Menu
Poe Edgar Allan (*19.01.1809 - †07.10.1849)
Jáma a kyvadlo (3)
Překlad: Josef Schwarz Povídka vypráví o muži, jenž byl odsouzen španělskými inkvizitory. Věděl, že umře, ale nevěděl jak. Zavřeli ho do tmavé místnosti, kde neviděl ani na krok. Po prozkoumání své cely zjistil, že uprostřed je jáma, do které málem spadnul. Jakmile inkvizitoři zjistili, že přežil, přivázali ho na stůl a nad ním se houpalo a pomalu spouštělo kyvadlo. Pomocí krys se mu v poslední chvíli podařilo uniknout, což jeho věznitele rozlítilo natolik, že spustili mechanizmus, který dával stěny k sobě. Uprostřed zůstala jáma, do které skoro spadnul, když v tom ho vytáhl francouzský generál, který právě porazil španělskou inkvizici. HLAVNÍ POSTAVY: Hlavní postavou je muž, který celý tento příběh vypráví.
Zdroj: ella, 21.03.2005
Související odkazy
Diskuse k výpisku
Edgar Allan Poe - Jáma a kyvadlo (3)
Aktuální pořadí soutěže
-
V měsících červenec a srpen (letní prázdniny) soutěž neprobíhá!
Přesto můžete i v tomto období do naší datábáze přidat vlastní práci.
Štítky
alchymista tajemství Nový měsíc Vítek lože řízek nejlepší přítelkyně slash o+smolíčkovi Rumcajs Vladimír Macura masaryk hercules vánoční přání Matoušek Čarovná popis osob uvahu matrix Colfer lékařství sobec nadání bou z nemocnice rabelais anglický park hudba souostroví Gulag zubi ariosto
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 743 504 769
Odezva: 0.08 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2025 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí