ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.32
Hodnoceno: 19x Prosím, ohodnoť práci

Bílá lež

Co vlastně znamená lež? Nebo dokonce bílá lež? Používáme ji každý, a ten, kdo tvrdí že ne, vám právě lže. Lžeme všichni, někteří méně, někteří více, ale lžeme. Jenže mnoho z nás se setkalo převážně s černou lží, tedy takovou, která jen škodí. Setkali jsme se s ní například ve formě pomluv. Vymyšlených zesměšňujících historek. Ovšem není pravidlem, že lež jen škodí. Ano, snad od vzniku civilizace existuje lež, ale nemusí se jednat jen o tu škodolibou, existuje i takzvaná bílá lež.

Bílá lež neraní. Ušetří tazateli i odpovídajícímu účastníkovi konverzace mnoho nepříjemností. Díky ní nejenže neztratíte tolik přátel, jako kdybyste odpověděli zcela upřímně, ale vyhnete se i mnohdy velmi nepříjemnému faux pas.

Další z výhod bílé lži je skutečnost, že společnost jako taková je ochotna raději přijmout bílou lež, než čelit neostýchavé a častokrát zdrcující pravdě. Snad každý z nás zná situaci, kdy manžel tvrdí své manželce po dvaceti letech manželství, že je pořád stejně krásná. Ženu by upřímnost bolela, ale protože ji má muž rád, zvolí variantu bílé lži.

Milosrdenství. I tohle slovo by někdo mohl považovat za synonymum ke slovnímu spojení bílá lež. No, přiznejme si, není to úžasný pocit vykouzlit někomu, na kom nám záleží, úsměv na rtech bílou lží? Mnohem lepší pocit, než když kvůli upřímné pravdě bude mít dotyčný deprese. Díky bílé lži mnohdy míváme lepší pocit i sami ze sebe.

Zastávám názor, že bez lži, ať už bílé či jakékoliv jiné, by dnešní svět nemohl fungovat. Vznikla by spousta zbytečných problémů, kterým by se za použití bílé lži dalo předejít. A proto si myslím, že bílá lež je pro život nezbytná. A jaký máte vy názor na bílou lež? Používat, či nepoužívat?

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Barbora Plojharová, 01.10.2018

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Bílá ležMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­