ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Remarque Erich Maria (*22.06.1898 - †25.09.1970)

   
­­­­

Cesta zpátky (2)

Kniha volně navazuje na román Na západní frontě klid, vyprávění se ujímá Ernst.
Válka končí a ti, kteří přežili, se vracejí domů. Těší se, že zase po letech budou vést civilní život. Těší se na místa a lidi ze svých vzpomínek, které jim v zákopech pomáhali přežít hrůzy války. Ale vzpomínky z mládí na frontě přerostli skutečnost a po návratu se vše zdá jiné. Především mladá generace vychovaná učiteli k tomu, že umírání na bojišti je svaté; generace, která v roce 1914 vytáhla s vlajícími prapory a nadšením na jatka 1. světové války, poznala na vlastní kůži skutečnou tvář nesmyslné války.
Po válce mnozí z nich opět zasedají do školních lavic, aby si dodělali závěrečné učitelské zkoušky. Zážitky posledních let je ale změnily natolik, že již nedokážou uznávat za autority profesory přednášející jim fráze o statečném boji za vlast a hrdinném umírání. Přesto ale závěrečné zkoušky složí a rozcházejí se na vesnice učit nejmladší děti.
Stále jsou však jiní než ostatní. Upínají se proto na kamarády z fronty, ale i mezi nimi se začínají tvořit propastné rozdíly. Ve válkou zdecimovaném Německu je bída, šmelinářům se ale daří. K moci se dostává pravice a mladí lidé, kteří válku nezažili, se jí začínají obdivovat.
Adolfova žena měla někoho jiného a jejich vztah tak výrazně ochladl a téměř se rozpadl. Ernstův nejlepší kamarád a spolužák Ludwig spáchal sebevraždu, když se dověděl, že má syfilis. George Rahe se zas domníval, že najde klid a životní cíl, když se z něj znovu stane voják. Když ale zjistil že ne, odešel na bývalou frontu, kde se nad hrobem padlých kamarádů zastřelil. Albert, který nalezl svou dívku v náruči jiného a zastřelil ho, je odsouzen na tři roky do vězení. Právě při soudu svědci, Albertovi kamarádi a spolubojovníci, dokumentují, jak válka ovlivnila celý zbytek jejich životů a že Albert je vlastně jen další obětí války.
Cesta zpátky je svědectvím o ztracené generaci, o lidech, kteří sice přežili válku, ale přesto jsou jejími oběťmi.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Trixi, 12.03.2006

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Cesta zpátky, Cesta zpátky (2), Cesta zpátky (3), Cesta zpátky (4)
-Čas žít, čas umírat, Čas žít, čas umírat (2), Čas žít, čas umírat (3), Čas žít, čas umírat (4)
-Černý obelisk, Černý obelisk (2)
-Gam
-Jiskra života, Jiskra života (2), Jiskra života (3)
-Miluj bližního svého, Miluj bližního svého (2), Miluj bližního svého (3), Miluj bližního svého (4), Miluj bližního svého (5)
-Na západní frontě klid, Na západní frontě klid (2), Na západní frontě klid (3), Na západní frontě klid (4), Na západní frontě klid (5), Na západní frontě klid (6), Na západní frontě klid (7), Na západní frontě klid (8), Na západní frontě klid (9), Na západní frontě klid (10), Na západní frontě klid (11), Na západní frontě klid (12), Na západní frontě klid (13), Na západní frontě klid (14), Na západní frontě klid (15), Na západní frontě klid (16), Na západní frontě klid (17), Na západní frontě klid (18), Na západní frontě klid (19), Na západní frontě klid (20), Na západní frontě klid (21), Na západní frontě klid (22), Na západní frontě klid (23), Na západní frontě klid (24), Na západní frontě klid (25), Na západní frontě klid (26)
-Na západní frontě klid (rozbor), Na západní frontě klid (rozbor) (2), Na západní frontě klid (rozbor) (3)
-Nebe nezná vyvolených, Nebe nezná vyvolených (2), Nebe nezná vyvolených (3), Nebe nezná vyvolených (4), Nebe nezná vyvolených (5)
-Nepřítel
-Noc v Lisabonu, Noc v Lisabonu (2)
-Říše snů
-Stanice na obzoru
-Tři kamarádi, Tři kamarádi (2), Tři kamarádi (3), Tři kamarádi (4), Tři kamarádi (5), Tři kamarádi (6), Tři kamarádi (7), Tři kamarádi (8), Tři kamarádi (9)
-Vítězný oblouk, Vítězný oblouk (2)
Čítanka-Cesta zpátky
-Čas žít, čas umírat, Čas žít, čas umírat (2)
-Na západní frontě klid, Na západní frontě klid (2), Na západní frontě klid (3), Na západní frontě klid (4)
-Nebe nezná vyvolených, Nebe nezná vyvolených (2)
-Stíny v ráji
-Tři kamarádi
-Vítězný oblouk
­­­­

Diskuse k výpisku
Erich Maria Remarque - Cesta zpátky (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­