ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Poe Edgar Allan (*19.01.1809 - †07.10.1849)

­­­­

Zlatý skarabeus a jiné povídky (2)

Zlatý skarabeus je klasikou žánru o dobrodruzích a hledání pokladů, jež v plné míře rozvinuli až autoři jako R.Haggard a později také filmový průmysl.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Státní nakladatelství Dětské knihy, Praha, 1967, překlad Vladimír Henzl, 82 stran

OBSAH POVÍDEK:

  1. ZLATÝ SKARABEUS

    Příběh se odehrává:
    V Americe, na Sullivanově ostrově, který leží nedaleko Charlestonu v Jižní Karolíně, v 19. století.

    Hlavní postavy:
    Vypravěč - přítel pana Legranda, účastník dobrodružství, skeptický
    William Legrand - dobrodruh, badatel, milovník přírody, podivín, pocházel z bohaté rodiny, ale přišel o všechno, proto se přestěhoval na Sullivanův ostrov, kde žil pouze se svým sluhou
    Jupiter - oddaný černošský sluha pana Legranda, nesdílí jeho nadšení pro brouka, nevzdělaný

    Děj:
    Vypravěč se spřátelil s panem Legrandem, který našel neznámého zlatého brouka. Vypravěč ho chtěl vidět, ale pan Legrand ho den předtím někomu půjčil. Proto mu ho nakreslil na kus ušpiněného pergamenu, který našel ve své kapse. Vypravěč se podivoval - pan Legrand mu podal pergamen, na němž byla nakreslena lebka. Legrand se rozzlobil, že jeho přítel kritizuje jeho výtvarný projev.
    Po nějaké době navštíví Jupiter vypravěče a poprosí ho, aby šel za pane Legrandem. Pan Legrand se prý chová velmi divně a je možná nemocný. Jupiter si myslí, že pán onemocněl, protože ho kousl brouk. Pán prý mluví ze spaní o zlatě. Pan Legrand také v dopise vyzývá vypravěče, aby ho neprodleně navštívil. Vypravěč se opět setkává s Legrandem. On i Jupiter doprovází Legranda na jeho podivné cestě, přestože si oba myslí, že pan Legrand zešílel. Dojdou ke stromu a Jupiter má vylézt na sedmou větev vysokého stromu. Tam sluha našel lebku. Levým okem lebky má protáhnout provázek s broukem a tam, kam brouk spadl, začali kopat. Nic neobjevili a pan Legrand byl velmi zklamaný. Potom ale zjistí, že Jupiter neví, kde je pravá a levá strana, a začnou kopat jinde. Vykopou lidské kostry a ohromnou truhlu s pokladem. Pan Legrand vysvětluje záhadu: Jedná se o poklad piráta Kidda.
    Pergamen, na který kreslil pan Legrand obrázek brouka, skrýval tajemství pokladu. Na tento pergamen si pirát Kidd napsal šifry, které vedou k pokladu. Pergamen ale šifry vyjeví pouze za působení tepla. Vypravěč držel tehdy pergamen nad krbem, když mu ho pan Legrand podal. Na pergamenu byla nakreslena lebka, kůzle (Kidd = kůzle) a číselné šifry, které pan Legrand vyluštil, a tím našel cestu k truhle.

    Citace:
    Několik minut jsem si nákres prohlížel. "To je nějaký podivný skarabeus," řekl jsem. "Musím se přiznat, že tento druh neznám. Nic takového jsem ještě neviděl, ledaže by to byla lebka - umrlčí hlava - tomu se tak ještě nejvíc ze všeho, co jsem kdy viděl, ten brouk podobá."

  2. UKRADENÝ DOPIS

    Příběh se odehrává:
    Ve Francii v 19. století.

    Hlavní postavy:
    Vypravěč - přítel pana Dupina
    August Dupin - detektiv, chytrý, přemýšlivý, má jiné vyšetřovací metody, spojuje logiku se selským rozumem a uměním přemýšlet jako ostatní; nový prototyp detektiva, předchůdce Sherlocka Holmese, Hercula Poirota aj.
    Prefekt - detektiv, který uvažuje zaběhnutým způsobem

    Děj:
    Prefekt vyšetřuje podivnou krádež a celý případ vypravuje panu Dupinovi. Z královské komnaty byl ukraden důležitý dopis. Ví se, kdo ho ukradl a že ho pořád ještě má. Prefekt a jeho kolegové prohledali všechna místa v paláci ministra, který dopis ukradl, kde by mohl být dopis ukrytý, ale nenašli ho.
    Dupin hledá sám, ale má jinou metodu. Nezkoumá "tajná" místa, ale právě opačně. Je si jistý, že dopis je schválně uložen na tom nejviditelnějším místě, aby nikomu nepřipadal důležitý. Dupin opravdu dopis objeví na obyčejném místě (v jiné obálce) a nenápadně jej odnese a předá prefektovi.

