ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Poe Edgar Allan (*19.01.1809 - †07.10.1849)

   
­­­­

Jáma a kyvadlo a jiné povídky (7)

- přeložil Josef Schwarz

Výbor napínavých příběhů, hrůzostrašných, detektivních a vědecko-fantastických povídek ilustrující autorovo umění navodit atmosféru strachu a tajemna.

OBSAH VYBRANÝCH POVÍDEK:

Jáma a kyvadlo
Tento příběh vypráví o odsouzenci inkvizice, který byl uvržen do žaláře, kde se ho nejprve lstivě pokusili zabít tím, že by v úplné tmě neopatrným šlápnutím spadl do jámy uprostřed cely. To se jim ale nepovedlo, protože šťastnou náhodou těsně před jámou upadl, a tak ji objevil. Dalším způsobem smrti mělo být kyvadlo, které se k němu pomalu spouštělo ze stropu a kterému nemohl uhnout, protože byl svázaný. Ale této smrti se mu povedlo uniknout tím, že svá pouta potřel zbytky jídla a nechal je překousat krysami. Nakonec začala pomstychtivá inkvizice posouvat stěny jeho vězení, aby to nevydržel a musel skočit do jámy. Tam však byl zvláštní děs, kterého se odsouzený bál víc než čehokoliv jiného, a tak do ní skočit nechtěl. Ve chvíli, kdy ho stěny žaláře natlačily až na okraj jámy, zachránil ho generál Lasalla, jenž právě dobil Toledo.

Vlastní názor
Hlavní hrdina byl podle mě člověk odvážný, který lpěl na svém životě a i ve chvílích, kdy to vypadalo, že nemá jinou možnost než zemřít, dokázal jasně myslet a vymyslet nějaký plán.

Dílo se mi zdálo zajímavé díky tomu, že ačkoli bylo napsáno dlouze, velmi popisně a bylo vlastně jen o jedné relativně krátké události, tak nebylo nudné ani nezáživné, ale naopak se četlo dobře a bylo napínavé.

Černý kocour
Tato povídka vypráví o muži, který díky alkoholismu ztratil veškerou svou lásku ke zvířatům a nakonec dokonce zabil svého oblíbeného kocoura Pluta. Tu samou noc mu shořel dům, a tak se musel i se svou ženou přestěhovat do chudšího domku se sklepením. Kvůli výčitkám z vraždy zvířete si sehnal v hospodě nového kocoura, který byl úplně stejný jako Pluto, jen měl na břiše bílou šmouhu, jež brzy získala tvar šibenice. Jednou po cestě do sklepa chtěl muž kocoura zabít, ale ruku se sekerou mu zastavila žena. A tak, v návalu vzteku, zabil ji. Ve sklepě pak její mrtvolu zazdil a už to vypadalo, že mu všechno projde. Když však byli u něj policisté znovu na prohlídce, poklepal holí do stěny, za níž byla mrtvola a zpoza ní se ozval strašlivý řev. Policisté zeď vybourali a objevili mrtvolu jeho ženy a živého nového kocoura.

Vlastní názor
Hlavní hrdina byl zprvu hodný člověk, který měl rád zvířata. Díky alkoholu se ale změnil v tyrana, jenž se před ničím nezastavil a nad neváhal udělat i něco, co bylo špatné.

Na díle se mi zdál zajímavý motiv šibenice na břiše kocoura - dávalo to jakousi nápovědu o konci příběhu.

Vraždy v ulici Morgue
V ulici Morgue byly záhadně a velmi krutě zavražděny dvě ženy. Policie je bezradná. Až zchudlý pařížský aristokrat pan Dupin se svým analytickým myšlením odhalí, že za vraždy může orangutan, který utekl svému majiteli-námořníkovi. S jeho svědectvím poté celý případ může být zdárně vyřešen.

Vlastní názor
Hlavní hrdina, pan Dupin, je bystrý člověk s velmi analytickým myšlením, který se pouští do řešení věcí, které ostatní považují za nevyřešitelné.

Tento příběh se ze začátku zdá nudným, ale jak čtenář postupně odhaluje všechny souvislosti vraždy, stává se zajímavým a poutavým a vybízí k dohadování se, jak to vlastně doopravdy bylo, a kdo za vraždy může.

