ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dickens Charles (*07.02.1812 - †09.06.1870)

   
­­­­

Oliver Twist (8)


KRÁTCE O AUTOROVI:

Charles Dickens se narodil roku 1812 a byl bezesporu nejpopulárnějším, ne-li největším anglickým romanopiscem vůbec. Od útlého dětství získával zkušenosti pro pozdější literární tvorbu. Od 12 let tvrdě pracoval v dílně na výrobu leštidla obuvi, a na vlastní kůži poznal svět, o kterém později psával. Napsal a vydal četná díla, která dosáhla obrovského úspěchu a zemřel náhle roku 1870 v plné práci na novém románu. Mezi jeho nejznámější a nejčtenější díla bezesporu patří Oliver Twist, který vyšel roku 1838. Jako všechny ostatní romány v té době vycházel na pokračování, což zapříčinilo, že jeho děj je plný napětí a nečekaných dějových zvratů, aby si dílo udrželo živý zájem čtenářů.

DĚJ:

Začátek románu se odehrává v jednom z anglických měst nedaleko od Londýna. Hlavním hrdinou je malý chlapec Oliver Twist žijící v městském chudobinci, kde ho jeho zubožená matka porodila a následně zemřela. Od té doby byl vychováván paní Mannovou, představenou chudobince, později panem Bumblem, obecním sluhou, který mu vymyslel jméno, protože o matce neměli žádné bližší informace.
Oliver měl jít od určitého věku na vyučenou. Nejprve se měl stát asistentem zlého a násilnického kominíka pana Gamfielda, ale když se Oliver před soudem, který ho měl panu Gamfieldovi přidělit, rozplakal, byl nakonec přidělen panu Sowerberrymu jako hrobař. Zde našel Oliver prvního dětského nepřítele Noaha Claypole, který ho neustále ponižoval a ulevoval si tak od vlastních ponížení. Jednou natolik urazil Oliverovu matku, že ho Oliver zbil, za což byl na den uzavřen hlady ve sklepě. Chlapec se rozhodl, že už nebude snášet příkoří a utekl do Londýna.
Sedmidenní strastiplná pouť skončila, když potkal Ferinu, člena zlodějské bandy. Hlavou této bandy byl starý Žid Fagin. Fagin se snažil vtáhnout Olivera na zlodějskou cestu, ale při první krádež, které Oliver sice jen přihlížel, byl chlapec zatknut a souzen. Nakonec byl zproštěn viny a krádeží postižený pan Brownlow si ho vzal do opatrovnictví. Oliver strávil u pana Brownlowa své nejšťastnější chvíle dosavadního života.
Jednou ho pan Brownlow poslal vrátit kupci knihy, aby si ověřil, zda se chlapec se 6 librami a náručí drahých knih vrátí. Po cestě na Olivera bohužel číhala Nancy, členka oné bandy a Olivera unesla zpátky k Faginovi. Fagin ho držel v zajetí a ačkoli se Oliver několikráte pokusil uniknout, byl vždy zadržen. Mezitím hledal pro svou loupež další Faginův kumpán, Sikes, malého a útlého chlapce a nikdo se nehodil víc než právě Oliver. Sikes byl ohavný a brutální zloděj, jehož milou byla chytrá a půvabná Nancy, kterou jsem již dříve zmínila. Ta si Olivera oblíbila a protestovala proti hrubému zacházení s ním.
Loupež byla přichystaná a Sikes společně s Tobym Crackitem prostrčili Olivera dírou v okně do boháčského domu. V tu chvíli však byli vyrušeni komorníkem, který Olivera postřelil. Sikes a Toby utekli a zraněného Olivera nechali v bezvědomí ležet ve křoví. Když se Oliver probral, šel si hledat pomoc a nechtěně se vrátil k onomu domu. Majitelka, paní Maylieová, však byla moudrá žena a ihned poznala, že Oliver sám by loupež nikdy neuskutečnil. Nechala si ho v opatrovnictví stejně tak jako kdysi, nyní krásnou slečnu, Rózu. Oliver se uzdravil a společně s doktorem Losbernem, rodinným přítelem, se vydal za panem Brownlowem, který však bohužel odcestoval do Indie.
Oliver byl jednoho dne poslán do městečka, aby přinesl lék nemocné Róze. Ve městečku se na ulici srazil s neznámým protivným mužem Monksem, který, což Oliver nevěděl, byl komplicem Fagina. Tito dva lotři se nejprve dozvěděli, že Oliver je dědicem nemalého bohatství a poté se rozhodli ho znovu unést a následně prodat nebo zlikvidovat. Toto jejich dohodnutí však vyslechla Nancy, která vyhledala již zdravou Rózu a celý Oliverův smutný příběh jí vypověděla. Róza proto vyhledala pana Brownlowa a požádala ho o radu. Společně se večer znovu sešli s Nancy a dozvěděli se o Oliverovi podrobnosti.
Fagin však pojal na Nancy podezřením a nechal ji sledovat Noahem Claypolem, jenž se rovněž dostal do zlodějské party. Ten Faginovi vypověděl vše, co odposlechl, a Fagin vše oznámil Nancynu druhovi Sikesovi. Sikes se po tomto sdělení dostal do takového afektu, že nebohou Nancy zabil.
Pan Brownlow i Róza už však mají dostatek informací. Fagin je zatčen a popraven, Sikese stále pronásledují oči mrtvé Nancy a při útěku před spravedlností se zabije skokem do příkopu. I ona banda je pochytána a Oliver se dozvídá vše o svém otci i matce a také o svém nevlastním starším bratrovi. Tím je Monks, který je rovněž přinucen osvětlit všechny detaily Oliverova původu. Oliver díky němu zjistí, že jeho matka byla devatenáctiletá dívka Agnes Flemingová, do níž se zamiloval Monksův otec Edwin Leeford a chtěl jí a svému druhorozenému synovi odkázat veškerý svůj majetek, jestliže by se Oliver nedopustil žádné trestné činnosti. Jinak by totiž nebyl o nic lepší než prvorozený Monks, a proto by dědictví připadlo Monksovi. Monksova matka Agnes nenáviděla a očernila ji před jejím otcem natolik, že se pan Fleming odstěhoval a Agnes ponechal osudu. Navíc se ukázalo, že Róza je mladší sestrou Agnes, že i ji Monksova matka pronásledovala, a proto si ji jako sirotka osvojila paní Maylieová, a že Edwin Leeford je dávným přítelem pana Brownlowa. V epilogu se pak dozvídáme, že se Oliver spokojeně nastěhoval ke svému zastánci panu Brownlowovi, jenž mu nyní nahrazoval otce a že oba šťastně žili v blízkosti paní Maylieové i pana Losberneho a také v blízkosti Rózy. Ta se provdala za syna paní Maylieové Harryho, jehož si předtím nechtěla vzít kvůli svému nejasnému původu, který by mu mohl poškodit kariéru.

