ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dickens Charles (*07.02.1812 - †09.06.1870)

­­­­

Oliver Twist (13)

Slavný román anglického autora zobrazuje život londýnské spodiny, která se v polovině 19. století mstí za svou bídu na vládnoucí společnosti.
Autor v jímavém příběhu sirotka, který se dostává mezi londýnskou chátru a přes trpké zkušenosti zůstává morálně čistý, podává přesvědčivý obraz všech vrstev anglické společnosti 19. století. Důraz, který Dickens klade na morální lidské hodnoty, čistotu srdce a nezáludnost citu, je výrazem jeho snahy o nápravu společnosti, kterou ve svých dílech podrobuje kritickému hodnocení. Osud hrdiny románu v sobě spojuje střetnutí dobra se zlem a dobrý konec příběhu je vyjádřením víry v člověka a v jeho schopnost odporovat zlu a věčnou touhu po spravedlnosti.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Academia v Praze roku 2009 (1. vydání). Z anglického originálu The Adventures of Oliver Twist přeložili Emanuel Tilsch a Emanuela Tilschová. Počet stran: 459. ISBN: 978-80-200-1802-1.

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Anglie, 19. století, anglický realismus

HLAVNÍ POSTAVY:

Oliver Twist - sirotek
Agnes Flemingová - matka Olivera
Monks - nevlastní bratr
paní Maylieová - ujme se Olivera
Fagin - falešný zloděj

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Víra v nezničitelnost lidských hodnot a ve vítězství dobra nad zlem.

OBSAH:

Příběh vypráví o mladém chlapci Oliverovi, jemuž po narození zemře matka. Oliver vyrůstá v sirotčinci, kde nikdy nepozná lásku a pochopení. Nedostával moc najíst, a tak když jednou přišel požádat o přidání kaše, vedoucí se rozhodli, že jej dál živit nebudou a dají ho do učení k hrobníkovi Sowerberrymu.

Od něj Oliver utíká do Londýna. Tam se seznámí se skupinou lidí, jíž vede Fagin. Nakonec zjistí, že jde o kapesní zloděje, kteří ho nabádají, aby se k nim přidal.

Olivera se ujme pan Brownlow. Po čase se opět setkává se skupinou zlodějů, ti ho donutí vloupat se do domu. Akce se nezdaří a Oliver je zraněn. Svěřuje se paní domu, že byl ke zločinu přinucen a ta se rozhodne nechat si ho.

Když je Oliverovi 18 let, zjistí, kdo byl jeho otec a že mu zanechal velké dědictví.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Andrea Žitková, 23.04.2011

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Charles Dickens - Oliver Twist (13)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­