ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Poe Edgar Allan (*19.01.1809 - †07.10.1849)

­­­­

Jáma a kyvadlo (8)

Vydavatelství: Mladá fronta, Praha, 1988
Přeložil: Josef Schwarz
Žánr: povídka
Místo děje: žalář v Toledu
Hlavní postava: odsouzenec, který byl ve vězení týrán a nucen ke smrti padnutím do jámy anebo probodnutím čepelí

DĚJ:

Tahle povídka vypovídá o člověku odsouzeném k smrti v Toledu. Když po vynesení rozsudku omdlel, odnesli ho do cely. Po probrání se bál otevřít oči, neobával se toho, co uvidí, ale že neuvidí vůbec nic. Konečně se odhodlal otevřít oči a jeho nejhorší představy se naplnily - kolem byla jen černá tma.
Vstal ze země a opatrně šmátral rukama kolem sebe. Snažil se zahlédnout alespoň malý paprsek světla, ale marně. Odhodlal se udělat pár kroků a rukama narazil konečně na zeď. Rozhodl se změřit délku svého žaláře, a tak vrazil čepel do nějaké škvíry. Podlaha byla velmi vlhká a kluzká, upadl na zem a vyčerpáním usnul. Když se probudil, našel vedle sebe bochník chleba a džbán s vodou. Po jídle se rozhodl pokračovat ve vyměřování žaláře. Než upadl, ušel 52 kroků, po jídle ušel 48 kroků, a tak napočítal 100 kroků. Narazil ovšem na četné hrany, a tak nemohl určit, o jaký tvar jde.
Rozhodl se přejít taky celý prostor napříč. Přišlápl si cár svých šatů a upadl obličejem na zem. Byl zmaten, že brada se dotýká země a zbytek obličeje ničeho. Natáhl tedy ruce, pod nimi našel prázdno, a tak vydrolil malý úlomek a hodil jej do jámy, aby zjistil její přibližnou hloubku. Opět usnul, a když se probudil našel chléb a džbán vody. Ve vodě byla nejspíš omamná látka, protože hned zase usnul.
Po probuzení si hned všímá, že může rozpoznat své okolí, odněkud vychází paprsky světla. Ale v zápětí si uvědomí, že je připoután k nízkému dřevěnému rámu a může jen hýbat levou rukou, kvůli jídlu. Podíval se nahoru a zjistil, že nad ním visí kyvadlo s čepelí. Po chvíli se podíval kolem sebe a viděl spoustu krys, které vylézaly z jámy. Když se podíval opět nad sebe, spatřil, že dráha kyvadla zrychlila a kyvadlo kleslo níže. Zoufale přemýšlel, jak by se od odtud dostal. Po několika minutách, možná hodinách, ho napadlo potřít pásy jídlem, aby je krysy rozkousaly. Najednou se na něj vrhla spousta krys a pásy přežraly. Ovšem kyvadlo mu roztrhlo na hrudi košili a ještě dvakrát přejelo přes hruď.
Rychle vstal na kamennou dlažbu. Vtom se kyvadlo zastavilo a vyjelo zpět nahoru. Na zdech uviděl obrazy satanské postavy. Zdi se začaly rozžhavovat. Začal se měnit i tvar zdi. Stahovala se k němu a hnala ho doprostřed žaláře k jámě. Chtěl jakoukoliv smrt, jen nechtěl skočit do jámy. Posunoval se blíže a blíže k jámě, a když už byl smířený s tím, že zemře v jámě, uslyšel lidské hlasy. Natažená ruka zachytila jeho ruku právě v okamžiku, kdy klesal v mdlobách do jámy. Byla to ruka generála Lasalla. Toledo je v rukou spravedlnosti a odsouzenec je zachráněn.

CITÁT Z KNIHY:

...Kývalo se v krátkých kmitech a ovšem zvolna. Několik minut jsem je tak pozoroval spíše s podivem než s bázní. Posléze mne jeho jednotvárný pohyb unavil a zadíval jsem se jinam. Zaslechl jsem totiž slabý šelest, a když jsem pohlédl na zem, viděl jsem, jak se tu pohybuje několik obrovských krys. Vylézaly ze šachty, kterou jsem měl před očima hned po pravici. A nedbajíce mého upřeného pohledu, hrnuly se sem v houfech s lačnýma očima; lákal je pach masa. Jen s velkým, soustředěným vypětím jsem je od něho odháněl.
Po půlhodině (snad uplynula i hodina - měl jsem nejasnou představu o čase) jsem opět vzhlédl. A teď jsem spatřil něco, co mne opravdu zmátlo a udivilo. Dráha kyvadla se prodloužila bezmála o yard. A jeho rychlost byla přirozeně také mnohem větší. Ale hlavně mne znepokojil dojem, že znatelně pokleslo...