  3. PÁD DO MALSTRÖMU

    Příběh se odehrává:
    V Norsku, na hoře Helseggenu, pravděpodobně 19. století.

    Hlavní postavy:
    Vypravěč
    Stařec - námořník

    Děj:
    Vypravěč s námořníkem sedí na hoře Helseggenu. Námořník vypráví, že se mezi ostrovy nedá plout, protože mořské proudy způsobují vír, kterému podlehnou i obrovské lodi. Nejnebezpečnější vír je Malström. Stařec vypráví o pádu do Malströmu, který přežil. Námořník spolu s bratry se přiblížili až k Malströmu, otočil se ale vítr a oni se propadli do víru. Námořník si myslel, že nemá šanci a že nastává jeho konec. Přidržoval se soudku na lodi a zachránil se. Potom ale vypadal, jako kdyby byl zestárnul o několik desítek let.

VLASTNÍ NÁZOR:

Povídky byly poutavé, Poe je zakladatelem kriminálních a tajuplných příběhů a hororů. Tyto povídky ale horory nebyly.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavla Čermáková, 31.12.2008

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Černý kocour, Černý kocour (2), Černý kocour (3), Černý kocour (4)
-Démon zvrácenosti
-Eleonora, Eleonora (2)
-Havran, Havran (2), Havran (3), Havran (4), Havran (5), Havran (6), Havran (7)
-Havran (rozbor), Havran (rozbor) (2), Havran (rozbor) (3), Havran (rozbor) (4)
-Havran: 16 českých překladů
-Jáma a kyvadlo, Jáma a kyvadlo (2), Jáma a kyvadlo (3), Jáma a kyvadlo (4), Jáma a kyvadlo (5), Jáma a kyvadlo (6), Jáma a kyvadlo (7), Jáma a kyvadlo (8), Jáma a kyvadlo (9), Jáma a kyvadlo (10), Jáma a kyvadlo (11), Jáma a kyvadlo (12), Jáma a kyvadlo (13), Jáma a kyvadlo (14)
-Jáma a kyvadlo a jiné povídky, Jáma a kyvadlo a jiné povídky (2), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (3), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (4), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (5), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (6), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (7), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (8), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (9), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (10)
-Krajina stínů
-Maska červené smrti, Maska červené smrti (2)
-Muž, který se rozpadl, Muž, který se rozpadl (2)
-Oválný portrét (Fantastické příběhy)
-Pád do Maelströmu, Pád do Maelströmu (2)
-Pád domu Usherů
-Podlouhlá bedna
-Předčasný pohřeb, Předčasný pohřeb (2)
-Rozhovor Eirose s Charmionem
-Rukopis nalezený v láhvi
-Skokan
-Sud vína amontilladského, Sud vína amontilladského (2)
-Vrah jsi ty!, Vrah jsi ty! (2)
-Vraždy v ulici Morgue, Vraždy v ulici Morgue (2), Vraždy v ulici Morgue (3), Vraždy v ulici Morgue (4), Vraždy v ulici Morgue (5), Vraždy v ulici Morgue (6), Vraždy v ulici Morgue (7), Vraždy v ulici Morgue (8)
-William Wilson
-Zánik domu Usherů, Zánik domu Usherů (2), Zánik domu Usherů (3)
-Zlatý brouk (Zlatý skarabeus), Zlatý brouk (Zlatý skarabeus) (2)
-Zlatý skarabeus a jiné povídky, Zlatý skarabeus a jiné povídky (2)
-Zrádné srdce, Zrádné srdce (2), Zrádné srdce (3)
-Zvony
Čítanka-Anděl pitvornosti
-Berenice
-Černý kocour
-Ďáběl ve zvonici
-Dobrodružství Arthura Gordona Pyma, Dobrodružství Arthura Gordona Pyma (2)
-Eleonora
-Filozofie básnické skladby
-Havran, Havran (2), Havran (3), Havran (4), Havran (5)
-Heleně
-Jáma a kyvadlo
-Maska červené smrti
-Oválná podobizna
-Oválný portrét (Fantastické příběhy)
-Předčasný pohřeb
-Skokan
-Vraždy v ulici Morgue, Vraždy v ulici Morgue (2)
-Zánik domu Usherů
-Zlatý brouk (Zlatý skarabeus)
-Zlatý chrobák, Zlatý chrobák (2)
-Zrádné srdce
­­­­

Diskuse k výpisku
Edgar Allan Poe - Zlatý skarabeus a jiné povídky (2)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)