Muž davu
Je to příběh o muži, který po vyléčení z nemoci seděl v kavárně a pozoroval dav na ulici až do chvíle, kdy ho zaujal jeden stařec. Toho pak celou noc a celý následující den sledoval. Pomalu s ním bloumal přeplněnými ulicemi, tržišti a obchody a během s ním zdolával prázdné části města. Na konci tohoto pátrání usoudil, že tento stařec musí být neustále v davu a že když v něm není, cítí se ohrožen.

Vlastní názor
Hlavní hrdina je zvědavý a zvídavý muž, kterého když něco doopravdy zaujme, tak se toho jen tak nevzdá. Je také velmi odhodlaný.

Na příběhu se mi líbil hlavně začátek, kdy autor popisuje různorodost ulice a její změny. Potom už se mi příběh nezdál zas až tolik zajímavý a spíše to bylo pořád to samé - běh prázdnými ulicemi a pomalé bloumání přeplněnými místy.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jesky, 13.09.2009

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Černý kocour, Černý kocour (2), Černý kocour (3), Černý kocour (4)
-Démon zvrácenosti
-Eleonora, Eleonora (2)
-Havran, Havran (2), Havran (3), Havran (4), Havran (5), Havran (6), Havran (7)
-Havran (rozbor), Havran (rozbor) (2), Havran (rozbor) (3)
-Havran: 16 českých překladů
-Jáma a kyvadlo, Jáma a kyvadlo (2), Jáma a kyvadlo (3), Jáma a kyvadlo (4), Jáma a kyvadlo (5), Jáma a kyvadlo (6), Jáma a kyvadlo (7), Jáma a kyvadlo (8), Jáma a kyvadlo (9), Jáma a kyvadlo (10), Jáma a kyvadlo (11), Jáma a kyvadlo (12), Jáma a kyvadlo (13), Jáma a kyvadlo (14)
-Jáma a kyvadlo a jiné povídky, Jáma a kyvadlo a jiné povídky (2), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (3), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (4), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (5), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (6), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (7), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (8), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (9)
-Krajina stínů
-Maska červené smrti, Maska červené smrti (2)
-Muž, který se rozpadl, Muž, který se rozpadl (2)
-Oválný portrét (Fantastické příběhy)
-Pád do Maelströmu, Pád do Maelströmu (2)
-Pád domu Usherů
-Podlouhlá bedna
-Předčasný pohřeb, Předčasný pohřeb (2)
-Rozhovor Eirose s Charmionem
-Rukopis nalezený v láhvi
-Skokan
-Sud vína amontilladského, Sud vína amontilladského (2)
-Vrah jsi ty!, Vrah jsi ty! (2)
-Vraždy v ulici Morgue, Vraždy v ulici Morgue (2), Vraždy v ulici Morgue (3), Vraždy v ulici Morgue (4), Vraždy v ulici Morgue (5), Vraždy v ulici Morgue (6), Vraždy v ulici Morgue (7), Vraždy v ulici Morgue (8)
-William Wilson
-Zánik domu Usherů, Zánik domu Usherů (2)
-Zlatý brouk (Zlatý skarabeus), Zlatý brouk (Zlatý skarabeus) (2)
-Zlatý skarabeus a jiné povídky, Zlatý skarabeus a jiné povídky (2)
-Zrádné srdce, Zrádné srdce (2), Zrádné srdce (3)
-Zvony
Čítanka-Anděl pitvornosti
-Berenice
-Černý kocour
-Dobrodružství Arthura Gordona Pyma, Dobrodružství Arthura Gordona Pyma (2)
-Eleonora
-Filozofie básnické skladby
-Havran, Havran (2), Havran (3), Havran (4), Havran (5)
-Heleně
-Jáma a kyvadlo
-Maska červené smrti
-Oválná podobizna
-Předčasný pohřeb
-Skokan
-Vraždy v ulici Morgue, Vraždy v ulici Morgue (2)
-Zánik domu Usherů
-Zlatý brouk (Zlatý skarabeus)
-Zlatý chrobák, Zlatý chrobák (2)
-Zrádné srdce
­­­­

Diskuse k výpisku
Edgar Allan Poe - Jáma a kyvadlo a jiné povídky (7)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­