ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dickens Charles (*07.02.1812 - †09.06.1870)

   
­­­­

Kronika Pickwickova klubu (2)

- částečně inspirováno tímto obsahem: Kronika Pickwickova klubu

Kronika Pickwikova klubu je humoristický román, v němž autor popisuje příhody, které se udály při zakládání klubu. Autor zde líčí poměry v konzervativní Anglii a kriticky se vyjadřuje proti některým institucím. Román zprvu vycházel v novinách na pokračování, a tak podle ohlasu byl autor nucen do děje zasahovat a dodávat stále nové postavy.
Autor v románu vystihuje svůj kritický postoj k sirotčincům a továrnám, kde pracují děti.

Humoristický román Kronika Pickwickova klubu vznikl vlastně náhodou. Jedno londýnské nakladatelství pověřilo talentovaného Dickense, aby textově doprovodil obrázkový seriál známého kreslíře Seymoura. Byl to tedy román na pokračování a poprvé začal vycházet roku 1836.

HLAVNÍ POSTAVY:

Samuel Pickwick - předseda Pickwickova klubu; badatelsky založený vzdělaný pán vyššího postavení, má vznešené způsoby chování a při řešení různých situací si zachovává svou důstojnost; občas se ale nevyhne ani menšímu zesměšnění
Tracy Tupman - člen Pickwickova klubu; velký milovník žen, ale většina jeho románků má špatný konec
Nathaniel Winkle - člen Pickwickova klubu; sportovně založený, ale v ničem se mu moc nedaří, spíš se mu lepí smůla na paty a kvůli své nešikovnosti i několikrát ublížil na zdraví
Augustus Snodgrass - další člen Pickwickova klubu; mladý básník a píše zápisky do kroniky
Sam Weller - sluha pana Pickwicka; pochází z nižších vrstev londýnského obyvatelstva, ale díky zkušenostem z ulice dokáže obstát v různých životních situacích a tak je i velkým pomocníkem naivního Pickwicka
Alfred Jingle - pokrytecký cizinec, který panu Tupmanovi přebral kvůli penězům přítelkyni a členům Pickwickova klubu způsobuje samé problémy a nepříjemnosti

OBSAH:

Děj knihy se odehrává roku 1827 a 1828 v Londýně a jeho nejbližším okolí.

Členové Pickwickova klubu podnikají celkem 7 cest z Londýna na venkov, aby blíže poznali život a Pickwickovu klubu zasílali hodnověrné zprávy o svých cestách a výzkumech. Dostávají se však do nesnází, neboť nejsou schopni zvládat více či méně běžné situace. Dobrodružné scény či katastrofické příhody se střídají s kritikou sociální nespravedlnosti a anglického zákonodárství. Autor v knize líčí soudobou konzervativní Anglii a vyjadřuje kritický postoj k některým institucím.

První cesta je z Londýna do Rochesteru a do Dingley Dellu. Pickwickovci se hned zpočátku seznámí s panem Jinglem, který se jeví jako dobrý a vtipný společník. Potom se setkávají s dávným přítelem pana Pickwicka, s panem Wardlem, a s jeho rodinou, která je u sebe ubytuje. Pan Tupman se těší přízni sestry pana Wardla a navazují spolu vztah. Pan Snodgrass naopak pokukuje po jedné z Wardlových dcer.

Pan Jingle se ale ukáže jako podlý člověk, když oklame a přemluví paní Wardlovou, aby s ním odjela, protože Tupman prý ve skutečnosti miluje její neteř. Pickwickovci a pan Wardl se za nimi vydávají a chtějí přesvědčit slečnu Wardlovou, že není pravda, co jí pan Jingle namluvil. To se jim podaří, až když s ním uzavřou obchod, tedy slečnu Wardlovou za určitý peněžní obnos.

Když se s panem Jinglem potkají podruhé, tak se vydává za šlechtice. Pickwickovci ho poznávají a on před nimi prchá.

Pickwickovci se dostavníkem vydávají do dalších britských měst (například Eatanswill, Ipswich, Bristol nebo Birmingham) a postupně navštěvují místní volby, lázně, vojenská cvičení, množství hostinců, zažijí oslavy Vánoc, potkávají jiné cestující, známé i nové dobré přátele, od kterých si vyslechnou spoustu strašidelných i komických historek.

Velký zlom v životě pana Pickwicka nastává, když říká své domácí, že ji nechce zatěžovat a že chce, aby jí ubyly starosti, čímž myslí, že si najme sluhu. Ona to ale pochopí jako nabídku k sňatku. Nakonec z toho vznikne soudní spor a pan Pickwick se dostává do vězení pro dlužníky, protože se radši nechá zavřít, než aby zaplatil advokátům, kteří se snaží z nedorozumění vytlouci co nejvíce peněz. Ve vězení se setkává s bídou a lidským neštěstím a taky potkává spoustu vězňů, kteří zdejší pobyt prožívají nejrůznějšími způsoby. Naštěstí se prokáže jeho nevina a je propuštěn.

Podvodník Jingle se také ocitá ve vězení a pod vlivem pana Pickwicka se mění a lituje svých předcházejících skutků.

Na poslední cestě do Londýna se klub rozchází, pánové se ožení a pan Pickwick se usadí v novém domově a po absolvování všech dobrodružství se stává rozhodným a méně naivním.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: AnetCH, 23.03.2010

­­­­

Diskuse k výpisku
Charles Dickens - Kronika Pickwickova klubu (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­