ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Poe Edgar Allan (*19.01.1809 - †07.10.1849)

­­­­

Podlouhlá bedna

- The Oblong Box, 1844

Vypravěč si zamluvil plavbu na poštovní lodi Independence. Byl potěšen, když zjistil, že popluje i mladý malíř Kornel Wyatt, jehož znal z univerzity. Wyatt trpěl letorou - směsicí nedůtklivosti, přecitlivělosti a nadšení - a ke všemu byl velice upřímné povahy. Objednal si jednu nadbytečnou kajutu, což vypravěči vrtalo hlavou. Domyslel si, že tam Wyatt ukryje cenný obraz. V den, kdy se mělo vyplouvat, se chtěl hrdina seznámit s Wyattovou ženou, která byla, podle vyprávění jejího muže, nesmírně krásná a kultivovaná, ale dočkal se jen omluvy, že paní Wyattové prý není dobře. Dočkal se též překvapení, když kapitán lodi oznámil, že "vzhledem k jistým nepředvídatelným okolnostem" loď nemůže vyplout.
Vypluli až za týden a vypravěč se konečně seznámil s paní Wyattovou. Byla celá zahalená a nikterak krásná. Wyatt byl toho dne nedůtklivý a brzy se s chotí odebral do kajuty. Wyatt s sebou vezl podlouhlou bednu z borového dřeva. Vypravěč se dovtípil, že je tam ukryta kopie Poslední večeře od Rubiniho ml.
Navzdory prosbám nevycházely Wyattovy sestry z kajuty. Paní Wyattová byla ostatním k smíchu a marně si všichni kladli otázku, proč se dal Wyatt do sňatku vlákat. Ponechával ji veškerou svobodu a sám se zamykal v kajutě. Paní Wyattová odcházela v noci spát do vedlejší kajuty.
Když bylo Wyattovi vypravěčem naznačeno, co se podle něj v bedně skrývá, Wyatt propukl v smích a poté omdlel.
Jedné noci vypravěč zaslechl, jak Wyatt otevírá bednu. O tom, že ji skutečně otevřel, nepochyboval, ale vzlykání, které zaslechl, přičítal rozmaru své obraznosti.
Sedmý den plavby měla loď potíže ve vichru a po dalších dvou dnech bylo potřeba vytáhnout záchranné čluny. Wyatt se odmítal vzdát své bedny a i přes varování ostatních vyskočil ze člunu, vrátil se pro bednu, přivázal se k ní a ta ho následně stáhla ke dnu. Zbylá posádka člunu se dopravila až do New Yorku.
Později se kapitán Hardy svěřil vypravěči s tajemstvím:

Wyatt v bedně převážel svou zesnulou manželku, která zemřela v první plánovaný termín odjezdu. Wyatt se však musel bezpodmínečně dostavit do New Yorku, ale bylo nutno dopravit mrtvé tělo ženy k její matce, avšak obecně rozšířený předsudek mu bránil provést to veřejně - cestující by raději opustili loď, než by se zúčastnili plavby s mrtvolou na palubě. Po dobu plavby představovala paní Wyattovou její tehdejší služebná...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Haemoglobin, 29.09.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Černý kocour, Černý kocour (2), Černý kocour (3), Černý kocour (4)
-Démon zvrácenosti
-Eleonora, Eleonora (2)
-Havran, Havran (2), Havran (3), Havran (4), Havran (5), Havran (6), Havran (7)
-Havran (rozbor), Havran (rozbor) (2), Havran (rozbor) (3)
-Havran: 16 českých překladů
-Jáma a kyvadlo, Jáma a kyvadlo (2), Jáma a kyvadlo (3), Jáma a kyvadlo (4), Jáma a kyvadlo (5), Jáma a kyvadlo (6), Jáma a kyvadlo (7), Jáma a kyvadlo (8), Jáma a kyvadlo (9), Jáma a kyvadlo (10), Jáma a kyvadlo (11), Jáma a kyvadlo (12), Jáma a kyvadlo (13), Jáma a kyvadlo (14)
-Jáma a kyvadlo a jiné povídky, Jáma a kyvadlo a jiné povídky (2), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (3), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (4), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (5), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (6), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (7), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (8), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (9)
-Krajina stínů
-Maska červené smrti, Maska červené smrti (2)
-Muž, který se rozpadl, Muž, který se rozpadl (2)
-Oválný portrét (Fantastické příběhy)
-Pád do Maelströmu, Pád do Maelströmu (2)
-Pád domu Usherů
-Podlouhlá bedna
-Předčasný pohřeb, Předčasný pohřeb (2)
-Rozhovor Eirose s Charmionem
-Rukopis nalezený v láhvi
-Skokan
-Sud vína amontilladského, Sud vína amontilladského (2)
-Vrah jsi ty!, Vrah jsi ty! (2)
-Vraždy v ulici Morgue, Vraždy v ulici Morgue (2), Vraždy v ulici Morgue (3), Vraždy v ulici Morgue (4), Vraždy v ulici Morgue (5), Vraždy v ulici Morgue (6), Vraždy v ulici Morgue (7), Vraždy v ulici Morgue (8)
-William Wilson
-Zánik domu Usherů, Zánik domu Usherů (2)
-Zlatý brouk (Zlatý skarabeus), Zlatý brouk (Zlatý skarabeus) (2)
-Zlatý skarabeus a jiné povídky, Zlatý skarabeus a jiné povídky (2)
-Zrádné srdce, Zrádné srdce (2), Zrádné srdce (3)
-Zvony
Čítanka-Anděl pitvornosti
-Berenice
-Černý kocour
-Dobrodružství Arthura Gordona Pyma, Dobrodružství Arthura Gordona Pyma (2)
-Eleonora
-Filozofie básnické skladby
-Havran, Havran (2), Havran (3), Havran (4), Havran (5)
-Heleně
-Jáma a kyvadlo
-Maska červené smrti
-Oválná podobizna
-Předčasný pohřeb
-Skokan
-Vraždy v ulici Morgue, Vraždy v ulici Morgue (2)
-Zánik domu Usherů
-Zlatý brouk (Zlatý skarabeus)
-Zlatý chrobák, Zlatý chrobák (2)
-Zrádné srdce
­­­­

Diskuse k výpisku
Edgar Allan Poe - Podlouhlá bednaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­