ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Remarque Erich Maria (*22.06.1898 - †25.09.1970)

   
­­­­

Cesta zpátky

Číšník vchází a šeptá něco Tjadenovi. Tjaden odmítá. "Dámy tady nemají co pohledávat." Všichni se na něho překvapeně díváme. Tjadenovi to dělá dobře. Usmívá se. Číšník se vrací. Za ním jde rychlými kroky štramácká holka. Tjaden neví, kudy kam. My se zubíme. Ale Tjadenova bezradnost netrvá dlouho, už si ví rady. Dělá velkolepé gesto: "Má nastávající."
Tím je záležitost pro něho vyřízena. Další představování obstarává Vilík. Začíná Ludvíkem a končí sebou. Pak zve dívku, aby se posadila. Děvče si sedá. Vilík usedá vedle ní, klade paži na opěradlo její židle. "Váš otec má přece to známé koňské řeznictví na Nových příkopech, že ano?" načíná konverzaci.
Děvče přisvědčuje. Vilík přisedá blíž. Tjadena to zřejmě vůbec ani v nejmenším nezajímá. Spokojeně popíjí pivo. Pod vlivem Vilíkovy duchaplné a vehementní konverzace se děvče brzy zbavuje trémy.
"Vždyť jsem se s pány chtěla seznámit už dávno." Vypráví, "Mazlíček tak často o vás mluvil, ale když jsem chtěla, aby vás někdy přivedl, nikdy nechtěl."
"Jak prosím?" Vilík zadupává Tjadena pohledy do země, "že nás měl přivést? Ale my přijdeme hrozně rádi, opravdu neobyčejně rádi. Ani slůvkem se ten lump nezmínil."
Tjaden poněkud zneklidněl. Teď se k dívce naklání Kosole. "Tak mazlíček o nás často mluvil? A copak vlastně vyprávěl?"
"Už musíme jít, Micinko." Zakročuje Tjaden a vstává. Kosole ho tiskne zpátky do židle. "Jen pěkně hačej, mazlíčku. Tak co vám vykládal, slečno?"
Micinka je mezi námi už jako doma. Koketně se dívá na Vilíka. "Vy jste pan Homeyer?" Vilík seká koňskému řeznictví hlubokou poklonu. "Tak to jste tedy vy, kterého zachránil." Švitoří, zatímco Tjaden sebou na židli vrtí, jako by seděl na mraveništi. "Copak se na to už nepamatujete?"
Vilík si sahá na hlavu. "Já byl později zasypán, a to je moc na paměť. Proto jsem mnoho věcí zapomněl."
"Zachránil Vilíka?" ptá se Kosole vzrušeně.
"Micinko, já jdu. Půjdeš se mnou nebo nepůjdeš?" snaží se Tjaden zasáhnout. Kosole ho drží.
"On je takový skromný." Chichotá se Micinka a září, "a přitom přece zabil ty tři černochy, co chtěli pana Homeyera porazit sekerami. Toho jednoho zabil pěstí..."
"Pěstí." Opakuje dutým hlasem Kosole.
"Ty dva ostatní zabil jejich vlastními sekerami. A pak vás ještě odnesl zpátky." Micinka si prohlíží Vilíkových sto devadesát centimetrů a energicky pokyvuje hlavou. "Mazlíčku, klidně můžeme také jednou mluvit o tom, co jsi vykonal."
"Svatá pravda." Souhlasí Kosole. "Klidně o tom můžeme mluvit."
Vilík se chvíli zasněně kouká Micince do očí. "Ano, je to nádherný člověk." Dotvrzuje. Potom kývá přes stůl na Tjadena: "Pojď na moment ven."
Tjaden neochotně vstává. Ale Vilík nepomýšlí na nic zlého. Zavěšeni jeden do druhého se za pár minut vracejí. Vilík se naklání k Micince. "Tak platí. Zítra večer přijdu na návštěvu. Musím přece poděkovat za záchranu před těmi černochy. Ale já jsem vašemu nastávajícímu také jednou zachránil život."
"Vážně?" špulí Micinka udiveně pusu.
"Snad vám to později jednou vylíčí." Zubí se Vilík. Tjaden, jemuž spadl kámen ze srdce, mizí i se svou nastávající.
"Oni totiž mají zítra zabijačku." Vysvětluje Vilík. Ale nikdo neposlouchá. Příliš dlouho jsme se museli přemáhat a teď se řehtáme jak hladová maštal. Kosole málem zvrací, jak to s ním hází. Teprve za chvíli nám může Vilík referovat, jak výhodné podmínky sjednal s Tjadenem stran dodávek koňského salámu. "Mazlíčka mám v hrsti." Libuje si.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: w..., 13.05.2007

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Cesta zpátky, Cesta zpátky (2), Cesta zpátky (3), Cesta zpátky (4)
-Čas žít, čas umírat, Čas žít, čas umírat (2), Čas žít, čas umírat (3), Čas žít, čas umírat (4)
-Černý obelisk, Černý obelisk (2)
-Gam
-Jiskra života, Jiskra života (2), Jiskra života (3)
-Miluj bližního svého, Miluj bližního svého (2), Miluj bližního svého (3), Miluj bližního svého (4), Miluj bližního svého (5)
-Na západní frontě klid, Na západní frontě klid (2), Na západní frontě klid (3), Na západní frontě klid (4), Na západní frontě klid (5), Na západní frontě klid (6), Na západní frontě klid (7), Na západní frontě klid (8), Na západní frontě klid (9), Na západní frontě klid (10), Na západní frontě klid (11), Na západní frontě klid (12), Na západní frontě klid (13), Na západní frontě klid (14), Na západní frontě klid (15), Na západní frontě klid (16), Na západní frontě klid (17), Na západní frontě klid (18), Na západní frontě klid (19), Na západní frontě klid (20), Na západní frontě klid (21), Na západní frontě klid (22), Na západní frontě klid (23), Na západní frontě klid (24), Na západní frontě klid (25), Na západní frontě klid (26)
-Na západní frontě klid (rozbor), Na západní frontě klid (rozbor) (2), Na západní frontě klid (rozbor) (3)
-Nebe nezná vyvolených, Nebe nezná vyvolených (2), Nebe nezná vyvolených (3), Nebe nezná vyvolených (4), Nebe nezná vyvolených (5)
-Nepřítel
-Noc v Lisabonu, Noc v Lisabonu (2)
-Říše snů
-Stanice na obzoru
-Tři kamarádi, Tři kamarádi (2), Tři kamarádi (3), Tři kamarádi (4), Tři kamarádi (5), Tři kamarádi (6), Tři kamarádi (7), Tři kamarádi (8), Tři kamarádi (9)
-Vítězný oblouk, Vítězný oblouk (2)
Čítanka-Cesta zpátky
-Čas žít, čas umírat, Čas žít, čas umírat (2)
-Na západní frontě klid, Na západní frontě klid (2), Na západní frontě klid (3), Na západní frontě klid (4)
-Nebe nezná vyvolených, Nebe nezná vyvolených (2)
-Stíny v ráji
-Tři kamarádi
-Vítězný oblouk
­­­­

Diskuse k úryvku
Erich Maria Remarque - Cesta zpátkyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­