VLASTNÍ NÁZOR:

Tahle povídka se mi líbila hlavně proto, že byla dost v určitých úsecích napínavá a doslova nutila čtenáře dočíst ji až do konce se zatajeným dechem. Autor ukazuje na hrozné způsoby jednání s odsouzenci v Toledu, jako ukazuje například úryvek z povídky.
Ke konci, když už si čtenář myslí, že vše skončí smrtí, tak v poslední chvíli je odsouzenec zachráněn a vše končí šťastně.
Povídku bych celkově zhodnotila jako velmi výborně napínavou, až hororovou...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: miky227, 03.10.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Černý kocour, Černý kocour (2), Černý kocour (3), Černý kocour (4)
-Démon zvrácenosti
-Eleonora, Eleonora (2)
-Havran, Havran (2), Havran (3), Havran (4), Havran (5), Havran (6), Havran (7)
-Havran (rozbor), Havran (rozbor) (2), Havran (rozbor) (3)
-Havran: 16 českých překladů
-Jáma a kyvadlo, Jáma a kyvadlo (2), Jáma a kyvadlo (3), Jáma a kyvadlo (4), Jáma a kyvadlo (5), Jáma a kyvadlo (6), Jáma a kyvadlo (7), Jáma a kyvadlo (8), Jáma a kyvadlo (9), Jáma a kyvadlo (10), Jáma a kyvadlo (11), Jáma a kyvadlo (12), Jáma a kyvadlo (13), Jáma a kyvadlo (14)
-Jáma a kyvadlo a jiné povídky, Jáma a kyvadlo a jiné povídky (2), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (3), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (4), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (5), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (6), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (7), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (8), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (9)
-Krajina stínů
-Maska červené smrti, Maska červené smrti (2)
-Muž, který se rozpadl, Muž, který se rozpadl (2)
-Oválný portrét (Fantastické příběhy)
-Pád do Maelströmu, Pád do Maelströmu (2)
-Pád domu Usherů
-Podlouhlá bedna
-Předčasný pohřeb, Předčasný pohřeb (2)
-Rozhovor Eirose s Charmionem
-Rukopis nalezený v láhvi
-Skokan
-Sud vína amontilladského, Sud vína amontilladského (2)
-Vrah jsi ty!, Vrah jsi ty! (2)
-Vraždy v ulici Morgue, Vraždy v ulici Morgue (2), Vraždy v ulici Morgue (3), Vraždy v ulici Morgue (4), Vraždy v ulici Morgue (5), Vraždy v ulici Morgue (6), Vraždy v ulici Morgue (7), Vraždy v ulici Morgue (8)
-William Wilson
-Zánik domu Usherů, Zánik domu Usherů (2)
-Zlatý brouk (Zlatý skarabeus), Zlatý brouk (Zlatý skarabeus) (2)
-Zlatý skarabeus a jiné povídky, Zlatý skarabeus a jiné povídky (2)
-Zrádné srdce, Zrádné srdce (2), Zrádné srdce (3)
-Zvony
Čítanka-Anděl pitvornosti
-Berenice
-Černý kocour
-Dobrodružství Arthura Gordona Pyma, Dobrodružství Arthura Gordona Pyma (2)
-Eleonora
-Filozofie básnické skladby
-Havran, Havran (2), Havran (3), Havran (4), Havran (5)
-Heleně
-Jáma a kyvadlo
-Maska červené smrti
-Oválná podobizna
-Předčasný pohřeb
-Skokan
-Vraždy v ulici Morgue, Vraždy v ulici Morgue (2)
-Zánik domu Usherů
-Zlatý brouk (Zlatý skarabeus)
-Zlatý chrobák, Zlatý chrobák (2)
-Zrádné srdce
­­­­

Diskuse k výpisku
Edgar Allan Poe - Jáma a kyvadlo (8)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­