ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.81
Hodnoceno: 52x Prosím, ohodnoť práci

Odvaha, nebo šílenství?

  • jedno ze zadání písemné práce z češtiny pro maturitu 2016 znělo Hranice mezi odvahou a šílenstvím
  • jednalo se o úvahový text o tenké hranici mezi odvahou a šílenstvím - funkce výchozího textu inspirativní

Mezi odvahou a šílenstvím bývá velice tenká hranice. Často nedokážeme ani rozeznat, zda se jedná o odvahu, nebo jen on selhání mysli, tedy šílenství.

Odvážní lidé jsou dle mého názoru ti, kteří nasazují své vlastní životy, aby zachránili životy ostatních. Nezáleží přitom na tom, zda jde o záchranáře, policisty, lékaře, hasiče či obyčejné lidi, jako jsme my.
Oproti tomu za šílenství lze považovat takové chování jedince, při kterém zbytečně hazarduje se svým životem nebo se životy ostatních lidí a nezáleží na tom, zdali tak činí úmyslně, či nikoliv.

Lidé, kteří balancují na hranici života a smrti jen pro zábavu, jsou bezpochyby nerozvážní a hloupí. Mnohdy si neuvědomují, jaké problémy mohou svým počínáním způsobit. Stačí jedno zaváhání nebo jeden špatný pohyb a zábava může skončit tragédií.
Někteří z nás se kupříkladu baví tím, že se jen tak prochází po výškových budovách bez jištění nebo se potápí v hlubinách mezi žraloky bez jakýchkoliv ochranných pomůcek.
A to je šílenství!

Opravdu to mají tito lidé zapotřebí? Ohrožují své životy i životy záchranářů, nemluvě o jejich rodinách, které se v případě neštěstí musí smířit s tím, že je někdo z jejich milovaných opustil bez příčiny jen kvůli vlastní hlouposti.

Avšak vyhodnotit, kde má hranice odvaha a kde se již bavíme o šílenství, si musí vyhodnotit každý sám. Já osobně si myslím, že žádný odvážlivec by nikdy schválně neohrozil životy jiných lidí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Vendys, 07.11.2016

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Odvaha, nebo šílenství?Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­