ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Poe Edgar Allan (*19.01.1809 - †07.10.1849)

­­­­

Muž, který se rozpadl

  • povídka, fantaskní příběh
  • k nalezení v knihách: Jáma a kyvadlo a jiné povídky, Zlatý skarabeus, Na slovíčko s mumií

Děj příběhu je popsán z autorova pohledu (ich-forma). Vypráví o tom, jak se seznámil s honorárním brigádním generálem Johnem A.B.C. Smithem, o kterém je známo, že táhl proti indiánským kmenům Bugabu a Kikapu. Autora hned na první pohled zaujal svým vzhledem. Byl úplně dokonalý - perfektní vlasy, na něž by mohl být pyšný i Brutus, uhlově černý knír, který byl nejhezčí pod sluncem, alabastrově bílé zuby, dokonale jasný, zvonivý, melodický hlas, nesmírně velké a lesklé hnědavé oči, nejkrásnější hruď, jakou kdy autor spatřil, dokonalá ramena a úchvatné nohy.

Když byl vypravěč s generálem sám, všiml si, k jakému tématu nejčastěji statečný voják směřuje, totiž k oblasti filozofie a také k pokroku v technickém vynalézání.

Po rozchodu zájem o generála Smithe u vypravěče vzrostl tak, že mu to nedalo, a rozhodl se okamžitě pátrat dál mezi svými známými o všem, co se týká této osobnosti a také o ohromujících událostech během tažení proti Bugabuům a Kikapuům.

První příležitost se mu naskytla jednou v neděli při kázání, kde seděl ve stejné lavici jako velmi sdílná slečna Tabithy T. Začal tedy u ní vyzvídat, ale právě když se mu chystala říct zajímavou informaci o generálovi Smithovi, vyrušil je sám rozzuřený reverend.

Druhou šanci měl v divadle. Vstoupil do lóže, kde byly dvě slečny, jež se hned, jakmile se autor zmínil o brigádním generálovi, začaly rozplývat jeho skvělou postavou. Bohužel se opět nestačil dozvědět záhadnou informaci, o níž věděli všichni vyjma jeho samotného.

Třetí možnost dostal na večírku krásné vdovy, když s hostitelkou hrál karty. A zase přesně v okamžiku, kdy se mu chystala sdělit převratnou informaci, je vyrušila drobná vetřelkyně z odlehlého kouta.

Další, už čtvrtou, možnost měl na večírku paní Piruetové, když spolu tančili. Ke vší smůle je vyrušila slečna Intelektová, která měla dojem, že mluví o literárním díle Victora Huga Muž, který se směje a okamžitě se do debaty připojila.

Po těchto několika nezdařených pokusech dozvědět se více o generálovi A.B.C. Smithovi se rozhodl obrátit se na svého blízkého přítele pana Theodora Blasphémateura, charakteristického svou mluvou, kdy měl ve zvyku protahovat některé samohlásky. Po zdlouhavém monologu se vypravěč vzdal a od pana Theodora naštvaně odešel, a to přímo za generálem Johnem A.B.C. Smithem, od něhož se chtěl dozvědět tu impozantní zprávu, co se mu vlastně stalo. Po příchodu do jeho pokoje odkopl z cesty ranec čehosi, ze kterého se následně ozval tenký, směšný hlásek. Vypravěč polekaně odskočil do kouta a sledoval, jak se z toho čehosi postupně s pomocí sluhy generála stává člověk - totiž sám generál Smith. Při jednotlivém skládání svého těla popisoval, kde se dá nejlépe sehnat ta a zase ona část lidského těla (jako třeba nohy, zuby, paruka, oči a tak podobně) a zároveň vysvětloval, jak o jednotlivé "kusy" přišel.

A tak se vypravěč konečně dozvěděl pravdu o generálově úžasném těle a nazval ho mužem, který se rozpadl.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kate, 29.09.2010

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Černý kocour, Černý kocour (2), Černý kocour (3), Černý kocour (4)
-Démon zvrácenosti
-Eleonora, Eleonora (2)
-Havran, Havran (2), Havran (3), Havran (4), Havran (5), Havran (6), Havran (7)
-Havran (rozbor), Havran (rozbor) (2), Havran (rozbor) (3), Havran (rozbor) (4)
-Havran: 16 českých překladů
-Jáma a kyvadlo, Jáma a kyvadlo (2), Jáma a kyvadlo (3), Jáma a kyvadlo (4), Jáma a kyvadlo (5), Jáma a kyvadlo (6), Jáma a kyvadlo (7), Jáma a kyvadlo (8), Jáma a kyvadlo (9), Jáma a kyvadlo (10), Jáma a kyvadlo (11), Jáma a kyvadlo (12), Jáma a kyvadlo (13), Jáma a kyvadlo (14)
-Jáma a kyvadlo a jiné povídky, Jáma a kyvadlo a jiné povídky (2), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (3), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (4), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (5), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (6), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (7), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (8), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (9), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (10)
-Krajina stínů
-Maska červené smrti, Maska červené smrti (2)
-Muž, který se rozpadl, Muž, který se rozpadl (2)
-Oválný portrét (Fantastické příběhy)
-Pád do Maelströmu, Pád do Maelströmu (2)
-Pád domu Usherů
-Podlouhlá bedna
-Předčasný pohřeb, Předčasný pohřeb (2)
-Rozhovor Eirose s Charmionem
-Rukopis nalezený v láhvi
-Skokan
-Sud vína amontilladského, Sud vína amontilladského (2)
-Vrah jsi ty!, Vrah jsi ty! (2)
-Vraždy v ulici Morgue, Vraždy v ulici Morgue (2), Vraždy v ulici Morgue (3), Vraždy v ulici Morgue (4), Vraždy v ulici Morgue (5), Vraždy v ulici Morgue (6), Vraždy v ulici Morgue (7), Vraždy v ulici Morgue (8)
-William Wilson
-Zánik domu Usherů, Zánik domu Usherů (2)
-Zlatý brouk (Zlatý skarabeus), Zlatý brouk (Zlatý skarabeus) (2)
-Zlatý skarabeus a jiné povídky, Zlatý skarabeus a jiné povídky (2)
-Zrádné srdce, Zrádné srdce (2), Zrádné srdce (3)
-Zvony
Čítanka-Anděl pitvornosti
-Berenice
-Černý kocour
-Dobrodružství Arthura Gordona Pyma, Dobrodružství Arthura Gordona Pyma (2)
-Eleonora
-Filozofie básnické skladby
-Havran, Havran (2), Havran (3), Havran (4), Havran (5)
-Heleně
-Jáma a kyvadlo
-Maska červené smrti
-Oválná podobizna
-Předčasný pohřeb
-Skokan
-Vraždy v ulici Morgue, Vraždy v ulici Morgue (2)
-Zánik domu Usherů
-Zlatý brouk (Zlatý skarabeus)
-Zlatý chrobák, Zlatý chrobák (2)
-Zrádné srdce
­­­­

Diskuse k výpisku
Edgar Allan Poe - Muž, který se rozpadlMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­