ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

Ceska posta    
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.00
Hodnoceno: 4x Prosím, ohodnoť práci

Druhý dech

Do angličtiny je toto sousloví překládáno jako second breath nebo second wind a má minimálně dva významy.

Jedním z nich je fyzický a psychický stav, který je způsoben delší dobou bez spánku (např. výrazné vybočení z denního režimu), přičemž vás dočasně přestane sužovat únava a ospalost. Často je velmi obtížné v tomto stavu usnout.
Druhý význam má mnoho společného s prvním, ale týká se hlavně fyzické aktivity a sportu. Je velmi těžké formulovat, co to druhý dech vlastně je. Svými slovy bych jej definoval jako fyzický stav, v němž se tělu člověka na omezený čas vrací vydaná síla. Pro příklad bych uvedl sportovce, zejména dálkové běžce, kteří se při běhu po delší době setkávají s nepříjemnými pocity - těžké dýchání, těžknutí nohou, píchání v boku nebo na prsou... Zničehonic, po určité době tělesné zátěže, se však dostavuje náhlá změna a běžec se začíná cítit dobře, pociťovat radost z běhu a zdá se mu, že by mohl běžet ještě o hodně dále. Tento stav - druhý dech (anglicky v tomto případě označován i jako runner's high) - nebyl nikdy spolehlivě vědecky zdokumentován a doposud existují čtyři poměrně odlišné hypotézy.

Podle první z nich se jedná o situaci, kdy metabolismus nestačí pokrýt energetické nároky a fyziologické mechanismy tak využívají alternativní zdroje energie, jako jsou mastné kyseliny a bílkoviny.
Druhá teorie tvrdí, že jde o hromadné uvolnění kyseliny mléčné ve svalech, které jsou pod největší námahou a trpí nedostatkem kyslíku.
Další teorie hovoří o uvolnění velkého množství endorfinů do organismu. Endorfin bývá také nazýván jako hormon štěstí, protože se uvolňuje do mozku a způsobuje dobrou náladu, pocity štěstí a tlumí bolest. Je obsažen v mnoha potravinách, jako například v čokoládě, ale je obsažen i některých drogách.
Podle poslední z těchto hypotéz je druhý dech jen a pouze psychologický jev, jenž vzniká jako vedlejší produkt silné sebedůvěry, kdy jedinec velmi silně motivován a povzbuzován okolím pokoří něčí předpokládané omezení, nebo někým stanovené limity.

S tímto jevem se můžeme také často setkat v hollywoodské kinematografii, a to hlavně ve sportovních dramatech, kdy na poslední chvíli zvítězí těsným rozdílem dobro, které po většinu klání drtivě prohrává.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: D3S, 02.06.2012

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Druhý dechMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­