ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Remarque Erich Maria (*22.06.1898 - †25.09.1970)

­­­­

Noc v Lisabonu (2)


BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Z německého originálu Die Nacht von Lissabon přeložil Rudolf Toman, nakladatelství Naše vojsko, 199 stran

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Evropa po první světové válce

HLAVNÍ POSTAVY:

Schwarz - citlivý, odvážný, oddaný, milující
Helena - odvážná, hrdá, nevyléčitelně nemocná
vypravěč - ochotný vyslechnout

OBSAH:

Vypravěč je v Lisabonu a zkouší štěstí na hracích automatech. Potřebuje peníze, aby se mohl dostat s přítelkyní do Ameriky. Setkává se s člověkem, který mu nabízí svoji jízdenku i pas, jenom když bude jednu noc s ním. Člověk se nyní jmenuje Schwarz a vypráví svůj příběh. Byl v koncentračním táboře, do kterého ho dostal jeho nacistický švagr. Po několika letech jel do Německa za svou ženou Helenou. Helena se rozhodla, že uprchne s ním. Skrývali se před nacisty, obzvláště před Heleniným bratrem. Schwarz zabil Helenina bratra. Schwarz a Helena se museli rozdělit, každý se dostal do jiného tábora. Schwarz ale Helenu našel a znovu spolu utekli a skrývali se na jednom zámečku. Přijeli do Lisabonu, odkud mohli odjet do Ameriky a začít nový život. Helena ale nechtěla, spáchala sebevraždu, protože byla nevyléčitelně nemocná.

ZNAKY:

Antimilitaristický román, ich-forma

CITÁT Z KNIHY:

Zpočátku jsem myslel, že jde o loupežnou vraždu. Potom že byla zavražděna gestapem. Ale gestapo by bylo hledalo mě a ne ji. Teprve když jsem viděl, že kromě zrcadel a šatů nebylo nic poškozeno, pochopil jsem. Vzpomněl jsem si na jed, který jsem jí dal a o němž mi tvrdila, že jej ztratila. Stál jsem a díval se tupě před sebe a hledal jsem nějaký dopis. Žádný jsem nenašel. Nic tam nebylo. Odešla bez jediného slova. Chápete to?

VLASTNÍ NÁZOR:

Nic mě nepřekvapilo. Skoro stejné jako jeho ostatní romány.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavla Čermáková, 04.10.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Cesta zpátky, Cesta zpátky (2), Cesta zpátky (3), Cesta zpátky (4)
-Čas žít, čas umírat, Čas žít, čas umírat (2), Čas žít, čas umírat (3), Čas žít, čas umírat (4)
-Černý obelisk, Černý obelisk (2)
-Gam
-Jiskra života, Jiskra života (2), Jiskra života (3)
-Miluj bližního svého, Miluj bližního svého (2), Miluj bližního svého (3), Miluj bližního svého (4), Miluj bližního svého (5)
-Na západní frontě klid, Na západní frontě klid (2), Na západní frontě klid (3), Na západní frontě klid (4), Na západní frontě klid (5), Na západní frontě klid (6), Na západní frontě klid (7), Na západní frontě klid (8), Na západní frontě klid (9), Na západní frontě klid (10), Na západní frontě klid (11), Na západní frontě klid (12), Na západní frontě klid (13), Na západní frontě klid (14), Na západní frontě klid (15), Na západní frontě klid (16), Na západní frontě klid (17), Na západní frontě klid (18), Na západní frontě klid (19), Na západní frontě klid (20), Na západní frontě klid (21), Na západní frontě klid (22), Na západní frontě klid (23), Na západní frontě klid (24), Na západní frontě klid (25), Na západní frontě klid (26), Na západní frontě klid (27)
-Na západní frontě klid (rozbor), Na západní frontě klid (rozbor) (2), Na západní frontě klid (rozbor) (3)
-Nebe nezná vyvolených, Nebe nezná vyvolených (2), Nebe nezná vyvolených (3), Nebe nezná vyvolených (4), Nebe nezná vyvolených (5)
-Nepřítel
-Noc v Lisabonu, Noc v Lisabonu (2)
-Říše snů
-Stanice na obzoru
-Tři kamarádi, Tři kamarádi (2), Tři kamarádi (3), Tři kamarádi (4), Tři kamarádi (5), Tři kamarádi (6), Tři kamarádi (7), Tři kamarádi (8), Tři kamarádi (9)
-Vítězný oblouk, Vítězný oblouk (2)
Čítanka-Cesta zpátky
-Čas žít, čas umírat, Čas žít, čas umírat (2)
-Na západní frontě klid, Na západní frontě klid (2), Na západní frontě klid (3), Na západní frontě klid (4)
-Nebe nezná vyvolených, Nebe nezná vyvolených (2)
-Stíny v ráji
-Tři kamarádi
-Vítězný oblouk
­­­­

Diskuse k výpisku
Erich Maria Remarque - Noc v Lisabonu (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­