ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dickens Charles (*07.02.1812 - †09.06.1870)

   
­­­­

Vánoční koleda

Starý bankéř Ebenezer Vydřigroš (Scrooge) je zlý skrblík. Nenávidí lidi a jeho chladné srdce ještě více tvrdne o vánočních svátcích.
O Vánocích mu přijde popřát klidných svátků jeho synovec, ale strýc Ebenezer jej vyhodí ze svého domu stejně jako výběrčího příspěvků na sirotky. Svého zaměstnance písaře Boba Rastra jen s nevolí propustí dříve, aby stihl skrovnou štědrovečerní večeři.
Toho večera navštíví Vydřigroše duch jeho bývalého společníka, stejně lakotného Jakuba Vodrala. Duch má na těle řetězy a pyká za své hříchy. Přišel, aby svého společníka varoval a připravil na příchod dalších duchů. Když zmizí, považuje Vydřigroš setkání za noční můru a znovu usíná.

Jako první jej navštíví drobný Duch minulých Vánoc. Zavede Ebenezera do doby jeho šťastného dětství. Starý bankéř si opět vzpomíná na svou milovanou sestru, na přátele ze školy, na radostné večírky a na svou první lásku. S postupem času se ale radost ze života začala vytrácet a u Ebenezera se začaly projevovat známky chamtivosti. Touha po penězích v něm zabila lásku. Proto opustil dívku, s níž se zasnoubil, když byl ještě chudý. Starý bankéř prosil ducha, aby jej přestal týrat a odvedl pryč. Probudil se ve své posteli.

Jako druhý jej navštíví štědrý Duch přítomných Vánoc. Zavede Vydřigroše do londýnských ulic - mezi chudé a potřebné. Nahlédne do domácnosti písaře Boba, jenž slaví svátky v kruhu své početné rodiny. Jedno z jeho dětí, malý Tynýnek, je vážně nemocný. Rodina ale nemá peníze na jeho léčbu. I přes veškerou bídu mluví Bob o svém zaměstnavateli s vděčností.
Podívá se také do domu svého synovce a na jeho rodinu a přátele. Stejně jako Bob, tak i Fred před hosty svého strýce hájí.
Před odchodem ukáže duch Vydřigrošovi dvě zbídačené "lidské" děti: Nevědomost a Bídu. Varuje bankéře, aby se vyvaroval zejména chlapce, neboť přináší záhubu.

Posledním je zahalený Duch budoucích Vánoc. Ukáže bankéři zesnulého muže. Zemřel v osamění a nikdo pro něj netruchlí. Několik vandráků si rozdělí jeho šaty. Vydřigroš spatřil vlastní smrt. Lakota, hrabivost a necitelnost jej zahubily. Jeho sestra s manželem jsou ve finanční tísni, ale Ebenezer byl k jejím prosbám o pomoc hluchý. Žena ale pro bratra truchlí.
V domě písaře Boba panuje smutek. Malý Tynýnek zemřel, protože rodiče neměli peníze na léky.
Vyděšený bankéř se probudil ve své posteli.

Z Vydřigroše se stane nový člověk. Vyběhne do ulic a rozdává peníze chudým. Snaží se napravit své chyby. Navštívil synovce, překvapenému Bobovi zvýšil plat a poskytl mu peníze na léky pro Tynýnka.
Stal se tak dobrým přítelem, dobrým zaměstnavatelem a dobrým člověkem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ZuzMart, 19.06.2008

­­­­

Diskuse k výpisku
Charles Dickens - Vánoční koledaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­