ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Slohové práce Populárně naučné články

Populárně naučný článek či text je určen pro laiky nebo začátečníky v oboru, kterým se pro ně přístupnou formou snaží přiblížit výsledky určitého vědeckého bádání. Může se tedy jednat o texty s odbornou tematikou, jejichž výklad je ovšem zaměřen na čtenáře, kteří nemají speciální nebo hlubší znalosti v příslušném oboru, ale mají o danou problematiku zájem. Ačkoli v takovém textu zpravidla najdeme mnoho termínů, bez nichž bychom se při popisování výzkumů a výsledků vědeckého bádání jenom stěží obešli, objevují se zde i prvky stylu publicistického, jako jsou například obrazná pojmenování. Setkáváme se zde tedy i s kratšími větami, jazyk se přibližuje běžné mluvě a použití emocionálně zabarvených slov není zakázáno. Termíny, jež autor článku považuje za méně známé, jsou vysvětleny. Pro lepší názornost mohou pomoci i různé příklady, tabulky, obrázky či grafy…
Shrnutí: Populárně naučný text je psaný lehčí a záživnou formou, neposkytuje jen suchá, těžko stravitelná fakta a je určen pro širší okruh čtenářů, nikoliv jen pro odbornou veřejnost.

   
­­­­

Sekce Populárně naučné články obsahuje celkem 4 práce.
Malé číslo v závorce, uvedené vedle názvu slohové práce, znázorňuje aktuální průměrnou známku obdrženou od návštěvníků serveru Český-jazyk.cz (hodnoceno jako ve škole). Slohové práce, u nichž není známka uvedena, nebyly dosud ještě ohodnoceny dostatečným počtem lidí.
Seznam prací byl naposledy aktualizován dne 20.03.2023 v 10:10.


Sdílet na Twitteru Sdílet na Facebooku


Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­