ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.66
Hodnoceno: 64x Prosím, ohodnoť práci

George Orwell - Farma zvířat

George Orwell, narozen roku 1903 v Indii, patří mezi nejuznávanější literáty 20. století. Literát, editor, žurnalista se do světové literatury zařadil svou knihou Farma zvířat (1943-1944) a utopistickým románem 1984. Orwell umírá roku 1950 na tuberkulózu.

Orwellův román Farma zvířat, napsaný formou bajky, je podobenství o násilnou revolucí nastoleném společenství, v němž "jsou si všichni rovni", a jeho postupné proměně v systém, kde většina "rovných" je ovládána hrstkou ještě rovnějších. Orwell v tomto románu popisuje jistou anglickou farmu, kde se zmocní vlády zvířata a snaží se utvořit sociálně rovnou společnost. Na jednotlivých případech a pasážích knihy ukazuje formou alegorie a podobenství Stalinův režim v Rusku. Orwell v románu Farma zvířat ve zkratce zachycuje dosavadní dějiny bolševického Ruska od šíření Leninovy ideologie (vzor kance Majora /Lenina/ a jeho poselství), přes říjnovou revoluci (spor Napoleona /Stalin/ a Kuliše /Trockij/ a jeho vyhnání) po konec 2. světové války (pakt s okolními lidskými /kapitalistickými/ farmáři).

Kniha jednoduchým způsobem vysvětluje, poukazuje a kritizuje poměry v Rusku a Stalinův režim. Podobenství jsou naprosto zřejmá a jasná, a proto také byla kniha u nás zakázána téměř ihned po nástupu komunismu a znovu byla vydána až v 90. letech. Orwell popsal vzestup a bujení totalitní moci nadmíru zdařile a přesně. Podařilo se mu zachytil veškeré prvky totality jako například přepisovaní dějin (Kuliš se stává zbabělcem), ukázka poslušné masy (ovce), policejní dohled (Napoleonovi psi), pracovní budovatelské nadšeni proletariátu v podobě koně Boxera, Leninova posedlost elektrifikaci (větrný mlýn), stále menší příděly žrádla jako obraz krize bolševického hospodaření a mnohé další alegorie, které ukazují na nesmyslnost totalitního bolševického režimu, na jeho zrůdnost, zvrhlost a blbost. Co je také zajímavé, Orwell touto knihou položil základ pro svou další knihu 1984, ale již zde se setkáváme s trochou nadsázky, dalo by se říct s vizí a proroctvím komunismu, které nadále rozvedl právě v knize 1984.

Příběh revoluce tak, jak ji Orwell načrtl, je jasně tragický. Z hlediska většiny zvířat na farmě k žádné změně nedošlo, pouze se snad nakrátko zlepšila nálada. Stejně to proběhlo i v sovětském svazu, kde se i přes masovou demagogii, mistrné klamaní a přepisování historie ukázalo, že revoluce nepřinesla žádné zlepšení; paradoxně se vše ještě zhoršilo, a tak jako na farmě i v sovětském svazu pašíci ovládali ovce a odboj byl poražen a inteligence vymýcena či byla nucena se skrývat.

Přínosem románu je bezesporu věrné vykreslení totalitních režimů a jeho odstrašující příklad pro další generace, sloužící jako srozumitelné varování.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Tifus, 07.01.2009

Ceska posta    
­­­­

Diskuse ke slohové práci
George Orwell - Farma zvířatMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­