ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Poe Edgar Allan (*19.01.1809 - †07.10.1849)

   
­­­­
Edgar Allan Poe 2

ŽIVOTOPIS č.1 - Ondřej Dostál, ondradostal[zavinac]tiscali.cz

Narodil se 19. ledna 1809 v Bostonu, v rodině kočovných herců. Rodiče ztratil záhy, otec alkoholik rodinu opustil a matka zemřela, když mu byly dva roky. Ujali se ho manželé Frances a John Allanovi, kteří pocházeli z bohaté rodiny obchodníků. V letech 1815-1820 studoval v Anglii, po návratu do USA vstoupil na univerzitu v Charlottesvillu, nepohodl se však s otčímem a utekl do Bostonu, kde uveřejnil svou první knihu básní TEMERLAN A JINÉ BÁSNĚ (1827) a vstoupil do armády. Po smrti paní Allanové se udobřil s otčímem a vstoupil do vojenské akademie ve West Pointu, odkud byl v roce 1831 vyhozen.
Pro nedostatek prostředků žil nějaký čas u své vlastní tety v Baltimore. Zde se rozhodl pro svou spisovatelskou dráhu, vyšel mu sborník básní a první povídka. V Baltimore se také Poe oženil se svou vlastní sestřenicí Virginií. Začal pracovat jako redaktor v různý časopisech, ačkoli jako redaktor dokázal zvednout náklad novin nebo časopisů, byl vždy později vyhozen pro opilství. Příběh RUKOPIS NALEZENÝ V LAHVI (1833) vyhrál roce 1833 soutěž časopisu Baltimore Saturday Visitor.
Roku 1835 získává místo redaktora v Richmondu, zde píše články a kritiky, vydává román PŘÍBĚHY ARTHURA GORDONA PYMA Z NANTUCKETU (1836). Po ztrátě zaměstnání nachází roku 1836 nové redaktorské místo ve Filadelfii. Zde se mu podařilo vydat povídku ZÁNIK DOMU USHERŮ (1838) a o dva roky později soubor povídek GROTESKY A ARABESKY (1840).
Úspěch představuje povídka VRAŽDY V ULICI MORGUE (1841), označovaná za první detektivní povídku vůbec. Roku 1842 publikuje MASKU ČERVENÉ SMRTI (1842) a svou neslavnější prózu JÁMA A KYVADLO (1843).
Opravdovou slávu mu přinesou detektivní povídky ZLATÝ BROUK (1843) a ČERNÝ KOCOUR (1843). Následuje pobyt v New Yorku, kde napíše své životní dílo, báseň HAVRAN (1845), ke kterému se později vrátí statí FILOZOFIE BÁSNICKÉ SKLADBY (1846).
Zatímco Havran a jeho rozbor filozofie básnické skladby ukazovaly velikost autorova nadání a intelektu, jeho životní dráha neodvratně směřovala ke katastrofě, zejména po Virginiině smrti. Poe fyzicky i duševně strádal, avšak nadále pracoval - přednášel, publikoval esej o Vesmíru EUREKA (1848). Stačil se zasnoubit se dvěma ženami najednou. Poe upadl do zoufalé bídy, nakonec se rozhodl pro návštěvu tety v Baltimore, kde se zrovna konaly volby. Poa se zmocnila parta politických náhončích, kteří ho vodili opilého a omámeného drogami s jedné volební místnosti do druhé, kde ho nutili odevzdat hlas pro jejich kandidáta. Tuto šílenost Poe nepřežil, zemřel 7. října 1849 v baltimorské nemocnici.
Jeho pohřbu se zúčastnili čtyři lidé. Náhrobní kámen, který měl být na hrob postaven, se po cestě rozbil.


ŽIVOTOPIS č.2 - Pavlína, pavlina.vitkova[zavinac]gmail.com

Edgar Allan Poe se narodil 19. ledna 1809 v Bostonu jako jedno ze tří dětí páru kočovných herců Poeových. Otec ale propadl alkoholismu a svoji rodinu opustil. Matka zemřela už ve svých 24 letech na tuberkulózu, a tak malý Edgar putoval do sirotčince. Zde se ho po celkem krátké době ujala rodina Allanů - odtud tedy jeho prostřední jméno. Dá se říci, že od této doby byl Allan velmi hýčkán.

Pět roků strávil se svojí novou rodinou v Anglii, kde také navštěvoval základní školu. V pozdějším věku studoval University of Virginia, kde se ale také poprvé zadlužil a zbytek svých peněz propil s kamarády.

