprchlík a též se stává Kernovým přítelem. Navzájem si musí pomáhat. Kern prodává parfémy, které vyrobil jeho otec. To se stává jeho jedinou obživou. V jednom z mnoha hotelů, jež Kern navštívil, potká židovskou dívku jménem Ruth Hollandová, která taktéž musela emigrovat. Spřátelí se. Když Ruth odjíždí za svou přítelkyní do Rakouska, je mezitím Kern zatčen, ovšem ve vězení je nemohou držet víc než pár dní. Poté se vydává hledat Ruth, a když ji ve Vídni zase shledá, definitivně se do sebe zamilují. Od té doby jsou spolu a putují křížem krážem Evropou. Najdou si i práci v jakémsi zábavním parku, kde se shledají i se Steinerem. Odtamtud musí však zmizet. Zbývá jim už jen Francie. Cestou však Ruth dostane zápal plic a Kerna opět zatknou, když shání peníze na doktora. O jeho přítelkyni je však v nemocnici díky mladému hodnému doktorovi postaráno a on se ve vězení učí francouzsky. Když se dostane ven, putuje do Francie, stejně tak i již zdravá Ruth míří stejným směrem. Tam se shledají i se Steinerem a dalšími uprchlíky. V Paříži se jim daří poměrně dobře a dostanou i měsíční povolení k pobytu a práci. Pak se objeví jedinečná šance k cestě do Mexika. Steiner, jenž před mnoha lety opustil svou ženu, aby s ním nemusela pryč ze země, dostal právě od ní dopis, že umírá. Veškeré své peníze a úspory věnoval Ruth a mladému Kernovi a vydal se za ní. Zůstal s ní v nemocnici až do jejího konce a nakonec vyskočil i s policistou, který ho odváděl do vězení, z okna. Ruth a Kern se lodí dostali do Mexika, do svobodného ráje...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Niccy, 27.11.2010

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Cesta zpátky, Cesta zpátky (2), Cesta zpátky (3), Cesta zpátky (4)
-Čas žít, čas umírat, Čas žít, čas umírat (2), Čas žít, čas umírat (3), Čas žít, čas umírat (4)
-Černý obelisk, Černý obelisk (2)
-Gam
-Jiskra života, Jiskra života (2), Jiskra života (3)
-Miluj bližního svého, Miluj bližního svého (2), Miluj bližního svého (3), Miluj bližního svého (4), Miluj bližního svého (5)
-Na západní frontě klid, Na západní frontě klid (2), Na západní frontě klid (3), Na západní frontě klid (4), Na západní frontě klid (5), Na západní frontě klid (6), Na západní frontě klid (7), Na západní frontě klid (8), Na západní frontě klid (9), Na západní frontě klid (10), Na západní frontě klid (11), Na západní frontě klid (12), Na západní frontě klid (13), Na západní frontě klid (14), Na západní frontě klid (15), Na západní frontě klid (16), Na západní frontě klid (17), Na západní frontě klid (18), Na západní frontě klid (19), Na západní frontě klid (20), Na západní frontě klid (21), Na západní frontě klid (22), Na západní frontě klid (23), Na západní frontě klid (24), Na západní frontě klid (25), Na západní frontě klid (26)
-Na západní frontě klid (rozbor), Na západní frontě klid (rozbor) (2), Na západní frontě klid (rozbor) (3)
-Nebe nezná vyvolených, Nebe nezná vyvolených (2), Nebe nezná vyvolených (3), Nebe nezná vyvolených (4), Nebe nezná vyvolených (5)
-Nepřítel
-Noc v Lisabonu, Noc v Lisabonu (2)
-Říše snů
-Stanice na obzoru
-Tři kamarádi, Tři kamarádi (2), Tři kamarádi (3), Tři kamarádi (4), Tři kamarádi (5), Tři kamarádi (6), Tři kamarádi (7), Tři kamarádi (8), Tři kamarádi (9)
-Vítězný oblouk, Vítězný oblouk (2)
Čítanka-Cesta zpátky
-Čas žít, čas umírat, Čas žít, čas umírat (2)
-Na západní frontě klid, Na západní frontě klid (2), Na západní frontě klid (3), Na západní frontě klid (4)
-Nebe nezná vyvolených, Nebe nezná vyvolených (2)
-Stíny v ráji
-Tři kamarádi
-Vítězný oblouk
­­­­

Diskuse k výpisku
Erich Maria Remarque - Miluj bližního svého (5)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­