ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dickens Charles (*07.02.1812 - †09.06.1870)

   
­­­­

Oliver Twist (16)

Slavný příběh chlapce, kterému po narození umírá matka a dostává se do obecního sirotčince. odtud jeho cesty vedou do učení k hrobníkovi Soverberymu, který se ho ujme. Oliver však uteče do Londýna a přidá se ke skupině kapesních zlodějů. Při pokusu o vyloupení domu je postřelen, ujímá se ho však paní Maylieová, která zde bydlí. Oliverovi se dostane vzdělání a vyroste z něj navzdory těžkému osudu slušný člověk.

Malý chlapec jménem Oliver Twist vyrůstá v sirotčinci - matka mu zemřela po porodu a otce nikdy nepoznal. Jednoho dne si pro Olivera přijde hrobník, odvede si ho domů. Hrobník mu dává jíst zbytky pro psa a jeho syn se mu posmívá, že jeho matka byla mrcha. Oliver se tedy rozhodne utéct.

Uteče do Londýna, kde si ho všimne mladý chlapec, jenž se představí jako Ferina Lišák, a přivede ho k ostatním dětem a za Faginem, jejich pánem. Ten dá Oliverovi najíst, obleče ho a nabídne mu bydlení za práci. Oliver samozřejmě souhlasí a začne pro Fagina pracovat - učí se krást. Jelikož je to ale desetiletý nezkušený kluk, neví, že krást je špatné. Když už si Fagin i ostatní děti myslí, že by je měl Oliver vidět přímo při krádeži, vezmou jej do města a okradou pana Brownlowa. Všichni utíkají, až na Olivera, který šokován zůstane stát. Brownlow má podezření, že to on je ten zloděj a chytí ho. Oliver ale vzrušením omdlí. Pak se probudí v horečkách doma u pana Brownlowa, který jej začne vychovávat a učit lepším mravům, a oblíbí si ho. Když jej pan Brownlow pošle do knihkupectví, už se nevrátí - potká Nancy z Faginova spolku, a ta jej odvede zpět.

Zanedlouho se Oliverovi naskytne příležitost vykrást dům spolu se Sikesem a dalšími dětmi. Měl vlézt mřížemi dovnitř a otevřít dveře. Když byl ale v kuchyni, byl postřelen sluhou domu. Dostal se však pár metrů od domu do příkopu, kde ho skupinka zlodějů nechala ležet. Zde ho našla majitelka domu. V tomto domě prožije dalších pár chvil šťastného života se svou novou rodinou - paní Maylieovou a její adoptovanou dcerou Rózou.

Nancy náhodou uslyší rozhovor mezi Sikesem a nějakým panem Monksem, jenž je Oliverův bratr a nepřeje mu - Oliver má zdědit půlku majetku po otci, pokud bude čestný. Nancy to pověděla panu Brownlowovi, ale Sikes se to dozvěděl a Nancy umlátil k smrti. Nakonec se sám oběsil. Pak Brownlow chytil Monkse a všichni se dozvěděli pravdu o Oliverovi. Matka Olivera byla milenkou pana Brownlowa a dcera paní Maylieové Róza byla sestrou Oliverovy matky - teta Olivera. Fagin byl odsouzen k smrti, Monks odjel do Ameriky, kde zemřel. A pan Brownlow adoptoval Olivera.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: De.eN, 01.04.2012

­­­­

Diskuse k výpisku
Charles Dickens - Oliver Twist (16)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)