Odchází do Bostonu, kde vychází jeho první básně, ale ty neměly valný úspěch. Celou tuto dobu se Poe potýkal s finančními problémy. Z těchto důvodů také vstoupil do armády a později dokonce začal studovat vojenskou akademii, kterou však též nedokončil. Dále se věnoval psaní a svého prvního úspěchu dosáhl v roce 1834, kdy získal hlavní ocenění za Rukopis nalezený v lahvi od jednoho baltimorského deníku.

Poe také začal pracovat jako redaktor v Richmondu (1835). Psal články a kritiky. Po ztrátě tohoto zaměstnání začal pracovat jako redaktor ve Filadelfii.

Co se týče jeho milostného života, Poe se zamiloval do své mladičké sestřenice, kterou si vzal, ale ta po několika letech zemřela. Dále měl dva milostné vztahy, ale vždy je rozbil svým chováním.

Tím vším začal jeho morální, intelektuální i fyzický pád. 3. října 1849 byl nalezen opilý na baltimorském chodníku v blízkosti Light Street. Z bezvědomí se už neprobral a o pár dní později (tedy 7. 10.) zemřel.

Byl to romantický básník, prozaik, literární teoretik a esejista.
Psal zpravidla fantastické a mystické příběhy a byl zakladatelem detektivního a hororového žánru. Jeho tvorby nechaly stopy ve spoustě dalších děl jiných autorů a jsou také inspirací pro díla budoucí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavlína, 19.02.2010

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Černý kocour, Černý kocour (2), Černý kocour (3), Černý kocour (4)
-Démon zvrácenosti
-Eleonora, Eleonora (2)
-Havran, Havran (2), Havran (3), Havran (4), Havran (5), Havran (6), Havran (7)
-Havran (rozbor), Havran (rozbor) (2), Havran (rozbor) (3), Havran (rozbor) (4)
-Havran: 16 českých překladů
-Jáma a kyvadlo, Jáma a kyvadlo (2), Jáma a kyvadlo (3), Jáma a kyvadlo (4), Jáma a kyvadlo (5), Jáma a kyvadlo (6), Jáma a kyvadlo (7), Jáma a kyvadlo (8), Jáma a kyvadlo (9), Jáma a kyvadlo (10), Jáma a kyvadlo (11), Jáma a kyvadlo (12), Jáma a kyvadlo (13), Jáma a kyvadlo (14)
-Jáma a kyvadlo a jiné povídky, Jáma a kyvadlo a jiné povídky (2), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (3), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (4), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (5), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (6), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (7), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (8), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (9), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (10)
-Krajina stínů
-Maska červené smrti, Maska červené smrti (2)
-Muž, který se rozpadl, Muž, který se rozpadl (2)
-Oválný portrét (Fantastické příběhy)
-Pád do Maelströmu, Pád do Maelströmu (2)
-Pád domu Usherů
-Podlouhlá bedna
-Předčasný pohřeb, Předčasný pohřeb (2)
-Rozhovor Eirose s Charmionem
-Rukopis nalezený v láhvi
-Skokan
-Sud vína amontilladského, Sud vína amontilladského (2)
-Vrah jsi ty!, Vrah jsi ty! (2)
-Vraždy v ulici Morgue, Vraždy v ulici Morgue (2), Vraždy v ulici Morgue (3), Vraždy v ulici Morgue (4), Vraždy v ulici Morgue (5), Vraždy v ulici Morgue (6), Vraždy v ulici Morgue (7), Vraždy v ulici Morgue (8)
-William Wilson
-Zánik domu Usherů, Zánik domu Usherů (2), Zánik domu Usherů (3)
-Zlatý brouk (Zlatý skarabeus), Zlatý brouk (Zlatý skarabeus) (2)
-Zlatý skarabeus a jiné povídky, Zlatý skarabeus a jiné povídky (2)
-Zrádné srdce, Zrádné srdce (2), Zrádné srdce (3)
-Zvony
Čítanka-Anděl pitvornosti
-Berenice
-Černý kocour
-Ďáběl ve zvonici
-Dobrodružství Arthura Gordona Pyma, Dobrodružství Arthura Gordona Pyma (2)
-Eleonora
-Filozofie básnické skladby
-Havran, Havran (2), Havran (3), Havran (4), Havran (5)
-Heleně
-Jáma a kyvadlo
-Maska červené smrti
-Oválná podobizna
-Oválný portrét (Fantastické příběhy)
-Předčasný pohřeb
-Skokan
-Vraždy v ulici Morgue, Vraždy v ulici Morgue (2)
-Zánik domu Usherů
-Zlatý brouk (Zlatý skarabeus)
-Zlatý chrobák, Zlatý chrobák (2)
-Zrádné srdce
­­­­

Diskuse k životopisu
Edgar Allan PoeMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)