ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Poe Edgar Allan (*19.01.1809 - †07.10.1849)

­­­­

Pád do Maelströmu (2)

- A Descent into the Maelström, 1841

Vypravěč je vyveden starcem Jonasem na vrchol norské hory Helseggen (Mračná). Společně sledují moře, které je silně zčeřené. Znenáhla je vyruší rostoucí zvuk a pohled na silný proud směřující k východu. Proud nabývá na prudkosti a rychlosti. V pěti minutách se rozpoutá až k ostrovu Vurrgh nezkrotná vřava. Nejmocněji to však bouří mezi bližším ostrovem Moskoe a pobřežím. Během dalších minut se celý výjev od základu mění. Hladina je klidná, ale vznikají mohutné šmouhy pěny. Ty se prolínají a vzniká hrůzostrašný vír.
Hora se začíná třást v základech a není pochyb, že jde o vír Maelström, Nory označován jako "Moskoeström". Ti dva pozorují dění kolem a stařec začíná vyprávět svůj příběh:

Kdysi jezdil se dvěma bratry na šalupě lovit ryby mezi ostrovy za Moskoe blízko Vurrghu. Právě se vraceli zpátky z lovu s úmyslem proplout strömem v osm hodin, kdy má nastat mezidobí klidu. Brzy je přepadá bouře a neprohlédnutelná tma. Rozpoutá se hurikán a srazí stěžeň lodi i s Jonasovým bratrem. Šalupu pohltí moře, poté se vynoří, a bratři se strachem zjišťují, že míří do strömu. Jonas, přestože je to těžko uvěřitelné, začíná litovat, že se nebude moci podělit s přáteli o takovýto velkolepý zážitek.
Snad hodinu krouží vírem kolem dokola, až se přiblíží k jeho vnitřnímu okraji. Jonas svírá soudek a už se řítí do propasti. Ve víru se nachází různé předměty, od kusů nábytku až po trosky lodi. Na Jonase dotírá zvědavost, ale zároveň začne doufat v záchranu. Pozoruje, jak rychle které předměty klesají a rozhodne se přivázat se k soudku na vodu. Jeho bratr však odmítá upustit kruh, kterého se zmocnil na lodi. Vír se postupně utišuje a Jonas vyplouvá zachráněn na hladinu. Vytahují ho jeho staří kamarádi, rybáři, avšak nepoznávají ho - vlasy mu zešedivěly a změnil se mu výraz tváře. Lofotenští rybáři jeho příběhu neuvěřili.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Haemoglobin, 29.09.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Černý kocour, Černý kocour (2), Černý kocour (3), Černý kocour (4)
-Démon zvrácenosti
-Eleonora, Eleonora (2)
-Havran, Havran (2), Havran (3), Havran (4), Havran (5), Havran (6), Havran (7)
-Havran (rozbor), Havran (rozbor) (2), Havran (rozbor) (3), Havran (rozbor) (4)
-Havran: 16 českých překladů
-Jáma a kyvadlo, Jáma a kyvadlo (2), Jáma a kyvadlo (3), Jáma a kyvadlo (4), Jáma a kyvadlo (5), Jáma a kyvadlo (6), Jáma a kyvadlo (7), Jáma a kyvadlo (8), Jáma a kyvadlo (9), Jáma a kyvadlo (10), Jáma a kyvadlo (11), Jáma a kyvadlo (12), Jáma a kyvadlo (13), Jáma a kyvadlo (14)
-Jáma a kyvadlo a jiné povídky, Jáma a kyvadlo a jiné povídky (2), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (3), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (4), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (5), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (6), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (7), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (8), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (9), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (10)
-Krajina stínů
-Maska červené smrti, Maska červené smrti (2)
-Muž, který se rozpadl, Muž, který se rozpadl (2)
-Oválný portrét (Fantastické příběhy)
-Pád do Maelströmu, Pád do Maelströmu (2)
-Pád domu Usherů
-Podlouhlá bedna
-Předčasný pohřeb, Předčasný pohřeb (2)
-Rozhovor Eirose s Charmionem
-Rukopis nalezený v láhvi
-Skokan
-Sud vína amontilladského, Sud vína amontilladského (2)
-Vrah jsi ty!, Vrah jsi ty! (2)
-Vraždy v ulici Morgue, Vraždy v ulici Morgue (2), Vraždy v ulici Morgue (3), Vraždy v ulici Morgue (4), Vraždy v ulici Morgue (5), Vraždy v ulici Morgue (6), Vraždy v ulici Morgue (7), Vraždy v ulici Morgue (8)
-William Wilson
-Zánik domu Usherů, Zánik domu Usherů (2)
-Zlatý brouk (Zlatý skarabeus), Zlatý brouk (Zlatý skarabeus) (2)
-Zlatý skarabeus a jiné povídky, Zlatý skarabeus a jiné povídky (2)
-Zrádné srdce, Zrádné srdce (2), Zrádné srdce (3)
-Zvony
Čítanka-Anděl pitvornosti
-Berenice
-Černý kocour
-Dobrodružství Arthura Gordona Pyma, Dobrodružství Arthura Gordona Pyma (2)
-Eleonora
-Filozofie básnické skladby
-Havran, Havran (2), Havran (3), Havran (4), Havran (5)
-Heleně
-Jáma a kyvadlo
-Maska červené smrti
-Oválná podobizna
-Předčasný pohřeb
-Skokan
-Vraždy v ulici Morgue, Vraždy v ulici Morgue (2)
-Zánik domu Usherů
-Zlatý brouk (Zlatý skarabeus)
-Zlatý chrobák, Zlatý chrobák (2)
-Zrádné srdce
­­­­

Diskuse k výpisku
Edgar Allan Poe - Pád do Maelströmu (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­