ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dickens Charles (*07.02.1812 - †09.06.1870)

­­­­

Oliver Twist (12)

Slavný příběh chlapce, kterému po narození umírá matka a dostává se do obecního sirotčince. Odtud jeho cesty vedou do učení k hrobníkovi Sowerberrymu, který se ho ujme. Oliver však uteče do Londýna a přidá se ke skupině kapesních zlodějů. Při pokusu o vyloupení domu je postřelen a ujímají se ho dobří lidé. Oliverovi se dostane vzdělání a vyroste z něj navzdory těžkému osudu slušný člověk.

Příběh pojednává o malém sirotkovi jménem Oliver Twist. Ten odmalička vyrůstá v sirotčinci, protože mu zemřela matka poté, co ho porodila.

Když je Oliverovi 10 let, je nucen k povinným pracím. Tam se seznámí s dalšími sirotky a jednoho dne si losují, který z nich vyjde z řady a požádá o více jídla. Los padle na Olivera. On se tak vydá poprosit vedení o trochu "nášupu". Tím si je velice znepřátelí a oni se rozhodnou, že by bylo dobré, kdyby se chlapce zbavili a prodali ho nějakému podnikateli na výpomoc.

Jako první se ozve kominík, který by se ho rád ujal. Ten se ale Oliverovi vůbec nezamlouvá a protestuje proti tomu, aby si jej odvedl. Kominík ho tedy nezíská, ale dostane ho jiný muž - hrobník. Odvede si jej domů a dá mu konečně trochu najíst a přenechá mu zbytky pro psa. Hrobník si jeho práci velice vychvaluje, a dokonce ho povýší, aby mu vypomáhal s pohřby.

Jenže malého Olivera trápí další chlapec, jenž žije u hrobníka a také mu vypomáhá, vychytralý Noe. Posmívá se mu, že jeho matka byla zrádná mrcha a že si nezasloužila nic jiného než zemřít. To Olivera velice pobouří a začne se s ním bít. Jenže vše uvidí manželka hrobníka, Olivera zavře do sklepa a řekne o něm, že je to pomatený a nebezpečný šílenec.

Poté co ho v domě seřežou, rozhodne se Oliver, že uteče. Když utíká z města, najde ceduli, na níž je napsáno, jak daleko je Londýn, hlavní město Anglie. To vidí Oliver jako příležitost, kde by mohl žít a vydá se tam.

Je to velice strastiplná cesta, ovšem po sedmi dnech tam opravdu celý vyčerpaný a hladový dorazí. Tam si ho celého zuboženého všimne mladý chlapec, který se mu později představí jako Ferina Lišák. Ten ho zavede do domu, kde je spousta mladých chlapců a dívek a seznámí ho s panem Faginem, který je jejich pánem. Ten mu dá najíst, dobře ho obleče a nabídne mu, že u nich může bydlet, pokud pro něj bude pracovat.

Oliver to s vděčností přijme a začne se nevědomky učit loupežnickému řemeslu. Nejdříve páře iniciály z kapesníků, jež jeho spolubydlící ukradli. Pak s nimi ale jde centrem Londýna a oni uznají za vhodné, že by je měl Oliver konečně vidět v akci. Přímo před jeho očima okradou pana Brownlowa. Oliverovi konečně dojde, co jsou zač a je tím přímo šokován a chce utéct. Jenže to už ho vidí lidé, jak bere nohy na ramena, když pan Brownlow křičí "Chyťte zloděje!" a myslí si, že tím zlodějem je právě on.
Vydá se za ním půlka města a dopadnou ho. Oliver ale omdlí a dostane horečku, nakonec je zproštěn viny, protože pan Brownlow pozná, že to byl někdo jiný a vezme si ho domů, aby se uzdravil. Díky tomu si jej velice oblíbí a vychová ho lepším způsobům.

Jenže tlupa zlodějů si ho znovu najde, protože se bojí toho, aby je neprozradil. Ukradnou ho a odvedou si jej do jejich sídla. Jenže nepočítají s tím, že je zradí Nancy, mladá dívka, rovněž žijící u pana Fagina. Ta je u něho velice nešťastná, a tak vše prozradí panu Brownlowovi.
Pan Brownlow na ně pošle policii a svého milovaného Olivera získá do péče.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Yanny, 13.02.2011

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Charles Dickens - Oliver Twist (12)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­