POSTAVY:

Celá kniha je naplněna nepřeberným množstvím rozmanitých postav, z nichž každá je naprosto originální. Ač hlavní postavou je Oliver Twist, mě nejvíce zaujala postava moudré krásné dívky Nancy, která je do party zamotána kvůli své lásce k násilnickému Sikesovi. Dívka není tak zkažená jako ostatní členové bandy, a i když napomůže k Oliverově únosu, je velmi spravedlivá a chrání ho před rozzuřeným Faginem i před černou budoucností, jež mu Monks s Faginem chystají. Odvážně vyhledá Rózu a riskuje nejen její nepřijetí a hrubé zacházení od Rózina služebnictva, kterého se jí i skutečně dostane, ale především krutou pomstu, kterou by pro ni banda za zradu přichystala. I když podá Róze i panu Brownlowovi množství cenných informací, odmítá udat zloděje z Faginova okruhu, protože by to i ona sama považovala za velmi nečestné a naopak se snaží chránit Sikese, i když si to podle mého názoru vůbec nezaslouží. Nakonec umírá právě jeho rukou, ale i přesto umírá s láskou k němu. Myslím si, že nebohá Nancy je poměrně nenápadnou, ale velmi významnou a čestnou postavou.

ZÁVĚR:

Líbí se mi, že autor do příběhu zařadil vyloženě kladné postavy jako jsou pan Brownlow, paní Maylieová nebo slečna Róza, ale zároveň i postavy pouze záporné jako např. Fagin, Noah Claypole nebo Sikes. Charles Dickens je znám tím, že se zabýval osudy nešťastných lidí bez domova a rodiny. Podrobně popisoval anglickou společnost, dokázal vytvořit fantastickou atmosféru a měl sklon k senzačním a kriminálním motivům. Předností jeho tvorby bylo spojení jeho pozorovatelského bystrozraku s neobyčejným vyprávěčským talentem a byl mistrem dějových zápletek, výstižných osobních charakteristik, protože usiloval o citovou působivost. Přesně tyto znaky charakteristické pro jeho tvorbu, se objevují i v díle Oliver Twist a pravděpodobně právě proto je tato kniha z doby, kdy mezi nejtypičtější hry patřilo pohánění obručí klacíkem po cestách a dámy z buržoazních vrstev Viktoriánského Londýna si oblékaly široké, mnohovrstvé sukně, úzké živůtky a velké klobouky s péry, stále tak populární. Příběh chudého, vykořisťovaného chlapce dojímal mnohé generace před námi a bude dojímat generace i po nás.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: cat, 24.08.2006

­­­­

Diskuse k výpisku
Charles Dickens - Oliver Twist (8)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­