ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Poe Edgar Allan (*19.01.1809 - †07.10.1849)

­­­­

Zlatý brouk (Zlatý skarabeus) (2)

Vypravěč se spřátelí s panem Williamem Legrandem, který je od jisté tragédie na mizině. Má však věrného sluhu, černocha Jupitera. Will a Jup se usadí v chatrči na opuštěném Sullivanově ostrově.
Jednoho dne se všichni tři sejdou a Will začne vypravovat, jak nalezl a za pomoci Jupitera chytil brouka, jenž byl celý zlatý. Při cestě domů však potkali poručíka a ten si skarabea půjčil do dalšího dne. Aby si vypravěč mohl lépe představit, jak brouk vypadá, nakreslí ho Will na pergamen, který vytáhne z kapsy. Poté mu svůj výtvor podá. Vtom se do pokoje vřítí Willův velký newfoundlandský pes. Když si vypravěč nákres prohlíží, připomíná mu umrlčí lebku a podá to zpět Willovi. Ten vezme svíčku a chce obrázek prozkoumat a najednou se něčeho zděsí a zamkne pergamen do psacího stolu. Večer odejde vypravěč a vrátí se sem až po měsíci, kdy pro něj dorazí Jup.
Jup je vystrašený, protože si myslí, že se s jeho pánem něco děje. Vypravěč ho následuje až k loďce, na které se musí dopravit k ostrovu.
Když dorazí do chatrče, Will je velice rozrušený, vypadá jako v horečce. Ale tu nemá, a tak se ještě té noci všichni tři a pes vydají na cestu do lesa. Will je vede až k obrovskému stromu liriovníku a přikáže Jupovi, aby na něj vylezl. Ten ho poslechne ve všem, co mu pán nakáže. Na jedné větvi se nachází přibitá lebka a Jup musí prohodit jejím levým okem skarabea. Bohužel si poplete strany. Jakmile potom sleze, začnou kopat ve špatném místě. Už chtějí odejít, ale vtom napadne Willa, že to Jup popletl a začnou kopat ještě jednou, tentokrát již správně. Vytáhnou truhlu s pokladem, jehož hodnota je neuvěřitelná. Odnesou ho po částech do chatrče.
Will pak povídá, jak na všechno přišel:
Když se procházel na pobřeží s Jupem, našli zlatého brouka. Will ho zabalil do pergamenu, který ležel poblíž v písku. Poručík si skarabea půjčil. V chatrči nakreslil na jednu stranu jeho obrázek a podal ho vypravěči k prohlédnutí. Pak přiběhl pes a skočil na něj, takže se pergamen dostal nebezpečně blízko ohni. Některé chemické přípravky, kterými se dá psát, jsou čitelné pouze při vystavení vysokému teplu. Když tehdy večer vypravěč odešel, nedalo to Willovi a pořádně pergamen zahřál. Objevily se na něm znaky. Will ihned poznal signaturu pirátského kapitána Kidda. Jednoduchou metodou se mu podařilo rozluštit šifru. Poté se řídil návodem, kudy se dostat k pokladu a všem třem společně se ho podařilo najít.
To je vysvětlení, proč se William choval po celý měsíc tak záhadně.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: J. Kloudová, 13.03.2009

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Černý kocour, Černý kocour (2), Černý kocour (3), Černý kocour (4)
-Démon zvrácenosti
-Eleonora, Eleonora (2)
-Havran, Havran (2), Havran (3), Havran (4), Havran (5), Havran (6), Havran (7)
-Havran (rozbor), Havran (rozbor) (2), Havran (rozbor) (3)
-Havran: 16 českých překladů
-Jáma a kyvadlo, Jáma a kyvadlo (2), Jáma a kyvadlo (3), Jáma a kyvadlo (4), Jáma a kyvadlo (5), Jáma a kyvadlo (6), Jáma a kyvadlo (7), Jáma a kyvadlo (8), Jáma a kyvadlo (9), Jáma a kyvadlo (10), Jáma a kyvadlo (11), Jáma a kyvadlo (12), Jáma a kyvadlo (13), Jáma a kyvadlo (14)
-Jáma a kyvadlo a jiné povídky, Jáma a kyvadlo a jiné povídky (2), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (3), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (4), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (5), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (6), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (7), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (8), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (9)
-Krajina stínů
-Maska červené smrti, Maska červené smrti (2)
-Muž, který se rozpadl, Muž, který se rozpadl (2)
-Oválný portrét (Fantastické příběhy)
-Pád do Maelströmu, Pád do Maelströmu (2)
-Pád domu Usherů
-Podlouhlá bedna
-Předčasný pohřeb, Předčasný pohřeb (2)
-Rozhovor Eirose s Charmionem
-Rukopis nalezený v láhvi
-Skokan
-Sud vína amontilladského, Sud vína amontilladského (2)
-Vrah jsi ty!, Vrah jsi ty! (2)
-Vraždy v ulici Morgue, Vraždy v ulici Morgue (2), Vraždy v ulici Morgue (3), Vraždy v ulici Morgue (4), Vraždy v ulici Morgue (5), Vraždy v ulici Morgue (6), Vraždy v ulici Morgue (7), Vraždy v ulici Morgue (8)
-William Wilson
-Zánik domu Usherů, Zánik domu Usherů (2)
-Zlatý brouk (Zlatý skarabeus), Zlatý brouk (Zlatý skarabeus) (2)
-Zlatý skarabeus a jiné povídky, Zlatý skarabeus a jiné povídky (2)
-Zrádné srdce, Zrádné srdce (2), Zrádné srdce (3)
-Zvony
Čítanka-Anděl pitvornosti
-Berenice
-Černý kocour
-Dobrodružství Arthura Gordona Pyma, Dobrodružství Arthura Gordona Pyma (2)
-Eleonora
-Filozofie básnické skladby
-Havran, Havran (2), Havran (3), Havran (4), Havran (5)
-Heleně
-Jáma a kyvadlo
-Maska červené smrti
-Oválná podobizna
-Předčasný pohřeb
-Skokan
-Vraždy v ulici Morgue, Vraždy v ulici Morgue (2)
-Zánik domu Usherů
-Zlatý brouk (Zlatý skarabeus)
-Zlatý chrobák, Zlatý chrobák (2)
-Zrádné srdce
­­­­

Diskuse k výpisku
Edgar Allan Poe - Zlatý brouk (Zlatý skarabeus) (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­