ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Remarque Erich Maria (*22.06.1898 - †25.09.1970)

­­­­

Tři kamarádi (3)

Seznámili se ve válce a teď jsou z nich tři kamarádi na život a na smrt. Možná právě o takovém přátelství by měla vznikat nejedna knížka. I Remarquovi zřejmě toto téma připadalo jako dobré právě v době, kdy psal román Tři kamarádi. Děj tohoto díla se odehrává v Německu někdy v době po první světové válce, ve které se taky hlavní postavy poprvé setkaly.
Robert Lohkamp, Otto Köster a Mirek Lenz se spřátelili v podstatě v blátě zákopů, ale hned po válce založili vlastní autodílnu a k tomu čerpací stanici. Práce se opravdu nebál ani jeden z nich, proto se ještě po práci v dílně přivydělávali jako taxikáři. Peněz nebylo nikdy dost a v této době už vůbec ne.
Při jedné oslavě narozenin se Robert Lohkamp, přezdívaný Robby, setkal s Patricií Hollmanovou, do které se na první pohled zamiloval. Ona jeho city opětovala. Začali spolu trávit více a více volného času, chodit do divadel nebo se jen tak procházet po městě.
Jak plynul čas, Robby s Pat odjeli na dovolenou k moři. Robby neměl ani ponětí o tom, co mu Pat zamlčuje. Zjistil to, až když se Pat udělalo nesmírně zle a když museli jeho dva přátelé okamžitě přivézt lékaře, který měl Pat na starosti. Až tehdy se hlavní hrdina dozvěděl, že jeho milovaná trpí tuberkulózou a že na podzim bude muset odjet do sanatoria. Loučení je oba velmi rozesmutnělo, ale nebylo jiného zbytí. Sanatorium bylo jedinou šancí, jak Patriciin život alespoň o malinko prodloužit.
Jako by příběhem proběhla smůla, byl zastřelen jeden Robertův přítel. Lenz...neznámý mladík si ho pravděpodobně s někým spletl a jeho to stálo život. Teď už s Kösterem ani neuživili dílnu, museli se jí vzdát a vydělávat jinak. Robby se vrátil ke svému původnímu zaměstnání, k hraní na klavír v nevěstinci. Nemohl si vybírat, potřeboval jen jedno, vydělat si dost peněz na to, aby mohl financovat sanatorium pro ubohou Pat, o které věděl, že jí moc času nezbývá. Když mu najednou přišel telegram, aby ihned přijel do sanatoria, věděl, že možná Pat, svou lásku, uvidí naposledy. I tehdy se Köster zachoval jako opravdový přítel, dovolil, aby prodali jejich miláčka Karla, což byl upravený sportovní vůz, který si sami opravili ještě za dob, kdy vlastnili dílnu. Peníze, které vytěžili z prodeje automobilu, Köster všechny věnoval Robbymu, aby mohl Patriciiny poslední chvíle trávit s ní. Netrvalo dlouho a Pat zemřela...

VLASTNÍ NÁZOR:

Když jsem četla tuto knížku, měla jsem co dělat, abych udržela své emoce. Styl, kterým Erich Maria Remarque píše, mě oslovil už u prvního díla, které jsem od něj četla. Myslím si, že ač někdo může říci, že je to smutný román plný negace, mně se líbil a přestože neskončil zrovna nejlépe, vidím v něm spoustu hlubších myšlenek a pozitiv, na která chtěl autor upozornit. Prosvítaly zde paprsky naděje lásky a přátelství, což opravdu zdůraznilo důležitost těchto jevů...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Mrňousek:), 17.01.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Cesta zpátky, Cesta zpátky (2), Cesta zpátky (3), Cesta zpátky (4)
-Čas žít, čas umírat, Čas žít, čas umírat (2), Čas žít, čas umírat (3), Čas žít, čas umírat (4)
-Černý obelisk, Černý obelisk (2)
-Gam
-Jiskra života, Jiskra života (2), Jiskra života (3)
-Miluj bližního svého, Miluj bližního svého (2), Miluj bližního svého (3), Miluj bližního svého (4), Miluj bližního svého (5)
-Na západní frontě klid, Na západní frontě klid (2), Na západní frontě klid (3), Na západní frontě klid (4), Na západní frontě klid (5), Na západní frontě klid (6), Na západní frontě klid (7), Na západní frontě klid (8), Na západní frontě klid (9), Na západní frontě klid (10), Na západní frontě klid (11), Na západní frontě klid (12), Na západní frontě klid (13), Na západní frontě klid (14), Na západní frontě klid (15), Na západní frontě klid (16), Na západní frontě klid (17), Na západní frontě klid (18), Na západní frontě klid (19), Na západní frontě klid (20), Na západní frontě klid (21), Na západní frontě klid (22), Na západní frontě klid (23), Na západní frontě klid (24), Na západní frontě klid (25), Na západní frontě klid (26)
-Na západní frontě klid (rozbor), Na západní frontě klid (rozbor) (2), Na západní frontě klid (rozbor) (3)
-Nebe nezná vyvolených, Nebe nezná vyvolených (2), Nebe nezná vyvolených (3), Nebe nezná vyvolených (4), Nebe nezná vyvolených (5)
-Nepřítel
-Noc v Lisabonu, Noc v Lisabonu (2)
-Říše snů
-Stanice na obzoru
-Tři kamarádi, Tři kamarádi (2), Tři kamarádi (3), Tři kamarádi (4), Tři kamarádi (5), Tři kamarádi (6), Tři kamarádi (7), Tři kamarádi (8), Tři kamarádi (9)
-Vítězný oblouk, Vítězný oblouk (2)
Čítanka-Cesta zpátky
-Čas žít, čas umírat, Čas žít, čas umírat (2)
-Na západní frontě klid, Na západní frontě klid (2), Na západní frontě klid (3), Na západní frontě klid (4)
-Nebe nezná vyvolených, Nebe nezná vyvolených (2)
-Stíny v ráji
-Tři kamarádi
-Vítězný oblouk
­­­­

Diskuse k výpisku
Erich Maria Remarque - Tři kamarádi (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­