ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dickens Charles (*07.02.1812 - †09.06.1870)

­­­­

Oliver Twist (16)

Slavný příběh chlapce, kterému po narození umírá matka a dostává se do obecního sirotčince. odtud jeho cesty vedou do učení k hrobníkovi Soverberymu, který se ho ujme. Oliver však uteče do Londýna a přidá se ke skupině kapesních zlodějů. Při pokusu o vyloupení domu je postřelen, ujímá se ho však paní Maylieová, která zde bydlí. Oliverovi se dostane vzdělání a vyroste z něj navzdory těžkému osudu slušný člověk.

Malý chlapec jménem Oliver Twist vyrůstá v sirotčinci - matka mu zemřela po porodu a otce nikdy nepoznal. Jednoho dne si pro Olivera přijde hrobník, odvede si ho domů. Hrobník mu dává jíst zbytky pro psa a jeho syn se mu posmívá, že jeho matka byla mrcha. Oliver se tedy rozhodne utéct.

Uteče do Londýna, kde si ho všimne mladý chlapec, jenž se představí jako Ferina Lišák, a přivede ho k ostatním dětem a za Faginem, jejich pánem. Ten dá Oliverovi najíst, obleče ho a nabídne mu bydlení za práci. Oliver samozřejmě souhlasí a začne pro Fagina pracovat - učí se krást. Jelikož je to ale desetiletý nezkušený kluk, neví, že krást je špatné. Když už si Fagin i ostatní děti myslí, že by je měl Oliver vidět přímo při krádeži, vezmou jej do města a okradou pana Brownlowa. Všichni utíkají, až na Olivera, který šokován zůstane stát. Brownlow má podezření, že to on je ten zloděj a chytí ho. Oliver ale vzrušením omdlí. Pak se probudí v horečkách doma u pana Brownlowa, který jej začne vychovávat a učit lepším mravům, a oblíbí si ho. Když jej pan Brownlow pošle do knihkupectví, už se nevrátí - potká Nancy z Faginova spolku, a ta jej odvede zpět.

Zanedlouho se Oliverovi naskytne příležitost vykrást dům spolu se Sikesem a dalšími dětmi. Měl vlézt mřížemi dovnitř a otevřít dveře. Když byl ale v kuchyni, byl postřelen sluhou domu. Dostal se však pár metrů od domu do příkopu, kde ho skupinka zlodějů nechala ležet. Zde ho našla majitelka domu. V tomto domě prožije dalších pár chvil šťastného života se svou novou rodinou - paní Maylieovou a její adoptovanou dcerou Rózou.

Nancy náhodou uslyší rozhovor mezi Sikesem a nějakým panem Monksem, jenž je Oliverův bratr a nepřeje mu - Oliver má zdědit půlku majetku po otci, pokud bude čestný. Nancy to pověděla panu Brownlowovi, ale Sikes se to dozvěděl a Nancy umlátil k smrti. Nakonec se sám oběsil. Pak Brownlow chytil Monkse a všichni se dozvěděli pravdu o Oliverovi. Matka Olivera byla milenkou pana Brownlowa a dcera paní Maylieové Róza byla sestrou Oliverovy matky - teta Olivera. Fagin byl odsouzen k smrti, Monks odjel do Ameriky, kde zemřel. A pan Brownlow adoptoval Olivera.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: De.eN, 01.04.2012

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Charles Dickens - Oliver Twist (16)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­