ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dickens Charles (*07.02.1812 - †09.06.1870)

   
­­­­

Oliver Twist (12)

Slavný příběh chlapce, kterému po narození umírá matka a dostává se do obecního sirotčince. Odtud jeho cesty vedou do učení k hrobníkovi Sowerberrymu, který se ho ujme. Oliver však uteče do Londýna a přidá se ke skupině kapesních zlodějů. Při pokusu o vyloupení domu je postřelen a ujímají se ho dobří lidé. Oliverovi se dostane vzdělání a vyroste z něj navzdory těžkému osudu slušný člověk.

Příběh pojednává o malém sirotkovi jménem Oliver Twist. Ten odmalička vyrůstá v sirotčinci, protože mu zemřela matka poté, co ho porodila.

Když je Oliverovi 10 let, je nucen k povinným pracím. Tam se seznámí s dalšími sirotky a jednoho dne si losují, který z nich vyjde z řady a požádá o více jídla. Los padle na Olivera. On se tak vydá poprosit vedení o trochu "nášupu". Tím si je velice znepřátelí a oni se rozhodnou, že by bylo dobré, kdyby se chlapce zbavili a prodali ho nějakému podnikateli na výpomoc.

Jako první se ozve kominík, který by se ho rád ujal. Ten se ale Oliverovi vůbec nezamlouvá a protestuje proti tomu, aby si jej odvedl. Kominík ho tedy nezíská, ale dostane ho jiný muž - hrobník. Odvede si jej domů a dá mu konečně trochu najíst a přenechá mu zbytky pro psa. Hrobník si jeho práci velice vychvaluje, a dokonce ho povýší, aby mu vypomáhal s pohřby.

Jenže malého Olivera trápí další chlapec, jenž žije u hrobníka a také mu vypomáhá, vychytralý Noe. Posmívá se mu, že jeho matka byla zrádná mrcha a že si nezasloužila nic jiného než zemřít. To Olivera velice pobouří a začne se s ním bít. Jenže vše uvidí manželka hrobníka, Olivera zavře do sklepa a řekne o něm, že je to pomatený a nebezpečný šílenec.

Poté co ho v domě seřežou, rozhodne se Oliver, že uteče. Když utíká z města, najde ceduli, na níž je napsáno, jak daleko je Londýn, hlavní město Anglie. To vidí Oliver jako příležitost, kde by mohl žít a vydá se tam.

Je to velice strastiplná cesta, ovšem po sedmi dnech tam opravdu celý vyčerpaný a hladový dorazí. Tam si ho celého zuboženého všimne mladý chlapec, který se mu později představí jako Ferina Lišák. Ten ho zavede do domu, kde je spousta mladých chlapců a dívek a seznámí ho s panem Faginem, který je jejich pánem. Ten mu dá najíst, dobře ho obleče a nabídne mu, že u nich může bydlet, pokud pro něj bude pracovat.

Oliver to s vděčností přijme a začne se nevědomky učit loupežnickému řemeslu. Nejdříve páře iniciály z kapesníků, jež jeho spolubydlící ukradli. Pak s nimi ale jde centrem Londýna a oni uznají za vhodné, že by je měl Oliver konečně vidět v akci. Přímo před jeho očima okradou pana Brownlowa. Oliverovi konečně dojde, co jsou zač a je tím přímo šokován a chce utéct. Jenže to už ho vidí lidé, jak bere nohy na ramena, když pan Brownlow křičí "Chyťte zloděje!" a myslí si, že tím zlodějem je právě on.
Vydá se za ním půlka města a dopadnou ho. Oliver ale omdlí a dostane horečku, nakonec je zproštěn viny, protože pan Brownlow pozná, že to byl někdo jiný a vezme si ho domů, aby se uzdravil. Díky tomu si jej velice oblíbí a vychová ho lepším způsobům.

Jenže tlupa zlodějů si ho znovu najde, protože se bojí toho, aby je neprozradil. Ukradnou ho a odvedou si jej do jejich sídla. Jenže nepočítají s tím, že je zradí Nancy, mladá dívka, rovněž žijící u pana Fagina. Ta je u něho velice nešťastná, a tak vše prozradí panu Brownlowovi.
Pan Brownlow na ně pošle policii a svého milovaného Olivera získá do péče.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Yanny, 13.02.2011

­­­­

Diskuse k výpisku
Charles Dickens - Oliver Twist (12)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)