ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.67
Hodnoceno: 67x Prosím, ohodnoť práci

George Orwell - Farma zvířat

George Orwell, narozen roku 1903 v Indii, patří mezi nejuznávanější literáty 20. století. Literát, editor, žurnalista se do světové literatury zařadil svou knihou Farma zvířat (1943-1944) a utopistickým románem 1984. Orwell umírá roku 1950 na tuberkulózu.

Orwellův román Farma zvířat, napsaný formou bajky, je podobenství o násilnou revolucí nastoleném společenství, v němž "jsou si všichni rovni", a jeho postupné proměně v systém, kde většina "rovných" je ovládána hrstkou ještě rovnějších. Orwell v tomto románu popisuje jistou anglickou farmu, kde se zmocní vlády zvířata a snaží se utvořit sociálně rovnou společnost. Na jednotlivých případech a pasážích knihy ukazuje formou alegorie a podobenství Stalinův režim v Rusku. Orwell v románu Farma zvířat ve zkratce zachycuje dosavadní dějiny bolševického Ruska od šíření Leninovy ideologie (vzor kance Majora /Lenina/ a jeho poselství), přes říjnovou revoluci (spor Napoleona /Stalin/ a Kuliše /Trockij/ a jeho vyhnání) po konec 2. světové války (pakt s okolními lidskými /kapitalistickými/ farmáři).

Kniha jednoduchým způsobem vysvětluje, poukazuje a kritizuje poměry v Rusku a Stalinův režim. Podobenství jsou naprosto zřejmá a jasná, a proto také byla kniha u nás zakázána téměř ihned po nástupu komunismu a znovu byla vydána až v 90. letech. Orwell popsal vzestup a bujení totalitní moci nadmíru zdařile a přesně. Podařilo se mu zachytil veškeré prvky totality jako například přepisovaní dějin (Kuliš se stává zbabělcem), ukázka poslušné masy (ovce), policejní dohled (Napoleonovi psi), pracovní budovatelské nadšeni proletariátu v podobě koně Boxera, Leninova posedlost elektrifikaci (větrný mlýn), stále menší příděly žrádla jako obraz krize bolševického hospodaření a mnohé další alegorie, které ukazují na nesmyslnost totalitního bolševického režimu, na jeho zrůdnost, zvrhlost a blbost. Co je také zajímavé, Orwell touto knihou položil základ pro svou další knihu 1984, ale již zde se setkáváme s trochou nadsázky, dalo by se říct s vizí a proroctvím komunismu, které nadále rozvedl právě v knize 1984.

Příběh revoluce tak, jak ji Orwell načrtl, je jasně tragický. Z hlediska většiny zvířat na farmě k žádné změně nedošlo, pouze se snad nakrátko zlepšila nálada. Stejně to proběhlo i v sovětském svazu, kde se i přes masovou demagogii, mistrné klamaní a přepisování historie ukázalo, že revoluce nepřinesla žádné zlepšení; paradoxně se vše ještě zhoršilo, a tak jako na farmě i v sovětském svazu pašíci ovládali ovce a odboj byl poražen a inteligence vymýcena či byla nucena se skrývat.

Přínosem románu je bezesporu věrné vykreslení totalitních režimů a jeho odstrašující příklad pro další generace, sloužící jako srozumitelné varování.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
George Orwell - Farma zvířat







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)