ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Poe Edgar Allan (*19.01.1809 - †07.10.1849)

­­­­

Vraždy v ulici Morgue (8)

Povídka je založena na takzvané záhadě uzavřené místnosti, pokoje zavřeného zevnitř, kde se najde mrtvola bez pachatele.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

In Vraždy v ulici Morgue a jiné povídky. Vydalo nakladatelství Mladá fronta v Praze roku 1969 (2. vydání). Z anglického originálu Edgar Allan Poe's Tales přeložil a poznámkami opatřil Josef Schwarz. Ilustroval Jiří Šalamoun. Výbor uspořádal Miroslav Vachule. Celkový počet stran: 184 (obsahuje i povídky Záhada Marie Rogétové; Odcizený dopis; Vrah jsi ty!; Zlatý brouk).

MÍSTO DĚJE:

Paříž

POSTAVY:

Vypravěč, Dupin, dvě mrtvoly, orangutan, majitel orangutana, odsouzený, svědci...

DĚJ:

Děj se odehrává v Paříži, kde byly v ulici Morgue nalezeny dvě mrtvoly matky a dcery. Vyšetřování vraždy se ujal Dupin, jenž chtěl očistit jméno člověka, který měl být za vraždu odsouzen jen kvůli nejasným důkazům a přišel na plno věcí, jež policie přehlédla: V domě bylo všechno převrácené. Mrtvola dcery byla nacpaná v krbu a podříznutá matka se našla dole pod oknem. Jenže okna byla zavřená a dveře zamčené zevnitř.

Dupin přišel na to, že vrah utekl oknem, protože ta měla zvláštní mechanismus a okenice se samy zavřely. Vrah tedy musel být mrštný, aby se dostal dolů po hromosvodu.
Svědci vypověděli, že v místnosti slyšeli hádku. Jeden hlas mluvil francouzsky, ale druhý nedokázal nikdo identifikovat. Dupin došel k závěru, že vražda by byla pro člověka nemožná, navíc na místě našel i pár zrzavých chlupů.

Přišel na to, že vrahem musel být orangutan. Dal do novin inzerát, že našel orangutana a čekal, kdo se o něj přihlásí. Nakonec se našel jeden námořník, jenž se přiznal, že mu opice utekla.

A jak to bylo s vraždami? Námořník běžel za orangutanem do domu v ulici Morgue, kde chtěl orangutan staré paní předvést břitvu na holení, se kterou se naučil zacházet, ale paní se ho samozřejmě bála a ječela, což opici naštvalo a podřízla ji. Dívku uškrtila a vrazila do krbu.
Když orangutan spatřil svého pána v bytě, dostal strach, celý byt zničil a utekl oknem.
Případ byl vyřešen.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Ellen16, 02.05.2014

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Černý kocour, Černý kocour (2), Černý kocour (3), Černý kocour (4)
-Démon zvrácenosti
-Eleonora, Eleonora (2)
-Havran, Havran (2), Havran (3), Havran (4), Havran (5), Havran (6), Havran (7)
-Havran (rozbor), Havran (rozbor) (2), Havran (rozbor) (3)
-Havran: 16 českých překladů
-Jáma a kyvadlo, Jáma a kyvadlo (2), Jáma a kyvadlo (3), Jáma a kyvadlo (4), Jáma a kyvadlo (5), Jáma a kyvadlo (6), Jáma a kyvadlo (7), Jáma a kyvadlo (8), Jáma a kyvadlo (9), Jáma a kyvadlo (10), Jáma a kyvadlo (11), Jáma a kyvadlo (12), Jáma a kyvadlo (13), Jáma a kyvadlo (14)
-Jáma a kyvadlo a jiné povídky, Jáma a kyvadlo a jiné povídky (2), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (3), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (4), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (5), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (6), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (7), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (8), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (9)
-Krajina stínů
-Maska červené smrti, Maska červené smrti (2)
-Muž, který se rozpadl, Muž, který se rozpadl (2)
-Oválný portrét (Fantastické příběhy)
-Pád do Maelströmu, Pád do Maelströmu (2)
-Pád domu Usherů
-Podlouhlá bedna
-Předčasný pohřeb, Předčasný pohřeb (2)
-Rozhovor Eirose s Charmionem
-Rukopis nalezený v láhvi
-Skokan
-Sud vína amontilladského, Sud vína amontilladského (2)
-Vrah jsi ty!, Vrah jsi ty! (2)
-Vraždy v ulici Morgue, Vraždy v ulici Morgue (2), Vraždy v ulici Morgue (3), Vraždy v ulici Morgue (4), Vraždy v ulici Morgue (5), Vraždy v ulici Morgue (6), Vraždy v ulici Morgue (7), Vraždy v ulici Morgue (8)
-William Wilson
-Zánik domu Usherů, Zánik domu Usherů (2)
-Zlatý brouk (Zlatý skarabeus), Zlatý brouk (Zlatý skarabeus) (2)
-Zlatý skarabeus a jiné povídky, Zlatý skarabeus a jiné povídky (2)
-Zrádné srdce, Zrádné srdce (2), Zrádné srdce (3)
-Zvony
Čítanka-Anděl pitvornosti
-Berenice
-Černý kocour
-Dobrodružství Arthura Gordona Pyma, Dobrodružství Arthura Gordona Pyma (2)
-Eleonora
-Filozofie básnické skladby
-Havran, Havran (2), Havran (3), Havran (4), Havran (5)
-Heleně
-Jáma a kyvadlo
-Maska červené smrti
-Oválná podobizna
-Předčasný pohřeb
-Skokan
-Vraždy v ulici Morgue, Vraždy v ulici Morgue (2)
-Zánik domu Usherů
-Zlatý brouk (Zlatý skarabeus)
-Zlatý chrobák, Zlatý chrobák (2)
-Zrádné srdce
­­­­

Diskuse k výpisku
Edgar Allan Poe - Vraždy v ulici Morgue (8)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­