ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Poe Edgar Allan (*19.01.1809 - †07.10.1849)

­­­­

Pád do Maelströmu

- povídka Poeovy zralé literární tvorby
- E.A.Poe unikal do světa fantastických vizí a tak položil základ dnešní vědecko-fantastické literatuře

DĚJ:

Děj se odehrává v Norsku. E.A.Poe se jakoby ztotožnil s hlavním hrdinou, jenž se nechává vyvést starcem Jonasem na vrchol nejvyššího útesu, na horu Mračná (Helseggen), kde mu stařec ukazuje obrovský vír Maelstrom a přitom mu vypráví svůj podivný příběh:

Stal se asi před třemi lety. Jonas a jeho dva bratři se vypravili jako obvykle k ostrovům Moskoe lovit ryby. Ostatní rybáři lovili raději při pobřeží, nechtěli riskovat svůj život. Jelikož bylo příznivé počasí, žádný z bratrů neměl nejmenší důvod k obavám. Jako už častokrát, i dnes chtěli v období meziklidu přeplout hlavní úžinu víru Maelstromu a lovit u ostrovů Moskoe. Náhle je nad vírem potkalo úplné bezvětří. Neuplynula minuta a přepadla je bouře. Obloha se zatáhla a přidala se vodní tříšť. První náraz zabil Jonasova nejmladšího bratra. Moře se nad nimi úplně zavřelo. Jonas zadržoval dech a držel se kruhu na lodi. Se starším bratrem se dostali do srdce víru. Vlny klesaly a kolem se tvořila pěna. Loď kroužila obrovskou rychlostí a padala dolů. Starší bratr si vyměnil s Jonasem místo. Jonas se ocitl na zádi lodě a přidržoval se soudku. Střemhlav se řítili do propasti. Ze začátku byl Jonas příliš zmaten na uvažování, ale když se trochu vzpamatoval, rozhlédl se kolem sebe. Loď se skláněla v úhlu 45 stupňů, takže ležela úplně na boku. Všiml si že loď není jediný předmět, který takto padá. Čím větší byla tělesa, tím rychleji padala, kulatá tělesa padala pomaleji a tělesa ve tvaru válce klesala nejpomaleji. Jonas se přivázal k soudku a vrhl se s ním do víru. Dával znamení bratrovi, ale ten měl svůj rozum. Sud klesl o něco méně než loď, kterou vzápětí vír pohltil. Během několika minut se vír začal od základů měnit. Jeho stěny se vyrovnaly a sklon se zmírnil. Jonas přivázaný k soudku vyplaval na hladinu a vlny ho donesly k ostrovům. Rybářská loď ho poté zachránila, ale rybáři mu tento příběh samozřejmě neuvěřili.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Katka Kal., 08.05.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Černý kocour, Černý kocour (2), Černý kocour (3), Černý kocour (4)
-Démon zvrácenosti
-Eleonora, Eleonora (2)
-Havran, Havran (2), Havran (3), Havran (4), Havran (5), Havran (6), Havran (7)
-Havran (rozbor), Havran (rozbor) (2), Havran (rozbor) (3)
-Havran: 16 českých překladů
-Jáma a kyvadlo, Jáma a kyvadlo (2), Jáma a kyvadlo (3), Jáma a kyvadlo (4), Jáma a kyvadlo (5), Jáma a kyvadlo (6), Jáma a kyvadlo (7), Jáma a kyvadlo (8), Jáma a kyvadlo (9), Jáma a kyvadlo (10), Jáma a kyvadlo (11), Jáma a kyvadlo (12), Jáma a kyvadlo (13), Jáma a kyvadlo (14)
-Jáma a kyvadlo a jiné povídky, Jáma a kyvadlo a jiné povídky (2), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (3), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (4), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (5), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (6), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (7), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (8), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (9)
-Krajina stínů
-Maska červené smrti, Maska červené smrti (2)
-Muž, který se rozpadl, Muž, který se rozpadl (2)
-Oválný portrét (Fantastické příběhy)
-Pád do Maelströmu, Pád do Maelströmu (2)
-Pád domu Usherů
-Podlouhlá bedna
-Předčasný pohřeb, Předčasný pohřeb (2)
-Rozhovor Eirose s Charmionem
-Rukopis nalezený v láhvi
-Skokan
-Sud vína amontilladského, Sud vína amontilladského (2)
-Vrah jsi ty!, Vrah jsi ty! (2)
-Vraždy v ulici Morgue, Vraždy v ulici Morgue (2), Vraždy v ulici Morgue (3), Vraždy v ulici Morgue (4), Vraždy v ulici Morgue (5), Vraždy v ulici Morgue (6), Vraždy v ulici Morgue (7), Vraždy v ulici Morgue (8)
-William Wilson
-Zánik domu Usherů, Zánik domu Usherů (2)
-Zlatý brouk (Zlatý skarabeus), Zlatý brouk (Zlatý skarabeus) (2)
-Zlatý skarabeus a jiné povídky, Zlatý skarabeus a jiné povídky (2)
-Zrádné srdce, Zrádné srdce (2), Zrádné srdce (3)
-Zvony
Čítanka-Anděl pitvornosti
-Berenice
-Černý kocour
-Dobrodružství Arthura Gordona Pyma, Dobrodružství Arthura Gordona Pyma (2)
-Eleonora
-Filozofie básnické skladby
-Havran, Havran (2), Havran (3), Havran (4), Havran (5)
-Heleně
-Jáma a kyvadlo
-Maska červené smrti
-Oválná podobizna
-Předčasný pohřeb
-Skokan
-Vraždy v ulici Morgue, Vraždy v ulici Morgue (2)
-Zánik domu Usherů
-Zlatý brouk (Zlatý skarabeus)
-Zlatý chrobák, Zlatý chrobák (2)
-Zrádné srdce
­­­­

Diskuse k výpisku
Edgar Allan Poe - Pád do MaelströmuMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­